Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Wybory 2023. Są wyniki exit poll. Która partia zwyciężyła?

159

15 października odbyły się wybory parlamentarne 2023. Wraz z zakończeniem działalności lokali wyborczych pojawiły się wyniki exit poll. Jak prezentują się wyniki tego badania?

Wybory 2023. Są wyniki exit poll. Która partia zwyciężyła?
Jarosław Kaczyński, Donald Tusk (PAP, Leszek Szymański, Tomasz Gzell)

W niedzielę, 15 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. O godz. 21 nastąpiło zamknięcie lokali wyborczych. Chwilę później poznaliśmy wstępne szacunki mówiące o tym, kto wygrał wybory 2023.

Wybory 2023. Wyniki. Dane exit poll

Znamy wyniki exit poll (sondaż IPSOS za: tvn24.pl). Z tego badania wynika, że największe poparcie w trakcie wyborów parlamentarnych 2023 uzyskało Prawo i Sprawiedliwość - 36,80 proc.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, z poparciem na poziomie 31,60 proc. Na trzeciej lokacie znalazła się zaś Trzecia Droga - 13 proc.

A jak przedstawiają się wyniki pozostałych partii? Lewica - według exit poll - uzyskała poparcie na poziomie 8,60 proc., Konfederacja - 6,20 proc., a Bezpartyjni Samorządowcy - 2,40 proc., zaś Polska Jest Jedna - 1,20 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mery Spolsky nie wstydzi się wspierać społeczności LGBT: "Dlatego nie chcę mieć nic wspólnego z TVP"

Co to jest exit poll?

Wyniki sondażu exit poll opracowywane są na podstawie danych, które zbierali ankieterzy przed komisjami wyborczymi.

Przy każdym wylosowanym lokalu wyborczym pracował zespół ankieterów z Ipsos. Do ich zadań należało zliczanie i dobór osób wychodzących z lokali wyborczych, zaproszenie respondentów do wypełnienia ankiety (uproszczone odwzorowanie karty do głosowania), a następnie przesłanie danych do Centrum Analiz Ipsos.

Według informacji przekazanych nam przez Ipsos, struktura próby jest identyczna, jak struktura wszystkich ponad 31 000 obwodowych komisji wyborczych. Na przykład, w Polsce według Państwowej Komisji Wyborczej ponad 56 proc. wszystkich komisji znajduje się na wsi - podał serwis WP Wiadomości.

- Zatem i w Ipsos z 900 wszystkich lokali w badaniu 507 to lokale położone na wsi. Ze wszystkich komisji 12,6 proc. znajduje się w województwie mazowieckim, w próbie Ipsos jest to 114 komisji, czyli dokładnie również 12,6 proc. - czytamy na wp.pl.

Kiedy kompletne wyniki wyborów?

Zazwyczaj na kompletne wyniki wyborów parlamentarnych czekaliśmy dwa dni. Można zatem zakładać, że zostaną one podane we wtorek (17 października).

O wyniki wyborów w rozmowie z PAP pytany był przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak. Wyraził on nadzieję na to, że rezultaty zostaną ogłoszone najpóźniej we wtorek w godzinach przedpołudniowych.

Ucieszyłbym się, gdyby to się udało rano, a nawet w godzinach nocnych z poniedziałku na wtorek. Ale, oczywiście, komisje muszą pracować nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim rzetelnie - zaznaczał.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić