Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Zabił cywila i dostał dożywocie. Prokurator dopuszcza wymianę

Podziel się:

Prokurator Generalna Ukrainy, Iryna Wenediktowa ogłosiła, że pozwala na ewentualną wymianę rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina. Jako pierwszy w historii wojny rozpoczętej 24 lutego został skazany na dożywocie za zamordowanie ukraińskiego cywila.

Zabił cywila i dostał dożywocie. Prokurator dopuszcza wymianę
Wadim Szyszymarin zabił ukraińskiego cywila i dostał dożywocie. Prokurator dopuszcza wymianę. Zdjęcie z sądu (GETTY, Chris Furlong)

Wadim Szyszymarin to pierwszy rosyjski żołnierz, który został skazany na dożywocie podczas wojny w Ukrainie rozpoczętej 24 lutego. 21-latek przyznał się do zamordowania ukraińskiego cywila.

Rosyjski żołnierz 28 lutego zastrzelił 62-letniego Ołeksandra Szelipowa. Był mieszkańcem wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Zginął od strzału w głowę, który wykonał Szyszymarin.

Wadim Szyszymarin skazany - prokurator dopuszcza wymianę

Prokurator Generalna Ukrainy, Iryna Wenediktowa przyznała, że dopuszcza jego ewentualną dalszą wymianę. Jednocześnie Ukraina będzie ściśle przestrzegała prawa, donosi "Kanał24".

Możemy mieć zupełnie inny scenariusz wydarzeń. Istnieje możliwość wymiany osoby po wydaniu wyroku sądowego. Tak więc z technicznego punktu widzenia jest to możliwe - wyznała.

Jednocześnie Wenediktowa podkreśliła, że nie chce się angażować w proces wymiany. Są to kwestie polityczne i dyplomatyczne. "Chcę pozostać w swoich kompetencjach prokurator i mówić o obiektywnych sprawach wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych" - poinformowała.

Ukraina będzie poruszać się wyłącznie na polu prawnym, zgodnie ze standardami międzynarodowego prawa humanitarnego" - zapewniła Wenediktowa.
Zobacz także: WP News wydanie 23.05, godzina 16:50
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić