Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Wybory 2020. Kto głosował na Andrzeja Dudę w pierwszej turze?

35
Podziel się:

Andrzej Duda według wyników sondażowych oraz cząstkowych PKW wygrał pierwszą turę wyborów ze sporą przewagą nad Rafałem Trzaskowskim. Jak rozłożyły się głosy na polityka Prawa i Sprawiedliwości i które grupy społeczne na niego zagłosowały?

Wybory 2020. Kto głosował na Andrzeja Dudę w pierwszej turze?
Którzy Polacy głosowali na Andrzeja Dudę? (PAP, Darek Delmanowicz)

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Polacy masowo ruszyli do komisji wyborczych, a według ostatnich dostępnych danych głos oddało blisko 65 proc. uprawnionych. Ta wartość powinna jeszcze wzrosnąć, ponieważ po 21:00 przed lokalami wyborczymi nadal były gigantyczne kolejki do wejścia.

Polacy wybierali spośród 11 kandydatów, którzy w ostatnich tygodniach próbowali przekonać do siebie jak największą liczbę wyborców. Dane sugerują, że największe poparcie w pierwszej turze uzyskał Andrzej Duda, który po wynikach z ponad 87 proc. obwodów uzyskał około 45 proc. głosów.

Pierwsza tura wyborów. Kto głosował na Andrzeja Dudę?

Andrzej Duda wygrał głosowanie w 12 z 16 województw. Według danych late poll, polityk Prawa i Sprawiedliwości największe poparcie miał w województwie podkarpackim (62 proc.), świętokrzyskim (57,6 proc.) oraz lubelskim (57,1 proc.).

Jak rozkładały się głosy na Dudę w grupach społecznych z podziałem na wiek? Bez niespodzianki, największe poparcie obecny prezydent miał w grupie wiekowej 60+, w której zagłosowało na niego aż 58,7 proc. osób. Młodzi ludzie (18-29 lat) nie widzą natomiast Dudy nawet na podium, ponieważ wyprzedzili go w tej grupie Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia oraz Krzysztof Bosak.

Bardzo dużo można także wywnioskować po wynikach głosowania ze względu na poziom wykształcenia. Andrzej Duda największe poparcie miał wśród osób z podstawowym wykształceniem - blisko 70 proc. Mniejsze różnice względem kolejnych kandydatów można było zaobserwować wśród osób ze średnim i wyższym wykształceniem. Tutaj Duda uzyskał 41,5 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 29,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
EN-KI
2 lata temu
Może czytelnicy nie doczytali. Pewnie emocje wzięły górę,więc zwrócę uwagę iż Duda miał 41,5% poparcia wśród osób ze średnim i wyższym wykształceniem, a Rafał Trzaskowski 29,2%, więc i w środowisku ludzi wykształconych miał wyższe poparcie Duda. Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne.
EN-KI
2 lata temu
Może czytelnicy nie doczytali. Pewnie emocje wzięły górę,więc zwrócę uwagę iż Duda miał 41,5% poparcia wśród osób ze średnim i wyższym wykształceniem, a Rafał Trzaskowski 29,2%, więc i w środowisku ludzi wykształconych miał wyższe poparcie Duda. Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne.
artureczekk
2 lata temu
A ja mam magistra,mieszkam w duzym miescie i gloswoalem na Prezydenta Dudę,bo pamietam dobrze rzady PO przez ostanie 8 lat,strzelanie do gornikow,likwidacja stoczni Gdanskiej,afera z ofe albergold i wiele innych,zero pomocy powodzianom,kryzys 2008 zadnej tarczy i same prywatyzacje chec przyjeca tlumu uchdzcow i wszystko pod dyktando berinla,takiej Polski nie che i dlatego w 2 turze tez zaglosuje na Pana Prezydenta Dudę.
wojtek
2 lata temu
Nie wiem jak w innych partiach ale w PO połowa członków to ludzie po podstawówkach i ze wsi. Sam mam wyższe wykształcenie i tak jak moi rodzice urodziłem się w dużym mieście ale do głowy by mi nie przyszło żeby obrażać ludzi z powodu miejsca urodzenia czy wykonywanego zawodu.
kasia
2 lata temu
jestem mieszkanka wsi,od czasu kiedy przeszlam na emeryture.Moi mlodzi sasiedzi wszyscy sa po maturze,to juz nie jest#ciemnogrod#,to juz nie te czasy,tro juz20wiek
Mero
2 lata temu
najlepiej na jakiś badaniach na 1000 osób odnosić się do całości. Śmiech na sali
dzięcielinki
2 lata temu
Pan Prezes Z. prawdę napisał o wyborcach Anno Domini AD
dzięcielinki
2 lata temu
Pan Prezes Zbigniew B prawdę napisał
nosprostacos
2 lata temu
niedouczeni ktorym wisi trybunal i sady
Kobieta
2 lata temu
Właśnie dlatego pis nie wspiera szkolnictwa. Ciemną masą łatwiej jest manipulować. Tacy w większości pozostali w tym kraju, smutne...
Normalny
2 lata temu
To jest odpowiedz na pytanie dlaczego Pis nie wspiera edukacji w Polsce . No ale w końcu ciemny lud wszystko kupi .
Łysy
2 lata temu
A macie informację dotyczącą kolorów włosów, jak tu rozłożyło głosy???
Zawodówka
2 lata temu
Ja chciałbym tylko zaznaczyc że dzięki tym starszym ,słabo wykształconym ludziom większość z was miała możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. A tak pro po ludzi wykształconych system nazistowski tworzyli właśnie ludzie światowi,wykształceni,doktorzy inżynierowie cała elita Niemiec. I do czego wykształcenie bez kręgosłupa moralnego doprowadziło.???
...
2 lata temu
Zgodnie z danymi Ipsos spośród wyborców z wykształceniem wyższym i licencjackim 41,3 proc. zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego, 25,7 proc. - na Andrzeja Dudę, 17,2 proc. - na Szymona Hołownię, 8,1 proc. - na Krzysztofa Bosaka, 3,5 proc. na Roberta Biedronia, a 2,5 proc. - na Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić