o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wybory 2020. Jak został zabezpieczony nasz PESEL? Inspektor z UE zbada sprawę

27
Podziel się

W związku z planowanymi wyborami korespondencyjnymi Poczta Polska otrzymała od Ministerstwa Cyfryzacji dane wyborców. Europejski Inspektor Ochrony Danych przyjrzy się teraz sprawie przekazania informacji dotyczących wyborców.

Wybory 2020. Jak został zabezpieczony nasz PESEL? Inspektor z UE zbada sprawę
(Getty Images)
bECcLTFN

Jakie działania podjął Urząd Ochrony Danych Osobowych, by zabezpieczyć numery PESEL wyborców? Rmf24.pl podało, że inspektor z UE przyjrzy się teraz działaniom, jakie w związku z planowanymi wyborami prezydenckimi w Polsce podjęto w celu zabezpieczenia danych osobowych. Andrzej Halicki, przewodniczący delegacji PO w Parlamencie Europejskim zwrócił się do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych o interwencję w sprawie przekazania przez Ministerstwo Cyfryzacji naszych danych Poczcie Polskiej.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało Poczcie Polskiej dane z bazy PESEL

*Dane wyborców zostały przekazane Poczcie Polskiej w związku zwyborami prezydenckimi. *Zrobiło to Ministerstwo Cyfryzacji po tym, jak część samorządowców odmówiło przekazania danych, o które wystąpiła Poczta Polska. Wójtowie i burmistrzowie argumentowali to brakiem podstaw prawnych.

bECcLTFP

Nie ma wyjaśnienia dla stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak informuje rmf24.pl, Wojciech Wiewiórowski, Europejski Inspektor Ochrony Danych podał, że ani w publicznych wyjaśnieniach władz polskich, ani w materiałach załączonych do skarg na działania władz i Poczty Polskiej nie widzi wyjaśnienia decyzji prezesa UODO, Jana Nowaka, który stwierdził 24 kwietnia, że operator może pozyskać od organu administracji publicznej dane osobowe wyborców.

Inspektor zaznaczył, że rejestr PESEL obejmuje także dane innych obywateli UE. Dodał również, że rejestr PESEL to nie to samo co spis wyborców, dlatego tak ważne są kwestie zabezpieczenia znajdujących się w nim danych.

bECcLTFV
Sprawa przekazania Poczcie Polskiej rejestru PESEL zostanie prawdopodobnie omówiona na Europejskiej Radzie Ochrony Danych, 5 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bECcLTGq
KOMENTARZE
(27)
Ciekawe
rok temu
Czy Inpost też może dostać ten rejestr?
Konrad
rok temu
dlaczego wszyscy piszą o wyborach?! Przecież to nie żadne wybory,tylko oddanie głosu! i swoich danych osobowych.Na kogo nie oddacie głosy to i tak zwycięzca już jest namaszczony przez boga i towarzysza prezesa.Wyskoczy z koperty,jak z tortu na weselu,z okrzykiem--- niespodzianka! hahaha!
Nie glosuje
rok temu
Wybraliście sami dyktaturę to teraz macie.
bECcLTGr
stary driver
rok temu
nie musze znac prawa czy wybory korespondencyjne sa wazne czy nie w takiej sytuacji ,jesli nie jak nawoluje cala opozycja, niech kandydaci sie wycofaja.......wtedy moze Polacy uwieza ze naprawde wybory korespondencyjne sa nie wazne ale jakos nikt nie rezygnuje
stary driver
rok temu
moze znawca prawa i RODO mi wyjasni dlaczego przy wjezdzie do niektorych zakladow pracy Isover.......FIAT np..ochrona zada dowodu osobistego od kierowcy.co na to Unia skarzyc firmy czy nie skarzyc
Janek
rok temu
Tu nie chodzi o wybory tu chodzi o kasę przede wszystkim odszkodowania miliardowe dla korporacji i firm w których siedzą totalni Po co dawać kasę narodowi Trzeba ją wyrwać dla siebie jak zrobił Grodzki Tu wchodzą w grę miliardy więc wybory przez totalną bojkotują aby kasa popłynęła do ich kieszeni Jak będą mieli kasę na kontach to wtedy można zrobić wybory
Wyborca
rok temu
Zgodnie z obowiązującym wciąż prawem Poczta nie ma nic wspólnego z wyborami Zlecenie wydruku 150 mln kart wyborczych jest interesujące - gdzie przetarg publiczny? Będzie 87 mln ważnych głosów - kolejna ciekawostka. Przekazanie danych Poczcie Polskiej - to jasna sprawa. Nienależyte zabezpieczenie danych przez PP - no to tak wygląda prawo i sprawiedliwość
Mariusz
rok temu
Nie mam zamiaru głosować więc i karta mi zbędna :)
Natka
rok temu
Wybory - wyborami Ale i tak muszą się odbyć bez względu czy na to czy jest koronawirus czy też nie ma .
Nick niki.
rok temu
Przecież Poczta Polska i tak dysponowała danymi np: rencistów czy emerytów itp. Wybory jakoś muszą sie odbyć. Państwo bez prezydenta? Czyżby powtórka - nowa targowica ?
No własnie
rok temu
Ja tez myślę, że wybory powinny odbyć się normalną drogą prze głosowanie w lokalu wyborczym. I tak wszyscy na raz nie głosują, bo mają czas na pójście do urn, a tam można byłoby wpuszczać np. po dwie osoby, bo przecież to szybko idzie. Korespondecyjne wybory też nie są niebezpieczne, bo niby dlaczego? Przecież poczta pracuje cały czas normalnie, listonosze roznoszą przesyłki, doręczają pieniądze i jakoś wszystko jest ok. Ale wybory korespondencje - to już dramat. Śmiechu warte.
123
rok temu
nie chcialbym po watpliwych wyborach dowiedziec sie, ze mam jakis kredyt
yulo
rok temu
chodzi o to by wiedzieć kto na kogo głosuje.później można takich szantażować
bECcLTGj
dżugaszwili
rok temu
Ojtam, 'nie ważne na kogo ludzie głosują...ważne kto liczy głosy'!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić