o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wybory 2020. Jak został zabezpieczony nasz PESEL? Inspektor z UE zbada sprawę

27
Podziel się

W związku z planowanymi wyborami korespondencyjnymi Poczta Polska otrzymała od Ministerstwa Cyfryzacji dane wyborców. Europejski Inspektor Ochrony Danych przyjrzy się teraz sprawie przekazania informacji dotyczących wyborców.

Wybory 2020. Jak został zabezpieczony nasz PESEL? Inspektor z UE zbada sprawę
(Getty Images)
bDTqXxvV

Jakie działania podjął Urząd Ochrony Danych Osobowych, by zabezpieczyć numery PESEL wyborców? Rmf24.pl podało, że inspektor z UE przyjrzy się teraz działaniom, jakie w związku z planowanymi wyborami prezydenckimi w Polsce podjęto w celu zabezpieczenia danych osobowych. Andrzej Halicki, przewodniczący delegacji PO w Parlamencie Europejskim zwrócił się do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych o interwencję w sprawie przekazania przez Ministerstwo Cyfryzacji naszych danych Poczcie Polskiej.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało Poczcie Polskiej dane z bazy PESEL

*Dane wyborców zostały przekazane Poczcie Polskiej w związku zwyborami prezydenckimi. *Zrobiło to Ministerstwo Cyfryzacji po tym, jak część samorządowców odmówiło przekazania danych, o które wystąpiła Poczta Polska. Wójtowie i burmistrzowie argumentowali to brakiem podstaw prawnych.

bDTqXxvX

Nie ma wyjaśnienia dla stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak informuje rmf24.pl, Wojciech Wiewiórowski, Europejski Inspektor Ochrony Danych podał, że ani w publicznych wyjaśnieniach władz polskich, ani w materiałach załączonych do skarg na działania władz i Poczty Polskiej nie widzi wyjaśnienia decyzji prezesa UODO, Jana Nowaka, który stwierdził 24 kwietnia, że operator może pozyskać od organu administracji publicznej dane osobowe wyborców.

Inspektor zaznaczył, że rejestr PESEL obejmuje także dane innych obywateli UE. Dodał również, że rejestr PESEL to nie to samo co spis wyborców, dlatego tak ważne są kwestie zabezpieczenia znajdujących się w nim danych.

bDTqXxwd
Sprawa przekazania Poczcie Polskiej rejestru PESEL zostanie prawdopodobnie omówiona na Europejskiej Radzie Ochrony Danych, 5 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDTqXxwy
KOMENTARZE
(27)
Andre
12 miesięcy temu
nazwiska popierających sedziów,były ukrywane,a pesel polaków dostępny
Trzeżwy
12 miesięcy temu
Bardzo dobrze....Nikt mnie nie pytał czy zgadzam się na udostępnienie moich danych....Zauważcie,że dziś przy każdej umowie musicie podpisać protokół RODO...Tutaj tego nie było....Zaś wykorzystanie danych wrażliwych bez mojej zgody jest obwarowane wysokimi karami....Jeżeli ktoś nie rozumie co robi ten rząd - to jego problem....Ja to widzę i dzięki za takie działania...
xxxx
12 miesięcy temu
jeśli to prawda, że baza PESEL nie nadaje się do organizacji wyborów, to w jakim celu dane z niej udostępniona Poczcie Polskiej?
bDTqXxwz
Tomi
12 miesięcy temu
Brawo UE nikt nie będzie korzystał bez prawnie z moich danych żadna pseudo władza i pseudo prezydent przez malutkie p
Trzeżwy
12 miesięcy temu
Marcin - wybory są dobrowolne...Ale państwo powinno stworzyć takie warunki,aby to była rzeczywiście dobrowolność...Tu zaś nie ma ani równych(nie było rzeczywistej i równej kampanii),ani powszechnych(nie może głosować Polonia),ani tajnych(głosowanie z Peselem nie jest głosowaniem tajnym w żadnym stopniu)....PiS strasznie szafuje słowami iż kieruje się wolą suwerena....To gdzie jest ten suweren i jego wola dzisiaj...Prawie 80% chce przełożenia wyborów na czas po wygaszeniu epidemii....Od początku czyli 1989 roku zawsze głosowałem i dzisiaj również chcę zagłosować,ale nie kosztem życia lub zdrowia....Zaś do tego zmusza ta chora władza....Trzeźwy jestem - życiowo i w ogólnie znanym określeniu...To tak na marginesie...
Najnowsze komentarze (27)
Ciekawe
12 miesięcy temu
Czy Inpost też może dostać ten rejestr?
Konrad
12 miesięcy temu
dlaczego wszyscy piszą o wyborach?! Przecież to nie żadne wybory,tylko oddanie głosu! i swoich danych osobowych.Na kogo nie oddacie głosy to i tak zwycięzca już jest namaszczony przez boga i towarzysza prezesa.Wyskoczy z koperty,jak z tortu na weselu,z okrzykiem--- niespodzianka! hahaha!
Nie glosuje
12 miesięcy temu
Wybraliście sami dyktaturę to teraz macie.
stary driver
12 miesięcy temu
nie musze znac prawa czy wybory korespondencyjne sa wazne czy nie w takiej sytuacji ,jesli nie jak nawoluje cala opozycja, niech kandydaci sie wycofaja.......wtedy moze Polacy uwieza ze naprawde wybory korespondencyjne sa nie wazne ale jakos nikt nie rezygnuje
stary driver
12 miesięcy temu
moze znawca prawa i RODO mi wyjasni dlaczego przy wjezdzie do niektorych zakladow pracy Isover.......FIAT np..ochrona zada dowodu osobistego od kierowcy.co na to Unia skarzyc firmy czy nie skarzyc
Janek
12 miesięcy temu
Tu nie chodzi o wybory tu chodzi o kasę przede wszystkim odszkodowania miliardowe dla korporacji i firm w których siedzą totalni Po co dawać kasę narodowi Trzeba ją wyrwać dla siebie jak zrobił Grodzki Tu wchodzą w grę miliardy więc wybory przez totalną bojkotują aby kasa popłynęła do ich kieszeni Jak będą mieli kasę na kontach to wtedy można zrobić wybory
Wyborca
12 miesięcy temu
Zgodnie z obowiązującym wciąż prawem Poczta nie ma nic wspólnego z wyborami Zlecenie wydruku 150 mln kart wyborczych jest interesujące - gdzie przetarg publiczny? Będzie 87 mln ważnych głosów - kolejna ciekawostka. Przekazanie danych Poczcie Polskiej - to jasna sprawa. Nienależyte zabezpieczenie danych przez PP - no to tak wygląda prawo i sprawiedliwość
Mariusz
12 miesięcy temu
Nie mam zamiaru głosować więc i karta mi zbędna :)
bDTqXxwr
Natka
12 miesięcy temu
Wybory - wyborami Ale i tak muszą się odbyć bez względu czy na to czy jest koronawirus czy też nie ma .
Nick niki.
12 miesięcy temu
Przecież Poczta Polska i tak dysponowała danymi np: rencistów czy emerytów itp. Wybory jakoś muszą sie odbyć. Państwo bez prezydenta? Czyżby powtórka - nowa targowica ?
No własnie
12 miesięcy temu
Ja tez myślę, że wybory powinny odbyć się normalną drogą prze głosowanie w lokalu wyborczym. I tak wszyscy na raz nie głosują, bo mają czas na pójście do urn, a tam można byłoby wpuszczać np. po dwie osoby, bo przecież to szybko idzie. Korespondecyjne wybory też nie są niebezpieczne, bo niby dlaczego? Przecież poczta pracuje cały czas normalnie, listonosze roznoszą przesyłki, doręczają pieniądze i jakoś wszystko jest ok. Ale wybory korespondencje - to już dramat. Śmiechu warte.
123
12 miesięcy temu
nie chcialbym po watpliwych wyborach dowiedziec sie, ze mam jakis kredyt
yulo
12 miesięcy temu
chodzi o to by wiedzieć kto na kogo głosuje.później można takich szantażować
dżugaszwili
12 miesięcy temu
Ojtam, 'nie ważne na kogo ludzie głosują...ważne kto liczy głosy'!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić