Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze?

165

Rafał Trzaskowski według wyników sondażowych oraz cząstkowych PKW znalazł się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak rozłożyły się głosy na polityka Koalicji Obywatelskiej i które grupy społeczne na niego zagłosowały?

Wybory 2020. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze?
Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze? (PAP, Piotr Nowak)

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Polacy masowo ruszyli do komisji wyborczych, a według ostatnich dostępnych danych głos oddało blisko 65 proc. uprawnionych. Ta wartość powinna jeszcze wzrosnąć, ponieważ po 21:00 przed lokalami wyborczymi nadal były gigantyczne kolejki do wejścia.

Polacy wybierali spośród 11 kandydatów, którzy w ostatnich tygodniach próbowali przekonać do siebie jak największą liczbę wyborców. Dane sugerują, że największe poparcie w pierwszej turze uzyskał Andrzej Duda, który po wynikach z ponad 87 proc. obwodów uzyskał około 45 proc. głosów. W drugiej turze obok niego znajdzie się najpewniej Rafał Trzaskowski (ok 29. proc. poparcia).

Pierwsza tura wyborów. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego?

Rafał Trzaskowski wygrał głosowanie w 4 z 16 województw. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył przeważające poparcie w województwach pomorskim (42,7 proc.), lubuskim (40,9 proc.), dolnośląskim (38,1 proc.) i zachodniopomorskim (37,7 proc.). Geograficznie to cały blok zachodni Polski. W pozostałych województwach głosowanie wygrał Andrzej Duda.

Najmłodsi wyborcy również opowiedzieli się za Trzaskowskim. Wśród osób w wieku 18-29 lat, kandydat KO zdobył 23,8 proc. poparcia w porównaniu z 19,3 proc. Andrzeja Dudy. Największa różnica pomiędzy tymi kandydatami jest widoczna w grupie wiekowej 60+, gdzie 58,7 proc. osób głosowało na Dudę, a 31,3 proc. na Trzaskowskiego.

Prezydent Warszawy uzyskał dobry wynik wśród osób ze średnim oraz wyższym wykształceniem. Wśród tej grupy społecznej miał 29,2 proc. poparcia. Dużo gorzej wygląda jego sytuacja u ludzi, którzy mogą pochwalić się tylko wykształceniem podstawowym. Tam, Trzaskowski uzyskał 12,5 proc. głosów w porównaniu z 69,4 proc. Andrzeja Dudy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić