o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Będzie dochodzenie. Prymas Polski wydaje oświadczenie

41
Podziel się

Prymas Polski abp. Wojciech Polak wydał oficjalne oświadczenie w sprawie filmu "Zabawa w chowanego”, autorstwa braci Sekielskich. Postanowił skierować sprawę do Stolicy Apostolskiej.

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Będzie dochodzenie. Prymas Polski wydaje oświadczenie
bEszCHnV

Film "Zabawa w chowanego" to dokument Tomasza i Marka Sekielskich, który miał premierę 16 maja. Autorzy poruszają w nim temat molestowania nieletnich przez osoby duchowne z Kościoła katolickiego. Jedną z postaci, przedstawionych w filmie, jest biskup Edward Janiak, który - jak pokazują Sekielscy - ignoruje przypadki molestowania, a nawet tuszuje te, do których dopuścił się ks. Arkadiusz Hajdasz.

Prymas Polski abp. Wojciech Polak wydał oświadczenie tuż po premierze filmu "Zabawa w chowanego" Sekielskich

"Film "Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne" - napisał abp. Wojciech Polak.

bEszCHnX

Jak uważa Prymas Polski, każda informacja o wykorzystywaniu seksualnym dziecka powinna być podstawą do wszczęcia dochodzenia kanonicznego w tej sprawie.

"Każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach. Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi" - podkreśla Prymas Polski.

bEszCHod

Tym samym Prymas Polski zwraca się do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

"Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania" - pisze w oświadczeniu abp. Wojciech Polak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEszCHoy
KOMENTARZE
(41)
Judith
rok temu
Znowu wszystko się rozmydli, jeżeli ludzie nie postawia się i przestana na znak protestu dawać na tace.
xxX
rok temu
Jedyne słuszne miejsca dla tych pedofilów to więzienie. Nie ma innej opcji
Don G
rok temu
To są TCHÓRZE chowający się za koloratką i nie mający odwagi na normalny związek nawet z mężczyzną. Samosąd jeden wystarczyłby prawdopodobnie Całe szczęście że mnie to nie dotyczy osobiście bo pisali o mnie byście...
bEszCHoz
Tathagata
rok temu
Teoria: "Każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach. Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi" Praktyka: Przeniosą pedofila na inną parafię i poślą do dzieci na rekolekcje. Amen.
Absmak
rok temu
Jeden kraj - dwa prawa. A sprawa jest prosta: aresztowanie, sąd, wyrok, odsiadka, po odsiadce zakaz.
Swojak
rok temu
Panstwó musi zawiesić konkordat do czasu aż episkopat rozliczy się z księżmi pedofilami
Prawda
rok temu
Mam nadzieje ze beda kolejne odcinki zeby pokazac co naprawde robia polscy ksieza i jak wszystko jest chowane pod dywan.udaja swietych w kosciele a po mszy molestuja dzieci
Gość
rok temu
Panie Ziobro - wielki wstyd, czas zakasać rękawy i wziąć się do roboty.
MARVELL777
rok temu
Nadchodzi Apokaliptyczne Znamię Bestii szykują się już do Wielkiego Ucisku! Kto przyjmie to idzie bezpowrotnie do piekła na wieki!!! Ograniczenia zostaną wprowadzone NA GRANICACH NA AUTOSTRADACH dla tych którzy nie będą chcieli się zaszczepić z RFID lub ewentualnie odmówią zegarka z Chipem lub odmówią tatuażu elektronicznego. Dla tych nieposłusznych będą przygotowane JUŻ autobusy i zostaną zawiezieni do obozów!
Marlene
rok temu
ci co siedza na wysokich krzeslach, zawsze znajda mozliwosc wyjsc z bagna calo, bo albo maja za soba system, albo kumoterstwo albo wystarczajaco duzo pieniedzy, aby zatkac gebe biedocie spolecznej. Tak bylo, jest i tak bedzie, dopoki system przekupstwa, zlodziejstwa, kretactwa bedzie w dalszym ciagu tolerowany!!!!
Sałl
rok temu
Co to jest. szeol i tak dla wszystkich
Zoliborz_77
rok temu
Gdyby moje dziecko było molestowane i wiedziałabym ze winnego nie spotka kara- prawdopodobnie doszłoby do samosądu. Z drugiej strony biegałam sama na religie od małego, chodziłam do kościoła jako dzieciak i byłam z biednej rodziny. Ze strony księży nigdy nic złego, a nawet wiele dobrego mnie spotkało. Ale mieszkałam w Warszawie i tutaj ksiądz nigdy nie był Bogiem, chociaż mieszkałam niedaleko parafii św. Kostki gdzie mieszkał tez ks. Popiełuszko. Prawda jest gdzieś pośrodku- są i pedofile (mam nadzieje ze mniejszosc) i cudowni księża z powołaniem. Oby Ci drudzy wykluczyli tych pierwszych.
aaaaa
rok temu
Patrząc na wiele poniższych wpisów nie dziwię się, że dzieje się zło. Jaki normalny człowiek może jeszcze bronić pedofilów, bo to księża? A tu jest totalny atak na twórców filmu. To tylko świadczy o naszej ciemnocie i zacofaniu. Jednak propaganda TVPszczujni przez 5 lat zrobiła ogromne spustoszenie w umysłach Polaków.
bEszCHor
aaaaa
rok temu
Czy ktoś jeszcze wierzy w kościelną nowomowę? Przecież władze kościelne wiedziały o tym od dawna. A o działaniach władz państwowych wolę przemilczeć, bo to plucie w twarz porządnym ludziom. A swoją drogą wielu z nas wie o czynach księży i udaje, że nic się nie stało i jeszcze broni się ich broni. Bo to nie moje dziecko pokrzywdzone, albo nie wierzę dla dziecka, to ksiądz nie mógł tego zrobić, itd.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić