Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Wybory 2020. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze?

84
Podziel się

Rafał Trzaskowski według wyników sondażowych oraz cząstkowych PKW znalazł się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak rozłożyły się głosy na polityka Koalicji Obywatelskiej i które grupy społeczne na niego zagłosowały?

Wybory 2020. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze?
Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze? (PAP, Piotr Nowak)
bCYLSojp

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Polacy masowo ruszyli do komisji wyborczych, a według ostatnich dostępnych danych głos oddało blisko 65 proc. uprawnionych. Ta wartość powinna jeszcze wzrosnąć, ponieważ po 21:00 przed lokalami wyborczymi nadal były gigantyczne kolejki do wejścia.

Polacy wybierali spośród 11 kandydatów, którzy w ostatnich tygodniach próbowali przekonać do siebie jak największą liczbę wyborców. Dane sugerują, że największe poparcie w pierwszej turze uzyskał Andrzej Duda, który po wynikach z ponad 87 proc. obwodów uzyskał około 45 proc. głosów. W drugiej turze obok niego znajdzie się najpewniej Rafał Trzaskowski (ok 29. proc. poparcia).

bCYLSojr

Pierwsza tura wyborów. Kto głosował na Rafała Trzaskowskiego?

Rafał Trzaskowski wygrał głosowanie w 4 z 16 województw. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył przeważające poparcie w województwach pomorskim (42,7 proc.), lubuskim (40,9 proc.), dolnośląskim (38,1 proc.) i zachodniopomorskim (37,7 proc.). Geograficznie to cały blok zachodni Polski. W pozostałych województwach głosowanie wygrał Andrzej Duda.

Najmłodsi wyborcy również opowiedzieli się za Trzaskowskim. Wśród osób w wieku 18-29 lat, kandydat KO zdobył 23,8 proc. poparcia w porównaniu z 19,3 proc. Andrzeja Dudy. Największa różnica pomiędzy tymi kandydatami jest widoczna w grupie wiekowej 60+, gdzie 58,7 proc. osób głosowało na Dudę, a 31,3 proc. na Trzaskowskiego.

Prezydent Warszawy uzyskał dobry wynik wśród osób ze średnim oraz wyższym wykształceniem. Wśród tej grupy społecznej miał 29,2 proc. poparcia. Dużo gorzej wygląda jego sytuacja u ludzi, którzy mogą pochwalić się tylko wykształceniem podstawowym. Tam, Trzaskowski uzyskał 12,5 proc. głosów w porównaniu z 69,4 proc. Andrzeja Dudy.

bCYLSojS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(84)
magister
3 miesiące temu
Człowieku posiadający ROZUM, obudź się i zagłosuj w drugiej turze za NORMALNOŚCIĄ!!! Jak zostaniesz w domu i będziesz bierny, to kraj i życie w nim UZĄDZĄ ci abiturienci podstawówek i zawodówek!!!
jobo
3 miesiące temu
jaki elektorat taki prezydent
magister
3 miesiące temu
Geniusze po podstawówce i zawodówce decydują o tym, kto ma rządzić krajem. Jacy wyborcy taki prezydent i takie rządy!!! To może nich ci po po podstawówce i zawodówce zaczną decydować o wszystkim w naszym pięknym kraju. Dajmy tym po podstawówce i zawodówce możliwość jeszcze większego wpływu na losy kraju, a za chwilę wrócimy jako naród powrotem do jaskiń!!!
bCYLSojT
Andi1
3 miesiące temu
Wykształcony to nie znaczy mądry znam jednego po tzw zaocznych wyższych studiach kierunek gotowanie na gazie i paliwie turystycznym oczywiście uczelnia prywatna w Mąkoszycach Dolnych, który ledwie umie się podpisać,ale uważa się za kogoś lepszego.Niestety może 10% młodych ludzi kończy porządne studia i można o nich powiedzieć że są mądrzy reszta czyli 90% to są tzw młodzi wykształceni z dużych miast.Lepszy i bardziej pzrzydatny jest jeden mechanik,tokarz czy fryzjer po zawodówce niż stu takich pseudointeligentów
Wars
3 miesiące temu
Smutne ale prawdziwe wzięli gospodarkę w swoje ręce komuniści dzisiaj zatrudniają -- daję pracę i mają taki właśnie elektorat oraz ich rodziny żyjące w niezasłużonym dobrobycie.
Najnowsze komentarze (84)
ziom
3 miesiące temu
Skoro wybory są tajne, to na jakiej podstawie twierdzą, kto na kogo głosował? Skąd wiedzą w jakim wieku, jaki zawód, wykształcenie? Notki biograficznej na karcie przeciez nie bylo.
msa
3 miesiące temu
jak duda wygra wybory to przywroccie podatek dochodowy dla mlodych poniewaz oni sa przeciw obecnej wladzy.pozbawcie rowniez wszystkiego co daliscie tym ktorzy nie chca tego rzadu a te finanse dajcie biednym.tym ktorzy nie chca PISu nic sie nie nalezy.
PKW Official
3 miesiące temu
Trzaskowski wygrał w 3 województwach. Poprawcie to w tekście.
Wyborco PAD
3 miesiące temu
To znaczy, że jesteście za dalszym rozkładem edukacji i chcecie, żeby wasze dzieci zakończyły edukację na podstawówce, zawodówce, a co najwyżej mizernej płatnej szkole wyższej, po której trudno znaleźć dobrą pracę. Na słabej edukacji tracą dzieci rodziców z najniższym wykształceniem, czyli wyborców PIS-u. Tak naprawdę PIS-owi na kiepskim wykształceniu Polaków zależy, bo chcą mieć wyborców którzy "wierzą", a nie sprawdzają i analizują. Dwadzieścia lat uczyłem w szkole matematyki, ale dość było tego poniżania. Dość bezsensownej, zacofanej szkoły. Dzisiaj, aż trudno uwierzyć w to, że taki stan akceptujecie i taką mizerną szkołę dla swoich dzieci wybieracie. Szkołę, w której kręcenie palm wielkanocnych jest bardziej doceniane niż rozumowanie, niż umiejętność rozwiązywania nietypowych problemów. Szkołę w której języki obce zaczynają być złem, bo poprzez języki obce dociera do młodych ludzi niewłaściwa ideologia. A jeśli boicie się ideologii, to powiem Wam z własnego doświadczenia wychowawcy i rodzica. Dobrze wykształcony i wychowany młody człowiek nie poleci za byle ideologią, za byle błyskotką, bo będzie wiedział co dla niego w życiu jest ważne.
MAMY DOŚĆ
3 miesiące temu
Ja zona mamy po 70 lat i głosowaliśmy za normalnością i powtórzymy to w II turze i spokojem na Pana Rafała Trzaskowskiego
tylko R.T.
3 miesiące temu
II tura MOBILIZACJA i mamy nowego, mądrego, wykształconego, elokwentnego,kulturalnego, przystojnego PREZYDENTA z ktorego BĘDZIEMY DUMNI RAFAŁ TRZASKOWSKI
Głos z tłumu
3 miesiące temu
Moim kandydatem nadal jest pan Nieduda.
możeprezydent
3 miesiące temu
Dajcie mi nieograniczony dostęp do kasy to pokażę jak się wygrywa wybory.
bCYLSojL
Michał
3 miesiące temu
Obrażanie Polaków przyniesie odwrotny skutek, Duda ma dobry program nie chce dzielić, obrażać i grozić ludziom tak jak Trzaskowski z PO, co to za prezydent który nienawidzi Polski i Polaków
cukrowy
3 miesiące temu
"wykształciuchy dotąd mądrują" dopóki nie muszą wziąć łopaty albo wideł do ręki i zarobić uczciwie na kawałek chleba
Ooo
3 miesiące temu
Czego można oczekiwać od emerytów i ściany południowo wschodniej tylko dziwi mnie fakt ze skoro im tak dobrze to dlaczego tak tłumnie wyjeżdżają do praca do tej zdemoralizowanej Europy zachodniej
polak
3 miesiące temu
A MOZE ZACHODNIA PSEUDO DEMOKRACJA!!!!!!!!!
Ciemnota
3 miesiące temu
Straszne, ludzie ze wsi i bez wykształcenia decydują u życiu wykształconych i kreatywnych
no tak
3 miesiące temu
Sitwy z dużych miast nie chcą odpuścić, brzytwy będą się trzymać.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić