"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Kim jest jeden z bohaterów, biskup Edward Janiak?

81

W sobotę 16 maja o godzinie 10:00 odbyła się premiera filmy "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Główny temat dokumentu to pedofilia w polskim Kościele Katolickim. Jest to już drugi film Sekielskich, po "Tylko nie mów nikomu", który porusza ten temat. Sprawdziliśmy, kim jest jeden z głównych bohaterów nowej produkcji, biskup Edward Janiak.

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich
"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich (Getty Images)

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Kim jest bohater filmu, biskup Edward Janiak?

Film dokumentalny braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" porusza temat pedofilii w Kościele katolickim. Autorzy dokumentu przedstawiają w nim m.in. sylwetkę biskupa Edwarda Janiaka, który zdawał się celowo nie zauważać sytuacji w kościele. Jak napisała "Gazeta Wyborcza" - "bagatelizował przestępstwa swoich dwóch podwładnych".

Biskup Edward Janiak, bohater filmu "Zabawa w chowanego" Sekielskich, pochodzi z Dolnego Śląska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Studiował teologię we Wrocławiu, doktorat natomiast zdobywał w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu.

Przez kilka lat (1979-1983) był wikariuszem w parafii w Oleśnicy, natomiast w latach 1986-1987 - proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie. Po powrocie do Polski pracował w Archiwum Archidiecezjalnym, był sekretarzem kardynała Henryka Gulbinowicza, wicedyrektorem Referatu ds. Dobroczynności w kurii metropolitalnej, a także dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Ks. Edward Janiak dość szybko został biskupem. Najpierw, w 1996 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Z kolei po kilkunastu latach, w 2012 papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezjalnym diecezji kaliskiej.

Zobacz też: "Zabawa w chowanego". Tak powstawał nowy film braci Sekielskich

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić