Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Opłata reprograficzna. W Polsce zapłacisz podatek od smartfona?

5
Podziel się

Czy opłata reprograficzna zostanie w Polsce rozszerzona na tablety i smartfony?

Opłata reprograficzna. W Polsce zapłacisz podatek od smartfona?
(Getty Images)
bEDWyQbV

Opłatę reprograficzną dolicza się do ceny urządzeń i nośników służących do kopiowania. Teraz wraca temat rozszerzenia jej na tablety i smartfony. Domaga się tego ZAiKS i inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ).

Chodzi o podatek od każdego nowego smartfona, tabletu czy smart TV. ZAiKS postuluje, by od każdego sprzedanego smartfona, tabletu i telewizora typu "smart" pobierana była opłata reprograficzna, a pieniądze trafiałyby do OZZ-ów, czyli organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

bEDWyQbX

Opłata reprograficzna od smartfonów w Polsce

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, gdzie smartfony i tablety nie są objęte opłatą reprograficzną. Czy będzie ona teraz uiszczana przez wszystkich posiadaczy tych urządzeń? W tej sprawie wypowiedział się specjalnym programie Wirtualnej Polski "Koronawirus" Piotr Gliński, Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Przecież tam oglądamy filmy, słuchamy muzyki" - tłumaczy wicepremier.

Na razie nie wiadomo, jak wysoka będzie opłata reprograficzna w Polsce. Piotr Gliński w wywiadzie dla WP zapowiedział jednak, że ma być ona zdecydowanie niższa, niż pojawiające się w mediach 6 proc.

bEDWyQcd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEDWyQcy
KOMENTARZE
(5)
szabes goj
rok temu
"Ja Osa" lub "NPTV" mówią prawdę o zarazie, kanał na żywo, ludzie wypowiadają się na Youtube, zobacz i przekaż dalej.
Sprawiedliwy
rok temu
Domagam się 500+ bo mam "sprzęt" i też mogę zrobić dziecko. Takie jest rozumowanie tej władzy.
asus
rok temu
Znowu podatek od potencjalnego kopiowania {kopiujesz czy nie i tak płać} Czyli płać za dziecko bo masz narząd do jego powstania.PEŁNA KOMUNA!
bEDWyQcz
kaj
rok temu
Następnych haracz na rozdawnictwo .Jakim cudem ciemnota jeszcze ich popiera
stary protest
rok temu
Ograniczyć prawo autorskie do roku. Zlikwidować Zgromadzenie Autorów i KaSy. Uwolnić internet. Protestować przeciwko wszystkim wynalazkom prawa autorskiego. Czyli jestem Polakiem, oglądam amerykański serial którego emisja TV zakończyła się w 2017 i płacę polskiemu ZAIKSowi rekompensatę z tytułu groźby utraty potencjalnych zysków ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić