aktualizacja 

Chorwacja. Nieoficjalna przyczyna wypadku. Zginęło 12 osób z polskiego autokaru

Chorwacki dziennik 24sata poinformował o tragicznym wypadku z udziałem polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę około godziny 5:40 na autostradzie A4 w kierunku Zagrzebia - stolicy Chorwacji. W wypadku zginęło 12 polskich obywateli. 34 osoby są ranne i hospitalizowane. Z relacji naszego czytelnika wynika, że kierowca zasnął za kierownicą i zjechał z drogi.

Chorwacja. Nieoficjalna przyczyna wypadku. Zginęło 12 osób z polskiego autokaru
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. (Pixabay, Twitter)

Chorwackie media informują o poważnym wypadku autokaru z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Do tragedii doszło na drodze A4, w kierunku Zagrzebia. W wypadku śmierć poniosło 12 osób. Wiele osób jest rannych.

Na miejsce wypadku przybyli minister spraw wewnętrznych Davor Božinović oraz wicepremier i minister chorwackich weteranów Tomo Medved.

Chorwacka dziennikarka Ana Mlinarić informuje, że liczba ofiar wzrosła do 12 osób.

Niestety, potwierdzono, że 12 osoba również zmarła w szpitalu po poważnym wypadku autobusowym na A4 - podała na Twitterze chorwacka dziennikarka Ana Mlinarić.

Polska ambasada w Zagrzebiu uruchomiła infolinię dla bliskich osób poszkodowanych: +385 148 99 414.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nieoficjalna przyczyna wypadku

Z nieoficjalnych informacji, jakie otrzymaliśmy od czytelnika o2.pl wynika, że Polak, który kierował autokarem zasnął za kierownicą i zjechał z drogi. Autokarem podróżowało kilkadziesiąt osób.

Z rozmów przeprowadzonych ze znajomym, który jest Chorwatem wiem, że zginęło 11 osób [w momencie, gdy otrzymaliśmy wiadomość od czytelnika- przyp.red]. Kierowca autokaru, który jest na polskich tablicach rejestracyjnych zasnął za kierownicą i zjechał z drogi - informuje nas czytelnik o2.pl

Chorwacka telewizja państwowa HRT również poinformowała, że prawdopodobną przyczyną wypadku było zaśnięcie kierowcy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

- Wszystkie ofiary to polscy obywatele - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina w TVN24.

"To pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie"

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki ofiary wypadku to uczestnicy pielgrzymki do Medjugorie.

Dziś rano w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Varazdin w Chorwacji zginęło 11 osób [liczba ofiar wzrosła - przyp red.], a 34 są ranne i hospitalizowane. To pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie. Chcę przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar - napisał premier na Twitter.

"O szczegółach tragedii rozmawiałem dziś rano z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem, który zapewnił o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. Poleciłem naszym służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku" - dodał Mateusz Morawiecki.

To była pielgrzymka organizowana przez biuro Bractwa św. Józefa, która wyjechała wczoraj z Częstochowy do Medjugorie. Wśród pielgrzymów było trzech księży, sześć zakonnic, reszta to głównie świeccy pielgrzymi - przekazał rzecznik polskiego MSZ.

Jak dodał Jasina, uczestnicy pielgrzymki pochodzili z okolic Konina, Sokołowa i podradomskiej Jedlni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To jeden z najpoważniejszych wypadków drogowych w Chorwacji - informują lokalne media. Portal vecernji.hr przypomina o wypadku słowackich turystów we wrześniu 2008 roku na autostradzie A1 w pobliżu skrzyżowania Jadova i Zir. Wówczas zginęło 14 osób. Kierowca autobusu zasnął i uderzył w betonową podporę wiaduktu. Około trzydziestu pasażerów zostało rannych.

Zobacz także: Rekordowo wysokie ceny nad morzem? Ekspert o "specyficznym roku"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić