o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wybory 2020. W lokalach Poczty Polskiej nie ma obowiązkowych skrzynek pocztowych. Co z głosowaniem?

3
Podziel się

Aby przeprowadzić wybory korespondencyjne, konieczne jest, by wyborcy mieli skrzynki pocztowe. Tymczasem na żadnym budynku należącym do Poczty Polskiej skrzynek pocztowych nie ma. Czy przez to lokatorzy nie będą mogli uczestniczyć w wyborach prezydenckich 2020?

Wybory 2020. W lokalach Poczty Polskiej nie ma obowiązkowych skrzynek pocztowych. Co z głosowaniem?
(Getty Images)
bECcnpAl

”Żaden z około tysiąca lokali mieszkalnych, które Poczta Polska wykorzystuje pod wynajem, nie posiada zamontowanej skrzynki pocztowej” – powiedział portalowi money.pl Piotr Moniuszko z Wolnego Związku Zawodowego Poczty. W jaki sposób lokatorzy tych budynków będą mogli głosować?

Wybory korespondencyjne w Polsce

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w Polsce wybory prezydenckie odbędą się w sposób korespondencyjny. Wyborcy muszą mieć zatem obowiązkowe skrzynki na listy. Powinny one zmieścić przesyłki o wymiarach 229 mm x 324 mm, a minimalna pojemność skrzynki powinna zapewnić możliwość umieszczenia w niej przesyłek o łącznej grubości co najmniej 60 mm. Za brak skrzynek grozi nawet 10 tys. zł kary.

bECcnpAn

Poczta Polska ma około 1000 lokali mieszkalnych, które wynajmuje. Jako właściciel nie zadbała jednak o wyposażenie ich w obowiązkowe skrzynki na listy. Tym samym nie dostosowała się do zasad obowiązującego prawa pocztowego. "Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej? Nie ma jej w żadnym z lokali mieszkalnych Poczty Polskiej. Są równi i równiejsi wobec prawa" - podkreślił Piotr Moniuszko z Wolnego Związku Zawodowego Poczty w wywiadzie dla money.pl.

Co mogą zrobić mieszkańcy lokali wynajmowanych od Poczty Polskiej, aby móc zagłosować? Mogą zamontować prowizoryczną skrzynkę pocztową. Ale niestety - na własny koszt.

bECcnpAt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bECcnpAO
KOMENTARZE
(3)
Swojak
rok temu
Ja w tej stopce tych pseudo wyborach nie wezmę udzilu
Bat Chopski
rok temu
Wielki uczony dr Koperta jednoznacznie stwierdził że koperta z pieniędzmi jest o wiele bezpieczniejsza od koperty z pakietem wyborczym! My ciemny lud bezgranicznie wierzymy temu "fachofcowi"i dlatego nie weźmiemy udziału w wyborach!
Bat Chłopski
rok temu
Po co głosować, skoro Kaczyński już wybrał słupa?
bECcnpAP
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić