o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Kim jest jeden z bohaterów, biskup Edward Janiak?

45
Podziel się

W sobotę 16 maja o godzinie 10:00 odbyła się premiera filmy "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Główny temat dokumentu to pedofilia w polskim Kościele Katolickim. Jest to już drugi film Sekielskich, po "Tylko nie mów nikomu", który porusza ten temat. Sprawdziliśmy, kim jest jeden z głównych bohaterów nowej produkcji, biskup Edward Janiak.

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich
"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich (Getty Images)
bEszSObp

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Kim jest bohater filmu, biskup Edward Janiak?

Film dokumentalny braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" porusza temat pedofilii w Kościele katolickim. Autorzy dokumentu przedstawiają w nim m.in. sylwetkę biskupa Edwarda Janiaka, który zdawał się celowo nie zauważać sytuacji w kościele. Jak napisała "Gazeta Wyborcza" - "bagatelizował przestępstwa swoich dwóch podwładnych".

bEszSObr

Biskup Edward Janiak, bohater filmu "Zabawa w chowanego" Sekielskich, pochodzi z Dolnego Śląska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Studiował teologię we Wrocławiu, doktorat natomiast zdobywał w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu.

Przez kilka lat (1979-1983) był wikariuszem w parafii w Oleśnicy, natomiast w latach 1986-1987 - proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie. Po powrocie do Polski pracował w Archiwum Archidiecezjalnym, był sekretarzem kardynała Henryka Gulbinowicza, wicedyrektorem Referatu ds. Dobroczynności w kurii metropolitalnej, a także dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Ks. Edward Janiak dość szybko został biskupem. Najpierw, w 1996 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Z kolei po kilkunastu latach, w 2012 papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezjalnym diecezji kaliskiej.

bEszSObx

Zobacz też: "Zabawa w chowanego". Tak powstawał nowy film braci Sekielskich

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEszSObS
KOMENTARZE
(45)
sto
rok temu
bardzo naciagany, gdzie byli rodzice, ktorzy teraz tak bardzo lamentuja, ja powiedzialem swoim dzieciom ze nie maja prawa zostac sam na sam z ksiedzem i mam spokoj
Gość
rok temu
Moze niech zrobia film na ten sam temat, tylko w srodowisku aktorow i modelingu a moze lepiej o muzulmanach, bardziej sie wzbogaca.
Polak
rok temu
Coś mi się wydaje że ci bracia znaleźli sposób na życie o zwykłych pedofilach nie robią filmów tylko szukają wśród duchownych więcej komtrowersji lepiej sprzedać ale prawda jest taka że w każdym środowisku jest czarna owca świat jest pełen zła ale i dobra ,ja spotykałem na swej drodze samych wspaniałych duchownych z lat dzieciństwa pamiętam Ksiedza z naszej parafi ,zawsze dawał cukierki przed lekcją religi ,przekazał nam naprawdę dużo wartości dlatego nie podoba mi się ta nagonka .
bEszSObT
As.
rok temu
Czego się spodziewać po diabłach w sukienkach, którzy nie słuchają słów Jezusa Chrystusa i Apostołów? Nawet 10 Przykazań Bożych zmienili dla własnej korzyści. O nich właśnie mówił Jezus Chrystus nazywając ich wilkami w owczej skórze. Oni z prawdziwa wiara Chrześcijańska nie maja nic wspólnego.
ESTETA
rok temu
SZKODA ŻE TO TYLKO WIRTUALNA PANDEMIA , CZŁOWIEK BUDZI SIĘ CODZIENNIE OD TRZECH MIESIĘCY I CIĄGLE WIDZI TE SAME GĘBY A MOGŁP BY BYĆ TAK PIĘKNIE
gość
rok temu
Siekiera, motyka, bimber, szklanka W nocy nalot, w dzień łapanka. Czy panowie Siekielscy chcą uderzyć w Jana Pawła II swoim ostrzem ?
...........
rok temu
UJAWNIĆ WSZYSTKICH NIE TYLKO KLERYKÓW SEKIELSKI MASZ NOWY TEMAT
...........
rok temu
TO SĄ SPRAWY SPRZED LAT DLACZEGO TERAZ WCZEŚNIEJ WSZYSCY BYLI NIEMI
...........
rok temu
CELOWO PRZED WYBORAMI TAKI TEMAT WCZEŚNIEJ NIE BYŁO TEMATU
Vvvv
rok temu
Biskup J. Najwyraźniej lubi takie zabawy i ukrywa innych...może dzielą się z nim
sygnały dnia
rok temu
Kim jest Marek L??????????
Zenek
rok temu
A moze niech idzie za ciosem i nagra tez film o pedofili wsrod aktorow,sedziow,politykow itd.oni tez powinni byc autorytetami moralnymi
Olsztyn
rok temu
Bravo to jedyny prawdziwy dziennikarz,który pokazuje całá prawdè tej erotycznie spaczonej sekty. Panie Tomaszu mam nadzieję że będzie Pan nadal robił reportaże PRAWDY!!! Zdrowia i jeszcze raz zdrowia..
bEszSObL
Ffffffff
rok temu
Mam nadzieję że nie bawem bracia sekielacy też będą w pobawmy się w chowanego dwa metry pod glebą
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić