Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Kto głosował na Andrzeja Dudę w pierwszej turze?

82

Andrzej Duda według wyników sondażowych oraz cząstkowych PKW wygrał pierwszą turę wyborów ze sporą przewagą nad Rafałem Trzaskowskim. Jak rozłożyły się głosy na polityka Prawa i Sprawiedliwości i które grupy społeczne na niego zagłosowały?

Wybory 2020. Kto głosował na Andrzeja Dudę w pierwszej turze?
Którzy Polacy głosowali na Andrzeja Dudę? (PAP, Darek Delmanowicz)

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Polacy masowo ruszyli do komisji wyborczych, a według ostatnich dostępnych danych głos oddało blisko 65 proc. uprawnionych. Ta wartość powinna jeszcze wzrosnąć, ponieważ po 21:00 przed lokalami wyborczymi nadal były gigantyczne kolejki do wejścia.

Polacy wybierali spośród 11 kandydatów, którzy w ostatnich tygodniach próbowali przekonać do siebie jak największą liczbę wyborców. Dane sugerują, że największe poparcie w pierwszej turze uzyskał Andrzej Duda, który po wynikach z ponad 87 proc. obwodów uzyskał około 45 proc. głosów.

Pierwsza tura wyborów. Kto głosował na Andrzeja Dudę?

Andrzej Duda wygrał głosowanie w 12 z 16 województw. Według danych late poll, polityk Prawa i Sprawiedliwości największe poparcie miał w województwie podkarpackim (62 proc.), świętokrzyskim (57,6 proc.) oraz lubelskim (57,1 proc.).

Jak rozkładały się głosy na Dudę w grupach społecznych z podziałem na wiek? Bez niespodzianki, największe poparcie obecny prezydent miał w grupie wiekowej 60+, w której zagłosowało na niego aż 58,7 proc. osób. Młodzi ludzie (18-29 lat) nie widzą natomiast Dudy nawet na podium, ponieważ wyprzedzili go w tej grupie Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia oraz Krzysztof Bosak.

Bardzo dużo można także wywnioskować po wynikach głosowania ze względu na poziom wykształcenia. Andrzej Duda największe poparcie miał wśród osób z podstawowym wykształceniem - blisko 70 proc. Mniejsze różnice względem kolejnych kandydatów można było zaobserwować wśród osób ze średnim i wyższym wykształceniem. Tutaj Duda uzyskał 41,5 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 29,2 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić