Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Wybory 2020. Ile zarabia prezydent? Czy pierwsza dama otrzymuje wynagrodzenie?

2
Podziel się:

Przy okazji II tury wyborów prezydenckich wielu Polaków zastanawia się, ile tak naprawdę zarabia prezydent RP. Przyjrzeliśmy się zapisom zawartym w ustawie. Czy na jakiekolwiek wynagrodzenie może liczyć małżonka głowy kraju?

Wybory 2020. Ile zarabia prezydent? Czy pierwsza dama otrzymuje wynagrodzenie?
Ile zarabia głowa państwa? (pixabay.com, pixabay.com)

Zasady wynagrodzenia prezydenta reguluje ustawa z 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Artykuł 2a mówi o tym, że wysokość zarobków głowy państwa wyliczana jest na podstawie tzw. kwoty bazowej.

Od dnia 1 stycznia 2000 r. wynagrodzenie Prezydenta składa się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego siedmiokrotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa - czytamy w ustawie.
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Twój głos może być nieważny. Zobacz, jak poprawnie zagłosować

Money.pl tłumaczy, że kwota bazowa to "100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, pomniejszonego o wartość składek na ubezpieczenie społeczne". Wobec tego podstawowa pensja prezydenta RP sięga ok. 14 tys. złotych. Do tego należy doliczyć dodatek funkcyjny (ok. 6 tys. zł), a także dodatek za wysługę lat. Łącznie głowa naszego kraju zarabia przeszło 20 tys. zł.

Prezydent ma też szereg przywilejów. Zapewniana jest mu ochrona, możliwość podróżowania różnymi środkami transportu czy też dostęp do rezydencji, m.in. w Wiśle, Ciechocinku i Mierzei Wiślanej.

Wybory 2020. Ile zarabia pierwsza dama?

Zapewne wiele osób ciekawi to, jakie są zarobki pierwszej damy. Otóż żona prezydenta nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Często toczą się dyskusje na temat tego, czy oby na pewno jest to sprawiedliwe. Nie brakuje osób, które twierdzą, że małżonka głowy państwa powinna otrzymywać pensję.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Buba
2 lata temu
NIE MA chyba bardziej chamskiego rzadu na swiecie jak w POLSCE.
kinia
2 lata temu
Zona PREZYDENTA moze pracować zawodowo nie widzę przeszkód. Ona nic takiego nie robi dla kraju zeby otrzymywać 18 tys zł za DARMO. PIS mam nadzeje ze rzadzi w polsce ostatni raz 8 lat i do widzenia tak jak PO.Za duzo sobie pozwalają.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić