Opłata reprograficzna. W Polsce zapłacisz podatek od smartfona?

7

Czy opłata reprograficzna zostanie w Polsce rozszerzona na tablety i smartfony?

Opłata reprograficzna. W Polsce zapłacisz podatek od smartfona?
(Getty Images)

Opłatę reprograficzną dolicza się do ceny urządzeń i nośników służących do kopiowania. Teraz wraca temat rozszerzenia jej na tablety i smartfony. Domaga się tego ZAiKS i inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ).

Chodzi o podatek od każdego nowego smartfona, tabletu czy smart TV. ZAiKS postuluje, by od każdego sprzedanego smartfona, tabletu i telewizora typu "smart" pobierana była opłata reprograficzna, a pieniądze trafiałyby do OZZ-ów, czyli organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Opłata reprograficzna od smartfonów w Polsce

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, gdzie smartfony i tablety nie są objęte opłatą reprograficzną. Czy będzie ona teraz uiszczana przez wszystkich posiadaczy tych urządzeń? W tej sprawie wypowiedział się specjalnym programie Wirtualnej Polski "Koronawirus" Piotr Gliński, Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Przecież tam oglądamy filmy, słuchamy muzyki" - tłumaczy wicepremier.

Na razie nie wiadomo, jak wysoka będzie opłata reprograficzna w Polsce. Piotr Gliński w wywiadzie dla WP zapowiedział jednak, że ma być ona zdecydowanie niższa, niż pojawiające się w mediach 6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić