Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Usługi publiczne tylko dla zaszczepionych? Minister zdrowia zapowiada

1441

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził w wywiadzie dla portalu "Wprost", że Polska rozważa ograniczenie dostępu do usług publicznych dla osób niezaszczepionych na koronawirusa. Podkreślił przy tym, że podobna dyskusja toczy się także w innych krajach. Takie rozwiązanie oznaczałoby, że do części świadczeń medycznych dostęp będą miały tylko osoby które przyjmą szczepionkę na COVID-19.

Usługi publiczne tylko dla zaszczepionych? Minister zdrowia zapowiada
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd rozważa ograniczenie usług dla niezaszczepionych (PAP, Wojciech Olkuśnik)

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski stwierdził w piątkowej rozmowie we "Wprost", że rząd będzie zwiększać benefity dla osób zaszczepionych. Ma to dziać się "na podobnej zasadzie, co w innych krajach Europy, które przygotowują już takie plany". Minister ocenił także, że gdyby nie udało się przekonać większości Polaków do szczepień, rząd będzie rozważał ograniczenie do różnych usług publicznych dla niezaszczepionych.

Na przykład tylko zaszczepieni będą mieć uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych. Nie dotyczy to oczywiście nagłych i krytycznych sytuacji – powiedział Niedzielski, cytowany przez "Wprost".

Rząd rozważa benefity dla zaszczepionych

Niedzielski poinformował, że rząd planuje wprowadzić aplikację Internetowe Konto Pacjenta. Zawierać będzie ona specjalny kod QR, który każdy zaszczepiony będzie mógł mieć w pamięci swojego telefonu. Obywatel "w razie potrzeby będzie mógł go wydrukować".

Chodzi o to, by osoby nie korzystające ze smartfonów, mogły mieć go fizycznie przy sobie – powiedział minister zdrowia.

Minister zdrowia nie będzie szczepił się poza kolejnością

Adam Niedzielski poinformował także, że planuje zaszczepić się zgodnie ze swoją kolejnością, bez omijania kolejki. Dziennikarze "Wprost" zwrócili mu uwagę na to, że "w takim razie wyjdzie, że się boi". Minister odparł, że zawsze będzie jakaś krytyka.

Jak zaszczepię się pierwszy, to będzie, że politycy pchają się bez kolejki. Jak się pierwszy nie zaszczepię, to znowu dam paliwo tym, którzy twierdzą, że to jest niebezpieczne i mam jakieś ukryte powody – ocenił.

Obejrzyj także: Minister Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. "Szczepienia jeszcze nie dają swojego efektu"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić