Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Zaczęło się od suszy. Gigantyczny pożar na Ukrainie. Doszło do tragedii

89

W regionie Ługańska wybuchł gigantyczny pożar, który strawił 5 tys. hektarów lasów i zniszczył kilkadziesiąt domostw. Nie żyje co najmniej 6 osób. Chociaż ogień został opanowany, to wciąż trwa walka z żywiołem.

Zaczęło się od suszy. Gigantyczny pożar na Ukrainie. Doszło do tragedii
(Getty Images)

Pożar wybuchł w poniedziałek w rejonie nowoajderskim w obwodzie Ługańskim. Do wtorku kilkanaście zastępów straży pożarnej częściowo ugasiła i opanowała płomienie, niestety silny wiatr i wysokie temperatury sprawiły, że ogień zaczął się na nowo rozprzestrzeniać.

Szef Ługańskiej administracji Serhij Haidai przypuszcza, że to mogło być podpalenie. Pożar szybko wymknął się spod kontroli. Łącznie spłonęło ponad 5 tys. hektarów lasu.

Rozważę jedną z dwóch opcji, ale to śledczy wydadzą ocenę. Naprawdę mieliśmy upał przez prawie tydzień. Susza, w ogóle nie było deszczu, było około 35-38 stopni. Wczoraj było aż 41 stopni, a wiatr był bardzo silny. Byłem w epicentrum pożaru. Widziałem ogień rozprzestrzeniający się nawet na drodze w kilka sekund. Rozprzestrzeniał się na wiele hektarów lasu, nic go nie zatrzymało – powiedział dla telewizji Ukraina 24. 
Zobacz także: Gaszą ogień artylerią. Nietypowa akcja w Rosji

Z pobliskich miejscowości ewakuowano mieszkańców. Około 100 domostw jest zniszczonych, większość z nich spłonęła doszczętnie. Według doniesień prasy nie żyje 6 osób, a kilkanaście jest rannych od poparzeń różnego stopnia. 

8 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pożar jest pod kontrolą. Wciąż jednak nie został całkowicie ugaszony, a służby pracujące na miejscu odnotowały aż 5 osobnych ognisk. Wysokie temperatury i silny wiatr, które nadal utrzymują się na Ukrainie, nie sprzyjają akcji ratunkowej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić