Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

"Wygląda dość przerażająco". To zdjęcia z polskiego lasu

10
Podziel się:

Leśnicy Lasów Państwowych pokazali jak wyglądają narodziny ważki. Sami przyznali, że na pierwszy rzut oka wygląda to dość przerażająco.

"Wygląda dość przerażająco". To zdjęcia z polskiego lasu
Leśnicy pokazali narodziny ważki. (Lasy Państwowe)

Gdy przychodzi odpowiednia pora, nimfa, czyli wyrośnięta larwa, wspina się na wystającą nad powierzchnię wody roślinę, by tam kurcząc swoje mięśnie rozerwać powłokę zwaną oskórkiem. Następnie owad pomału wydostaje się na zewnątrz, aby udać się w swój pierwszy lot. Tak wyglądają narodziny ważki.

Leśnicy z Nadleśnictwa Trzebielino (woj. pomorskie) uchwycili narodziny ważki na zdjęciach. "Narodziny potwora? Nie, to tylko ważka" - informują w mediach społecznościowych.

W Polsce występuje ok. 80 gatunków ważek. Ważki to owady amfibiotyczne. Larwy są ściśle związane ze środowiskami wodnymi: rzekami, kanałami, jeziorami, stawami itd., natomiast dorosłe osobniki pędzą nadwodny tryb życia. Z reguły przebywają w okolicy zbiorników lub cieków wodnych, jednak w okresie poprzedzającym rozród i po rozrodzie chętnie polują na leśnych ścieżkach i polanach, oraz suchych łąkach czy wrzosowiskach.

Zarówno dorosłe ważki jak i ich larwy są drapieżnikami i odżywiają się innymi owadami. Niektóre gatunki ważek polują nawet na inne osobniki swojego gatunku lub gatunków pokrewnych.

Pośród krajowych ważek wyróżniamy dwie grupy. Pierwszą stanowią ważki równoskrzydłe o ciele delikatnym i smukłym i skrzydłach składanych w spoczynku pionowo nad ciałem. Cechą je wyróżniającą jest podobny kształt i wielkość 1 i 2 pary skrzydeł.

Ciało ważek składa się z trzech odcinków: głowy, tułowia i odwłoka. Na głowie znajdują się duże oczy złożone zbudowane maksymalnie z około 28000 ommatidiów, czyli pojedynczych, prostych oczek. Mogą one zajmować prawie całą powierzchnię głowy (ważki różnoskrzydłe) lub mogą być umieszczone na bokach głowy (ważki równoskrzydłe). Oprócz tych dużych oczu na wierzchu głowy mogą znajdować się oczka proste nazywane przyoczkami. Czułka ważek są bardzo krótkie i trudno zauważalne. Na spodniej stronie głowy znajduje się mocny aparat gębowy typu gryzącego z silnymi żuwaczkami.

Ważki są zazwyczaj rozmaicie ubarwione. Spotykamy u nich różnorodne barwy od jasnej, kremowej, przez błękitne, czerwone, zielone po czarne. Barwa ciała może być pigmentowa gdy komórki oskórka są wysycone barwnikiem – najczęściej jest to barwa żółta lub brunatna. Drugim typem ubarwienia jest barwa strukturalna, która powstaje na skutek rozpraszania się światła na mikroskopijnych listewkach pokrywających powierzchnię ciała – najczęściej jest to metaliczna barwa niebieska i zielona. Dodatkowo u niektórych gatunków na wierzch ciała są wydzielane kuleczki parafinowe, które powodują złudzenia zabarwieni ciała na błękitno lub szaro.

Zobacz także: Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Leon
5 miesięcy temu
Masakra polskich lasów trwa a oni ważki pokazują.
Adsm891
5 miesięcy temu
Artykuł ma wiele łuk. W Polsce m.in nie ma 80 ważek gatunków. Proszę o podanie literatury popierającej stwierdzenia w artykule.
Hehehe
5 miesięcy temu
Bajka o naleśniku. Leży. leśnik na leśniku . A w trójskoku naczelnik jest na ostatnim miejscu . Opona w lektyce pękła i stąd ten kiepski wynik. Wymienią ją na nową, bardziej narodową i jest szansa na zwycięstwo
Prawda!
5 miesięcy temu
Leśnicy pokazyją i dobrze - wy, małorolni mentalnie użytkownicy smartfonów z fejsbukami nie wiedzieliście o tym, przyznacie rację prawda? jesteście jednak wołowaci i macie nieszczelne pojemniki, prawda?
A tak
5 miesięcy temu
Ciekawe czy dostanie 5oo+
las
5 miesięcy temu
to jest las to ja jestem biskupem
Grzyb
5 miesięcy temu
niedługo będziemy oglądać jak wygląda mrówka, bo Jesika i Brayan nie ogarniają, że obok nich toczy się życie..........nie wirtualne! cywilizacja upadku!
Edek
5 miesięcy temu
Nagłówki: Leśnicy pokazali to,leśnicy pokazali tamto ,leśnicy ostrzegają. Jaki jest cel tego ciągłego promowania przedsiębiorstwa lasów państwowych? Ocieplenie wizerunku gospodarki rabunkowej w lasach i wpojenie ludziom do głowy kto jest właścicielem lasów?
hrabiaRyszard...
5 miesięcy temu
A druga grupa ważek? hrabiaRyszard
hehehe
5 miesięcy temu
To bardzo ważka wiadomość :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić