Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

PKW o Ośmiu Gwiazdach. Czy w czasie ciszy wyborczej wolno pisać "***** ***"?

370

Przed nastaniem ciszy wyborczej, w sieci popularność zyskało hasło "***** ***". Choć nie zawiera liter i każdy może interpretować je dowolnie, niezaprzeczalnie, osiem gwiazd ma polityczny przekaz. Czy zatem memy z tym symbolem są nielegalne, a osoby, które udostępniają ten symbol w mediach społecznościowych, łamią prawo? Głos zabrała Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW o Ośmiu Gwiazdach. Czy w czasie ciszy wyborczej wolno pisać "***** ***"?
Symbol ruchu Ośmiu Gwiazd (magicf1p )

Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania. Polskie przepisy stanowią, że rozpoczyna się na 24 godziny przed wyborami. Agitować nie wolno zatem przez całą sobotę, aż do godziny 21 w niedzielę, kiedy to swoją pracę kończą komisje wyborcze. Za łamanie tej zasady przewidziane są bardzo wysokie kary, które najczęściej wynoszą od 5 do 20 tys. zł. Są jednak przypadki, w których kwota grzywny może poszybować nawet do 500 tys. zł.

Czy napisanie "***** ***" łamie przepisy o ciszy wyborczej? Stanowisko PKW

Ruch Ośmiu Gwiazd wespół z Tygodnikiem NIE wypromował hasło "***** ***". Symbol nagłośnił również znany polski artysta Taco Hemingway, który dzień przed nastaniem ciszy wyborczej, opublikował zapowiedź płyty "Jarmark". To właśnie w utworze "Polskie tango" pojawia się charakterystyczne "***** ***".

Jeżeli tam nie ma wskazania konkretnej partii czy kandydata, to nie można tego uznać za agitację, więc trudno to też uznać za łamanie ciszy wyborczej. W tym momencie to jest tylko kwestia wyobraźni osoby, która to sobie odczyta – cytuje Małgorzatę Rzepecką z PKW serwis Noizz.
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Twój głos może być nieważny. Zobacz, jak poprawnie zagłosować
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić