Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Wybory 2020. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze?

84
Podziel się

Rafał Trzaskowski według wyników sondażowych oraz cząstkowych PKW znalazł się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak rozłożyły się głosy na polityka Koalicji Obywatelskiej i które grupy społeczne na niego zagłosowały?

Wybory 2020. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze?
Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze? (PAP, Piotr Nowak)
bCFVJiJh

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Polacy masowo ruszyli do komisji wyborczych, a według ostatnich dostępnych danych głos oddało blisko 65 proc. uprawnionych. Ta wartość powinna jeszcze wzrosnąć, ponieważ po 21:00 przed lokalami wyborczymi nadal były gigantyczne kolejki do wejścia.

Polacy wybierali spośród 11 kandydatów, którzy w ostatnich tygodniach próbowali przekonać do siebie jak największą liczbę wyborców. Dane sugerują, że największe poparcie w pierwszej turze uzyskał Andrzej Duda, który po wynikach z ponad 87 proc. obwodów uzyskał około 45 proc. głosów. W drugiej turze obok niego znajdzie się najpewniej Rafał Trzaskowski (ok 29. proc. poparcia).

bCFVJiJj

Pierwsza tura wyborów. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego?

Rafał Trzaskowski wygrał głosowanie w 4 z 16 województw. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył przeważające poparcie w województwach pomorskim (42,7 proc.), lubuskim (40,9 proc.), dolnośląskim (38,1 proc.) i zachodniopomorskim (37,7 proc.). Geograficznie to cały blok zachodni Polski. W pozostałych województwach głosowanie wygrał Andrzej Duda.

Najmłodsi wyborcy również opowiedzieli się za Trzaskowskim. Wśród osób w wieku 18-29 lat, kandydat KO zdobył 23,8 proc. poparcia w porównaniu z 19,3 proc. Andrzeja Dudy. Największa różnica pomiędzy tymi kandydatami jest widoczna w grupie wiekowej 60+, gdzie 58,7 proc. osób głosowało na Dudę, a 31,3 proc. na Trzaskowskiego.

Prezydent Warszawy uzyskał dobry wynik wśród osób ze średnim oraz wyższym wykształceniem. Wśród tej grupy społecznej miał 29,2 proc. poparcia. Dużo gorzej wygląda jego sytuacja u ludzi, którzy mogą pochwalić się tylko wykształceniem podstawowym. Tam, Trzaskowski uzyskał 12,5 proc. głosów w porównaniu z 69,4 proc. Andrzeja Dudy.

bCFVJiJK
KOMENTARZE
(84)
magister
4 dni temu
Człowieku posiadający ROZUM, obudź się i zagłosuj w drugiej turze za NORMALNOŚCIĄ!!! Jak zostaniesz w domu i będziesz bierny, to kraj i życie w nim UZĄDZĄ ci abiturienci podstawówek i zawodówek!!!
F11111
4 dni temu
Wszyscy ci głosujący PATOKATOLICY - ZAPOMNIELI CHYBA O 7 PRZYKAZANIU - DLA PRZYPOMNIENIE - NIE KRADNIJ !!!!!!!
magister
4 dni temu
Geniusze po podstawówce i zawodówce decydują o tym, kto ma rządzić krajem. Jacy wyborcy taki prezydent i takie rządy!!! To może nich ci po po podstawówce i zawodówce zaczną decydować o wszystkim w naszym pięknym kraju. Dajmy tym po podstawówce i zawodówce możliwość jeszcze większego wpływu na losy kraju, a za chwilę wrócimy jako naród powrotem do jaskiń!!!
bCFVJiJL
jobo
4 dni temu
jaki elektorat taki prezydent
Andi1
4 dni temu
Wykształcony to nie znaczy mądry znam jednego po tzw zaocznych wyższych studiach kierunek gotowanie na gazie i paliwie turystycznym oczywiście uczelnia prywatna w Mąkoszycach Dolnych, który ledwie umie się podpisać,ale uważa się za kogoś lepszego.Niestety może 10% młodych ludzi kończy porządne studia i można o nich powiedzieć że są mądrzy reszta czyli 90% to są tzw młodzi wykształceni z dużych miast.Lepszy i bardziej pzrzydatny jest jeden mechanik,tokarz czy fryzjer po zawodówce niż stu takich pseudointeligentów
Najnowsze komentarze (84)
msa
wczoraj
jak duda wygra wybory to przywroccie podatek dochodowy dla mlodych poniewaz oni sa przeciw obecnej wladzy.pozbawcie rowniez wszystkiego co daliscie tym ktorzy nie chca tego rzadu a te finanse dajcie biednym.tym ktorzy nie chca PISu nic sie nie nalezy.
PKW Official
2 dni temu
Trzaskowski wygrał w 3 województwach. Poprawcie to w tekście.
Wyborco PAD
3 dni temu
To znaczy, że jesteście za dalszym rozkładem edukacji i chcecie, żeby wasze dzieci zakończyły edukację na podstawówce, zawodówce, a co najwyżej mizernej płatnej szkole wyższej, po której trudno znaleźć dobrą pracę. Na słabej edukacji tracą dzieci rodziców z najniższym wykształceniem, czyli wyborców PIS-u. Tak naprawdę PIS-owi na kiepskim wykształceniu Polaków zależy, bo chcą mieć wyborców którzy "wierzą", a nie sprawdzają i analizują. Dwadzieścia lat uczyłem w szkole matematyki, ale dość było tego poniżania. Dość bezsensownej, zacofanej szkoły. Dzisiaj, aż trudno uwierzyć w to, że taki stan akceptujecie i taką mizerną szkołę dla swoich dzieci wybieracie. Szkołę, w której kręcenie palm wielkanocnych jest bardziej doceniane niż rozumowanie, niż umiejętność rozwiązywania nietypowych problemów. Szkołę w której języki obce zaczynają być złem, bo poprzez języki obce dociera do młodych ludzi niewłaściwa ideologia. A jeśli boicie się ideologii, to powiem Wam z własnego doświadczenia wychowawcy i rodzica. Dobrze wykształcony i wychowany młody człowiek nie poleci za byle ideologią, za byle błyskotką, bo będzie wiedział co dla niego w życiu jest ważne.
MAMY DOŚĆ
3 dni temu
Ja zona mamy po 70 lat i głosowaliśmy za normalnością i powtórzymy to w II turze i spokojem na Pana Rafała Trzaskowskiego
tylko R.T.
3 dni temu
II tura MOBILIZACJA i mamy nowego, mądrego, wykształconego, elokwentnego,kulturalnego, przystojnego PREZYDENTA z ktorego BĘDZIEMY DUMNI RAFAŁ TRZASKOWSKI
Głos z tłumu
4 dni temu
Moim kandydatem nadal jest pan Nieduda.
możeprezydent
4 dni temu
Dajcie mi nieograniczony dostęp do kasy to pokażę jak się wygrywa wybory.
Michał
4 dni temu
Obrażanie Polaków przyniesie odwrotny skutek, Duda ma dobry program nie chce dzielić, obrażać i grozić ludziom tak jak Trzaskowski z PO, co to za prezydent który nienawidzi Polski i Polaków
bCFVJiJD
cukrowy
4 dni temu
"wykształciuchy dotąd mądrują" dopóki nie muszą wziąć łopaty albo wideł do ręki i zarobić uczciwie na kawałek chleba
Ooo
4 dni temu
Czego można oczekiwać od emerytów i ściany południowo wschodniej tylko dziwi mnie fakt ze skoro im tak dobrze to dlaczego tak tłumnie wyjeżdżają do praca do tej zdemoralizowanej Europy zachodniej
polak
4 dni temu
A MOZE ZACHODNIA PSEUDO DEMOKRACJA!!!!!!!!!
Ciemnota
4 dni temu
Straszne, ludzie ze wsi i bez wykształcenia decydują u życiu wykształconych i kreatywnych
no tak
4 dni temu
Sitwy z dużych miast nie chcą odpuścić, brzytwy będą się trzymać.
PLMCX
4 dni temu
Pytanie brzmi, czy sprawdzony w działaniu Prezydent Andrzej Duda z bardzo znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie gospodarki ,w sprawach socjalno - społecznościowych i polityce zagranicznej ,czy Rafał Trzaskowski fatalny ,nieudolny Prezydent Warszawy ,cynicznie szafujący kłamstwami i niespełnionymi obietnicami , tak ,że trudno je odróżnić od prawdy ? WYBÓR JEST RACZEJ PROSTY !
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić