Wybierasz się na grzyby? Lepiej uważaj. Możesz dostać mandat

3

Wielu Polaków wyrusza do lasów w celu zbierania grzybów. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakich zasad trzeba przestrzegać w trakcie grzybobrania. Warto zapoznać się z przepisami, by nie narazić się na mandat.

Wybierasz się na grzyby? Lepiej uważaj. Możesz dostać mandat
Grzybobranie (Pixabay)

Miłośników grzybobrania absolutnie nie brakuje. Obecnie sezon grzybowy rozkręca się na dobre, więc można w ciemno zakładać, że w lasach zrobi się tłoczno.

Przy okazji grzybobrania trzeba pamiętać o kilku bardzo istotnych zasadach. Niektóre są wręcz oczywiste. Niestety, mimo to niektórzy totalnie je lekceważą.

Sezon grzybowy rozkręca się na dobre. W naszych lasach obserwujemy wzmożony ruch, a wraz z nim niestety również sporo zachowań, które nie mają nic wspólnego z leśnym savoir-vivre, a wręcz są łamaniem prawa - informuje Nadleśnictwo Daleszyce na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uderza w rządzących. "Pisowcy walczą o pozostanie na wolności"

Grzybobranie. Tego nigdy nie rób w lesie

W związku z wybrykami ludzi przypomniano zasady obowiązujące w lasach. Za lekceważenie tych reguł można dostać mandat:

  • wjazd do lasu pojazdami silnikowymi jest zabroniony, z wyjątkiem dróg dopuszczonych do ruchu publicznego. Takie drogi są oznaczone wyraźnymi tablicami o tym informującymi. By nie narazić się na mandat, zostaw swoje auto na parkingu leśnym lub poboczu drogi publicznej, jeśli pozwalają na to warunki i nie zabraniają przepisy ruchu drogowego.
  • swoje śmieci zabierz ze sobą. Butelki, puszki czy opakowania po jedzeniu nie tylko szpecą, ale mogą być niebezpieczne dla mieszkańców lasu. Zbieranie śmieci na tysiącach hektarów lasu, jest praktycznie niewykonalne. Dlatego jeśli przyniosłeś coś ze sobą, to zabierz to, wychodząc z lasu!
  • nie zastawiaj wyjazdów dróg leśnych. Poruszają się po nich pojazdy i maszyny leśne, które z racji gabarytów nie przejadą jeśli kierowcy zostawią auta w świetle drogi. Większość dróg leśnych to także dojazdy pożarowe, które muszą być "drożne" w razie pożaru lasu!
  • szanuj przyrodę!
  • nie niszcz grzybów, których nie zbierasz,
  • nie uszkadzaj roślin,
  • nie płosz dzikich zwierząt.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić