Wybory 2020. Jak został zabezpieczony nasz PESEL? Inspektor z UE zbada sprawę

48
Podziel się:

W związku z planowanymi wyborami korespondencyjnymi Poczta Polska otrzymała od Ministerstwa Cyfryzacji dane wyborców. Europejski Inspektor Ochrony Danych przyjrzy się teraz sprawie przekazania informacji dotyczących wyborców.

Wybory 2020. Jak został zabezpieczony nasz PESEL? Inspektor z UE zbada sprawę
(Getty Images)

Jakie działania podjął Urząd Ochrony Danych Osobowych, by zabezpieczyć numery PESEL wyborców? Rmf24.pl podało, że inspektor z UE przyjrzy się teraz działaniom, jakie w związku z planowanymi wyborami prezydenckimi w Polsce podjęto w celu zabezpieczenia danych osobowych. Andrzej Halicki, przewodniczący delegacji PO w Parlamencie Europejskim zwrócił się do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych o interwencję w sprawie przekazania przez Ministerstwo Cyfryzacji naszych danych Poczcie Polskiej.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało Poczcie Polskiej dane z bazy PESEL

*Dane wyborców zostały przekazane Poczcie Polskiej w związku zwyborami prezydenckimi. *Zrobiło to Ministerstwo Cyfryzacji po tym, jak część samorządowców odmówiło przekazania danych, o które wystąpiła Poczta Polska. Wójtowie i burmistrzowie argumentowali to brakiem podstaw prawnych.

Nie ma wyjaśnienia dla stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak informuje rmf24.pl, Wojciech Wiewiórowski, Europejski Inspektor Ochrony Danych podał, że ani w publicznych wyjaśnieniach władz polskich, ani w materiałach załączonych do skarg na działania władz i Poczty Polskiej nie widzi wyjaśnienia decyzji prezesa UODO, Jana Nowaka, który stwierdził 24 kwietnia, że operator może pozyskać od organu administracji publicznej dane osobowe wyborców.

Inspektor zaznaczył, że rejestr PESEL obejmuje także dane innych obywateli UE. Dodał również, że rejestr PESEL to nie to samo co spis wyborców, dlatego tak ważne są kwestie zabezpieczenia znajdujących się w nim danych.

Sprawa przekazania Poczcie Polskiej rejestru PESEL zostanie prawdopodobnie omówiona na Europejskiej Radzie Ochrony Danych, 5 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić