Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Wybory 2020. Chcesz zagłosować poza miejscem zamieszkania? Przeczytaj ten poradnik

2

12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Jeśli tego dnia będziesz przebywać poza miejscem zamieszkania, możesz dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której wówczas się znajdziesz Jak to zrobić?

Wybory 2020. Chcesz zagłosować poza miejscem zamieszkania? Przeczytaj ten poradnik
Jak głosować na wakacjach? (PAP)

Nie wiesz, co zrobić, by zagłosować w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem zamieszkania? Spieszymy z pomocą. By dopiąć formalności, nie trzeba wychodzić z domu - wystarczy internet.

Na początek jednak ważna informacja. "Jeśli mieszkacie np. w Gdańsku, a 28 czerwca głosowaliście w Rzeszowie, bo do tamtejszego spisu się dopisaliście, 12 lipca również będziecie wpisani do spisu w Rzeszowie. Gdybyście w drugiej turze chcieli głosować w innym miejscu, w tym np. miejscu swojego stałego zamieszkania" powinniście pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania" - zauważa Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz także: Wybory 2020. Ilona Łepkowska o pogardzie w polityce. Wspomniała o PO

Czytaj także:

Wybory 2020. Głosowanie na wakacjach

Jeżeli w I turze głosowaliście w miejscu zamieszkania, a w drugiej chcecie oddać głos gdzieś indziej, np. na wakacjach, to wówczas należy zawnioskować o dopisanie do spisu wyborców w miejscowości, w której będziecie przebywać 12 lipca. Można to zrobić przez internet. Jak?

  1. Przed wszystkim trzeba posiadać profil zaufany. Nie macie go jeszcze? Żaden problem - błyskawicznie można go założyć za pośrednictwem internetu - TUTAJ.
  2. Macie już profil zaufany? Doskonale. Teraz trzeba się zatem skierować na stronę gov.pl i wybrać e-usługę złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
  3. Dalsze kroki są już bardzo intuicyjne. Należy uzupełnić wniosek i zatwierdzić profilem zaufanym.

Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą: telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV.

Wniosek online o dopisanie do spisu wyborców w wybranym miejscu można złożyć do 7 lipca (wtorek), godz. 23:59. Ta modyfikacja będzie obowiązywać jedynie podczas II tury wyborów prezydenckich 2020 (12 lipca).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić