Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Wybory 2020. Kto głosował na Andrzeja Dudę w pierwszej turze?

35
Podziel się

Andrzej Duda według wyników sondażowych oraz cząstkowych PKW wygrał pierwszą turę wyborów ze sporą przewagą nad Rafałem Trzaskowskim. Jak rozłożyły się głosy na polityka Prawa i Sprawiedliwości i które grupy społeczne na niego zagłosowały?

Wybory 2020. Kto głosował na Andrzeja Dudę w pierwszej turze?
Którzy Polacy głosowali na Andrzeja Dudę? (PAP, Darek Delmanowicz)
bCNcTPIl

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Polacy masowo ruszyli do komisji wyborczych, a według ostatnich dostępnych danych głos oddało blisko 65 proc. uprawnionych. Ta wartość powinna jeszcze wzrosnąć, ponieważ po 21:00 przed lokalami wyborczymi nadal były gigantyczne kolejki do wejścia.

Polacy wybierali spośród 11 kandydatów, którzy w ostatnich tygodniach próbowali przekonać do siebie jak największą liczbę wyborców. Dane sugerują, że największe poparcie w pierwszej turze uzyskał Andrzej Duda, który po wynikach z ponad 87 proc. obwodów uzyskał około 45 proc. głosów.

bCNcTPIn

Pierwsza tura wyborów. Kto głosował na Andrzeja Dudę?

Andrzej Duda wygrał głosowanie w 12 z 16 województw. Według danych late poll, polityk Prawa i Sprawiedliwości największe poparcie miał w województwie podkarpackim (62 proc.), świętokrzyskim (57,6 proc.) oraz lubelskim (57,1 proc.).

Jak rozkładały się głosy na Dudę w grupach społecznych z podziałem na wiek? Bez niespodzianki, największe poparcie obecny prezydent miał w grupie wiekowej 60+, w której zagłosowało na niego aż 58,7 proc. osób. Młodzi ludzie (18-29 lat) nie widzą natomiast Dudy nawet na podium, ponieważ wyprzedzili go w tej grupie Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia oraz Krzysztof Bosak.

Bardzo dużo można także wywnioskować po wynikach głosowania ze względu na poziom wykształcenia. Andrzej Duda największe poparcie miał wśród osób z podstawowym wykształceniem - blisko 70 proc. Mniejsze różnice względem kolejnych kandydatów można było zaobserwować wśród osób ze średnim i wyższym wykształceniem. Tutaj Duda uzyskał 41,5 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 29,2 proc.

bCNcTPIO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
masakra
miesiąc temu
Polska. Piękny naród doświadczeny zaboromi wojnami i komuną z tęsknoty życia pod butem głosują za tymi typami.
Polka
miesiąc temu
Ja wiem ze nie wyksztalcenie czyni madrym
polak
miesiąc temu
jak każde wybory znowu ten ciemnogród wschodni
bCNcTPIP
gfd
miesiąc temu
Andrzej Duda największe poparcie miał wśród osób z podstawowym wykształceniem - blisko 70 proc - nie potrzeba komentarza, jedynie taki, ze Ci ludzie w wiekoszosci chodzą na wybory, a mlodszym nie chce sie ruszyc tylka!!
rtgr
miesiąc temu
No i to by się zgadzało, tak jak na wczorajszym wiecu wyborczym u Adriana, same nieskalane myślą twarze
Najnowsze komentarze (35)
EN-KI
3 tyg. temu
Może czytelnicy nie doczytali. Pewnie emocje wzięły górę,więc zwrócę uwagę iż Duda miał 41,5% poparcia wśród osób ze średnim i wyższym wykształceniem, a Rafał Trzaskowski 29,2%, więc i w środowisku ludzi wykształconych miał wyższe poparcie Duda. Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne.
EN-KI
3 tyg. temu
Może czytelnicy nie doczytali. Pewnie emocje wzięły górę,więc zwrócę uwagę iż Duda miał 41,5% poparcia wśród osób ze średnim i wyższym wykształceniem, a Rafał Trzaskowski 29,2%, więc i w środowisku ludzi wykształconych miał wyższe poparcie Duda. Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne.
artureczekk
4 tyg. temu
A ja mam magistra,mieszkam w duzym miescie i gloswoalem na Prezydenta Dudę,bo pamietam dobrze rzady PO przez ostanie 8 lat,strzelanie do gornikow,likwidacja stoczni Gdanskiej,afera z ofe albergold i wiele innych,zero pomocy powodzianom,kryzys 2008 zadnej tarczy i same prywatyzacje chec przyjeca tlumu uchdzcow i wszystko pod dyktando berinla,takiej Polski nie che i dlatego w 2 turze tez zaglosuje na Pana Prezydenta Dudę.
wojtek
miesiąc temu
Nie wiem jak w innych partiach ale w PO połowa członków to ludzie po podstawówkach i ze wsi. Sam mam wyższe wykształcenie i tak jak moi rodzice urodziłem się w dużym mieście ale do głowy by mi nie przyszło żeby obrażać ludzi z powodu miejsca urodzenia czy wykonywanego zawodu.
kasia
miesiąc temu
jestem mieszkanka wsi,od czasu kiedy przeszlam na emeryture.Moi mlodzi sasiedzi wszyscy sa po maturze,to juz nie jest#ciemnogrod#,to juz nie te czasy,tro juz20wiek
Mero
miesiąc temu
najlepiej na jakiś badaniach na 1000 osób odnosić się do całości. Śmiech na sali
dzięcielinki
miesiąc temu
Pan Prezes Z. prawdę napisał o wyborcach Anno Domini AD
dzięcielinki
miesiąc temu
Pan Prezes Zbigniew B prawdę napisał
bCNcTPIH
nosprostacos
miesiąc temu
niedouczeni ktorym wisi trybunal i sady
Kobieta
miesiąc temu
Właśnie dlatego pis nie wspiera szkolnictwa. Ciemną masą łatwiej jest manipulować. Tacy w większości pozostali w tym kraju, smutne...
Normalny
miesiąc temu
To jest odpowiedz na pytanie dlaczego Pis nie wspiera edukacji w Polsce . No ale w końcu ciemny lud wszystko kupi .
Łysy
miesiąc temu
A macie informację dotyczącą kolorów włosów, jak tu rozłożyło głosy???
Zawodówka
miesiąc temu
Ja chciałbym tylko zaznaczyc że dzięki tym starszym ,słabo wykształconym ludziom większość z was miała możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. A tak pro po ludzi wykształconych system nazistowski tworzyli właśnie ludzie światowi,wykształceni,doktorzy inżynierowie cała elita Niemiec. I do czego wykształcenie bez kręgosłupa moralnego doprowadziło.???
...
miesiąc temu
Zgodnie z danymi Ipsos spośród wyborców z wykształceniem wyższym i licencjackim 41,3 proc. zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego, 25,7 proc. - na Andrzeja Dudę, 17,2 proc. - na Szymona Hołownię, 8,1 proc. - na Krzysztofa Bosaka, 3,5 proc. na Roberta Biedronia, a 2,5 proc. - na Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić