"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Będzie dochodzenie. Prymas Polski wydaje oświadczenie

91

Prymas Polski abp. Wojciech Polak wydał oficjalne oświadczenie w sprawie filmu "Zabawa w chowanego”, autorstwa braci Sekielskich. Postanowił skierować sprawę do Stolicy Apostolskiej.

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Będzie dochodzenie. Prymas Polski wydaje oświadczenie

Film "Zabawa w chowanego" to dokument Tomasza i Marka Sekielskich, który miał premierę 16 maja. Autorzy poruszają w nim temat molestowania nieletnich przez osoby duchowne z Kościoła katolickiego. Jedną z postaci, przedstawionych w filmie, jest biskup Edward Janiak, który - jak pokazują Sekielscy - ignoruje przypadki molestowania, a nawet tuszuje te, do których dopuścił się ks. Arkadiusz Hajdasz.

Prymas Polski abp. Wojciech Polak wydał oświadczenie tuż po premierze filmu "Zabawa w chowanego" Sekielskich

"Film "Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne" - napisał abp. Wojciech Polak.

Jak uważa Prymas Polski, każda informacja o wykorzystywaniu seksualnym dziecka powinna być podstawą do wszczęcia dochodzenia kanonicznego w tej sprawie.

"Każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach. Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi" - podkreśla Prymas Polski.

Tym samym Prymas Polski zwraca się do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

"Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania" - pisze w oświadczeniu abp. Wojciech Polak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić