Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Wojskowy płot do poprawki. Oficerowie tylko się śmieją. "Poroniony pomysł"

2068
Podziel się:

Siłami wojska na granicy polsko-białoruskiej powstaje ogrodzenie. Ma ono chronić przed napływem uchodźców i osób chcących nielegalnie przekroczyć granicę. Zbudowane z drutu ostrzowego, tzw. "concertiny" ogrodzenie wygląda raczej żałośnie. Wojskowi tylko się śmieją.

Wojskowy płot do poprawki. Oficerowie tylko się śmieją. "Poroniony pomysł"
Wojskowe ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej

Budowa ogrodzenia mającego zabezpieczyć granicę rozpoczęła się w środę. Zajęli się nią wojskowi. W internecie pojawiły się zdjęcia i nagrania, dokumentujące powstawanie ogrodzenia. I wywołały falę komentarzy. Raczej nieprzychylnych dla budowniczych.

Na fotografiach widać żołnierzy kopiących w rozmiękłej od deszczu ziemi i wbijających w nią pale. Do pali przyczepione będą zwoje drutu ostrzowego, czyli tzw. concertiny. Ale ogrodzenie najwyraźniej nie przetrwało próby czasu. Już w czwartek słupki zaczęły się przekrzywiać i wyginać.

Jak tłumaczyli w środę wojskowi inżynierowie, przęsła mają być wkopane na metr w ziemię. A tymczasem dziś widać, że się przekrzywiają. Co poszło nie tak i dlaczego płot wygląda tak, jak wygląda? O opinię zapytaliśmy wojskowych.

Zobacz także: "Mur" na granicy z Białorusią. Budowa już w przyszłym tygodniu

"Nieporozumienie"

Były oficer wojsk inżynieryjnych mówi krótko: budowa tego "ogrodzenia" to nieporozumienie. Wskazuje, że używany do budowy drut na wyposażeniu Wojska Polskiego jest od względnie niedawna.

To komentuje się samo. To brak profesjonalizmu pod każdym względem: od podjęcia takiej decyzji do wykonania. To jest zabawa w bezpieczeństwo państwa, a nie zapewnianie realnego bezpieczeństwa. Concertina, która na wyposażeniu sił zbrojnych jest od kilku lat, nie jest sprzętem przeznaczonym do tego typu działań, to niczego nie zapewni. Grodzenie tym granicy jest nieporozumieniem - przekonuje w rozmowie z o2.pl.

Inny, saper z doświadczeniem na misjach wojskowych, każe popukać się w głowę i zwraca uwagę na problem konstrukcji samego ogrodzenia. Powątpiewa, że będzie ono skuteczną ochroną granicy przed uchodźcami.

To ma zatrzymywać uchodźców? To? Życzę powodzenia. Naprawdę życzę powodzenia - mówi szyderczo.

Przekonuje, że jeśli przęsła miałyby stać sztywno, należałoby je wbić w ziemię na kilka metrów. Np. przy pomocy kafara. Tak robi się np. stawiając most pontonowy przez przeprawę wodną.

To, co widzimy jest typową prowizorką. Na misji stawiało się t-walle (ściany ze zbrojonego betonu w kształcie litery T - red.) z drutem żyletkowym na górze. I to zdawało z grubsza egzamin. A tu? Przęsła i drut? Kilka kołków, szczebli z desek i powstanie drabina. Przejdzie się bez problemu górą - komentuje gorzko.

Dodaje, że na misjach dookoła bazy wojskowej stawiano niskie ogrodzenia, które wyznaczały strefę buforową: ten, kto ją naruszył mógł zginąć, ostrzelany przez obrońców bazy. Wskazuje również, że żołnierze nie mieli zbyt wielkiego pola manewru w budowie zapory. - Tak krawiec kraje, jak materii staje - kończy

Jak powinno być?

Płot wygląda jak wygląda, bo jest budowany w pośpiechu, bez konkretnej, przemyślanej techniki. Zwoje drutu ostrzowego nie zostały najprawdopodobniej wzmocnione słupkami stalowymi i zostały zbyt słabo zakotwione. Problemem mogła być średnica drutu, po prostu była za mała. - tłumaczy żołnierz z wojsk inżynieryjnych. Podobnie jak jego poprzednicy chce zachować anonimowość.

A jak płot wyglądać powinien, by spełniał stawiane przed nim wymagania?

Nasz rozmówca tłumaczy, że powinny go tworzyć stalowe słupki, wysokości 4 lub 5 m. Ich długość zależy od tego, jak głęboko chce się je wpuścić w grunt. Między słupkami rozciągnięta powinna być siatka druciana. Najważniejsze jest to, czego najwyraźniej tutaj zabrakło: słupki winny być posadowione w betonowych fundamentach lub wbijane kafarem. Na wysokości około 2 m - poprzeczki usztywniające. Na górze konstrukcji oraz u podstawy płotu rozciągnięty drut ostrzowy (concertina).

Całość pod czujnym okiem monitoringu (kamery, czujki ruchu i światła). Dodatkowo, jak dla mnie małe BSP (bezzałogowe statki powietrzne, drony - red.), które patroluje całą granicę 24 godziny dobę - kończy żołnierz.

"To poroniony pomysł"

Także były wiceszef SKW, płk Maciej Matysiak podchodzi do budowy ogrodzenia sceptycznie. Wskazuje kilka najważniejszych kwestii, każących postawić pod znakiem zapytania skuteczność tego rodzaju barier.

Stawianie płotów to na dłuższą metę pomysł poroniony, bo problem migracji nie jest stały, a cykliczny. Skuteczność takich ogrodzeń widzimy na przykładzie granicy USA – Meksyk, gdzie powstaje mur - mówi o2.pl oficer.

Dodaje, że warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, czyli relację ceny do skuteczności. Zwraca też uwagę, że przy stosunkowo niewielkiej - jak na razie - skali koszty budowy mogą przekroczyć potencjalne "zyski".

Ogrodzenie samo się nie "obroni". Ma tylko utrudnić pokonanie terenu. Do tego potrzebny jest jeszcze kompleksowy nadzór. Potrzebne są patrole, dozór za pomocą dronów czy sieci czujników. Na concertinę wystarczy rzucić parę gałęzi czy desek i się przejdzie - dodaje.

Przypomina też o jeszcze jednym istotnym problemie: istnieniu zorganizowanych grup przestępczych, trudniących się przemytem ludzi przez granicę.

Te grupy mają rozpoznane trasy przerzutu, znają z grubsza godziny patroli nadzorujących granicę. I jeszcze coś: nie mają utrudnień w działaniu ze strony białoruskiej, czasem wręcz pozostając pod kontrolą białoruskich służb specjalnych, które czerpią z tego zyski - kończy płk Matysiak.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2068)
Experto
11 miesięcy temu
Putini i Łukaszenov tylko na to czekali i na Kremlu otwierają szampana ! Jeżeli wpuści się kilku nachodzców to na ich miejsce pojawią się setki, następnie tysiące a docelowo miliony, a o to przecież Putinowi chodzi w tej wojnie hybrydowej z Europą bo w innej nie ma szans ! Dlaczego nachodzców Łukaszenka nie zawozi na przejścia graniczne gdzie mogą wystąpić legalnie o pomoc medyczną i mają dostęp do urzędników imigracyjnych tylko w lasy gdzie ryzykują życie ? Kolejne pytanie; jeżeli im tak źle w swoim kraju to dlaczego nie idą do sąsiednich o podobnej kulturze , klimacie i religii tylko do zimnej i znienawidzonej przez nich Europy ? Do tych co nielegalnie próbują przkroczyć granicę SG i WP ma prawo a nawet obowiązek użyć wszelkich sposobów przymusu z użyciem broni włącznie ! A zwolnionego komendanta należy natychmiast przywrócić do pracy i przeprosić !
Mick
12 miesięcy temu
Wojsko buduje coś co wygląda byle jak i z czego wojsko się śmieje. Normalne to nie jest.
NiePelikan
12 miesięcy temu
Ale jaka fama idzie w TVPIS, budujemy ogrodzenie, żołnierze na granicach ;) Hahaha.
lech
12 miesięcy temu
De bile wykonają każdy rozkaz.
Security
12 miesięcy temu
Do wszystkich krytykujących tych którzy pracują przy budowie zapory. Nie każda zapora zwana płotem musi być podobna do tego płotu który masz za stodołą. Kłapiecie a jeszcze nie wiecie jak to działa,? Poczekajcie i zobaczcie. Prawo ochrony granic obowiązuje. Największym gwarantem obrony granic Polski jest odważny żołnierz z karabinem. W wypadku próby nielegalnego przekroczenia granicy przestępca może i powinien oczekiwać strzałów oddanych w jego kierunku. Może się to skończyć jego zranieniem lub śmiercią. Araby to tchórze, łatwo ich wystraszyć. Zdecydowana postawa odbiera im pewność siebie i budzi strach. Dprawdzone.
Wawrzyniec Su...
12 miesięcy temu
Jestem ciekaw który dureń wydał rozkaz na budowę tego ogrodzenia ,które samo się przewraca ,taki jest stan Wojska Polskie jak te przewracające się paliki,niestety nauczyciel historii z zawodu Pan Błaszczak pogrąża siły zbrojne.
X dt cj
12 miesięcy temu
Ten drut do niczego nie jest potrzebny można na złom oddać. Wystarczy na każdy ten pal nadziać głowę uchodźcy. Gwarantuje że podziała pchać się tu nie będą na pewno.
Tylko Prawda
12 miesięcy temu
BYLY GLOWNY SZEF GLOWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO Dr ZBIGNIEW HAŁAT krytycznie o eksperymentach na dzieciach i obostrzeniach - wywiad tylko na youtube, TVP/TVN nie chca tego pokazywac.
toti
12 miesięcy temu
Jak dadzą 500+ od turbana to i snajperzy się znajdą. Kim zawsze może rozszerzyć rozkaz strzelać bez ostrzeżenia na Polskę oczywiście w ramach podziękowania Polska będzie jeździła do Korei na bezpłatne nauki na pasie granicznym.
kurdupekwon
12 miesięcy temu
ogrodzenie dostarczył ten od respiratorów ???
Patriota
12 miesięcy temu
Polska mistrzem Polski
Probus
12 miesięcy temu
ŹLE POLAKU - BRACIE MÓJ. KIEDY POLSKĄ RZĄDZI PIS!
Toydi
12 miesięcy temu
To wy nie bądźcie śmieszni ludzie, jakiś mityczny saper mówi że sforsowałby to na drabinie z desek ha ha, granica jest teraz tak obstawiona że mysz nie przejdzie, bez przerwy latają drony i śmigłowce z kamerami na podczerwień i noktowizją.
Doc
12 miesięcy temu
Żadni oficerowie Wojska Polskiego i służb nie śmieją się, to jedynie V kolumna powiązana ze służbami kremla i na ich wikciw. Typowa dezinformacja stosowana przez tych barbarzyńców.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić