Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Zachód słońca i Sztorm na Bałtyku. Jest nagranie w sieci

85

Wietrzna pogoda sprawia, że Morze Bałtyckie jest bardzo wzburzone i niebezpieczne. Widać to na opublikowanym w sieci nagraniu z pracy ratowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Statek ratowniczy Sztorm wracał do portu w towarzystwie "potęgi fal Bałtyku".

Zachód słońca i Sztorm na Bałtyku. Jest nagranie w sieci
Nagranie z powrotu Sztormu do portu (Twitter)

Chociaż większość Polaków nadal świętuje, ratownicy ze służby morskiej muszą wykonywać swoje obowiązki. Patrolują Morze Bałtyckie, wykorzystując do tego m.in. statki SAR-3000.

Jeden z nich (M/S Sztorm) wracał do portu w Helu w wyjątkowo urokliwych, ale jednocześnie niebezpiecznych okolicznościach przyrodniczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramat na Morzu Bałtyckim. Największa katastrofa morska w historii

Okręt płynął do bazy podczas zachodu słońca i jednocześnie silnych fal, z którymi od dłuższego czasu muszą zmagać się wszystkie jednostki na Morzu Bałtyckim.

Nagranie z powrotu ratowników do portu opublikował dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Sebastian Kluska.

M/S Sztorm wraca do macierzystego portu w Helu. Piękne ujęcie zachodu słońca i potęgi fal Bałtyku. Kto chce do pracy? Wesołych Świąt - napisał szef służby.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Co warto wiedzieć o statkach SAR-3000?

Nagranie rzeczywiście robi wrażenie i pokazuje, z jakimi trudnościami muszą zmagać się marynarze, którzy pływają na bałtyckich wodach.

Dodajmy, że Sztorm to jeden z trzech statków ratowniczych SAR-3000. Są to stosunkowo nowe konstrukcje, które weszły do służby w latach 2011-12.

Pozostałe dwa statki to Orkan i Pasat. Pierwszy z nich stacjonuje w Ustce. Portem macierzystym drugiego statku jest natomiast jednostka w Świnoujściu.

Wszystkie wybudowano w Polsce, na terenie Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni i Remontowej Shipbuilding (dawnej Stoczni Północnej w Gdańsku).

SAR-3000 mogą uratować nawet 150 rozbitków. Załoga takiego statku liczy 6 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić