JM| 
aktualizacja 

Wybory USA. Ameryka huczy. Kim jest 46-latka, o której wszyscy trąbią?

133

W amerykańskiej polityce zawrzało. W wyborach do Izby Reprezentantów wygrała Marjorie Taylor Greene, która promowała w trakcie kampanii popularne za oceanem teorie spiskowe QAnon. Za sprawą sukcesu wyborczego Greene trafiła w środowy poranek na czołówki największych serwisów informacyjnych w USA.

Wybory USA. Ameryka huczy. Kim jest 46-latka, o której wszyscy trąbią?
(Elijah Nouvelage)

Ze wstępnych wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych wynika, że kandydatka Republikanów, 46-letnia Marjorie Taylor Greene zdobyła mandat do Izby Reprezentantów. Amerykańska bizneswoman znana jest głównie z tego, że mocno wierzy w teorię spiskową QAnon. Mówi ona, że administracja Donalda Trumpa prowadzi wojnę z tajemniczą ogólnoświatową grupą przestępczą, podporządkowującą sobie instytucje państwowe USA.

Zdobyła miejsce w Kongresie. Republikanie początkowo byli sceptyczni

Choć przed wyborami Republikanie byli do niej sceptycznie nastawieni, Greene uzyskała nominację swojej partii w sierpniu. Wsparł ją sam Donald Trump, mówiąc, że w niedalekiej przyszłości polityk zostanie "republikańską gwiazdą". Poparcia udzielił jej również senator stanu Georgia Kelly Loeffler.

Zwycięstwo Marjorie Taylor Greene było miażdżące. Uzyskała blisko 75 proc. głosów. Kandydat Demokratów Kevin Van Ausdal wycofał się z wyborów z powodów rodzinnych i osobistych.

Marjorie Taylor Greene znana jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów. Kandydatka Republikanów twierdziła chociażby, że ocalały z Holocaustu George Soros współpracował z nazistami. Greene stwierdziła także, że Q – jak w skrócie nazywany jest internauta stojący za teorią spiskową QAnon – jest patriotą, "którego warto słuchać".

Teoria spiskowa QAnon. Tajemnicza grupa przestępcza

Według teorii spiskowej QAnon to anonimowa osoba lub grupa osób, mających dostęp do pilnie strzeżonych tajemnic USA. Od trzech lat QAnon publikuje w sieci informacje na temat wojny Donalda Trumpa z grupą pedofilów, mających na celu destabilizację Stanów Zjednoczonych.

Pojawiały się już pogłoski, że QAnon może być sam Donald Trump. Głos na temat teorii spiskowej amerykański prezydent zabrał podczas debaty telewizyjnej w połowie października. Trump stwierdził, że zgadza się z jedną z teorii Q - mówi ona o tym, że członkowie satanistycznych ugrupowań w USA dopuszczają się pedofilii. Stwierdził, że istnieją na to dowody.

Obejrzyj także: Wybory w USA. Trump - Biden. Co to oznacza dla Polski?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić