o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Zaczęło się od suszy. Gigantyczny pożar na Ukrainie. Doszło do tragedii

49
Podziel się

W regionie Ługańska wybuchł gigantyczny pożar, który strawił 5 tys. hektarów lasów i zniszczył kilkadziesiąt domostw. Nie żyje co najmniej 6 osób. Chociaż ogień został opanowany, to wciąż trwa walka z żywiołem.

Zaczęło się od suszy. Gigantyczny pożar na Ukrainie. Doszło do tragedii
(Getty Images)
bDopIAgR

Pożar wybuchł w poniedziałek w rejonie nowoajderskim w obwodzie Ługańskim. Do wtorku kilkanaście zastępów straży pożarnej częściowo ugasiła i opanowała płomienie, niestety silny wiatr i wysokie temperatury sprawiły, że ogień zaczął się na nowo rozprzestrzeniać.

Szef Ługańskiej administracji Serhij Haidai przypuszcza, że to mogło być podpalenie. Pożar szybko wymknął się spod kontroli. Łącznie spłonęło ponad 5 tys. hektarów lasu.

bDopIAgT
Rozważę jedną z dwóch opcji, ale to śledczy wydadzą ocenę. Naprawdę mieliśmy upał przez prawie tydzień. Susza, w ogóle nie było deszczu, było około 35-38 stopni. Wczoraj było aż 41 stopni, a wiatr był bardzo silny. Byłem w epicentrum pożaru. Widziałem ogień rozprzestrzeniający się nawet na drodze w kilka sekund. Rozprzestrzeniał się na wiele hektarów lasu, nic go nie zatrzymało – powiedział dla telewizji Ukraina 24. 
Zobacz także: Gaszą ogień artylerią. Nietypowa akcja w Rosji

Z pobliskich miejscowości ewakuowano mieszkańców. Około 100 domostw jest zniszczonych, większość z nich spłonęła doszczętnie. Według doniesień prasy nie żyje 6 osób, a kilkanaście jest rannych od poparzeń różnego stopnia. 

bDopIAgZ

8 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pożar jest pod kontrolą. Wciąż jednak nie został całkowicie ugaszony, a służby pracujące na miejscu odnotowały aż 5 osobnych ognisk. Wysokie temperatury i silny wiatr, które nadal utrzymują się na Ukrainie, nie sprzyjają akcji ratunkowej.

bDopIAhu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
Buś
5 miesięcy temu
Dramatem w Odessie było spalenie 50 niewinnych ludzi przez bandycki prawy sektor i andrija parubjia w 2014 2 maja i o tym sie w mediach milczy.
historia
5 miesięcy temu
to za te spalone stodoły z Polakami....
maciek
5 miesięcy temu
byłem kilka lat temu w Chocimiu na Ukrainie w południe temperatura 42 stopnie w cieniu ,bezchmurne niebo . grzmoty i błyskawice jak w powiedzeniu że gromy z jasnego nieba,wrażenie niesamowite
bDopIAhv
Bellatu
5 miesięcy temu
Jak się coś nakradło to teraz najlepiej zatuszować wzniecając pożar i po problemie?
Mykła
5 miesięcy temu
TYLKO LITANIA DO BOZI STEFANA BANDERY JEST W STANIE COŚ ZARADZIĆ
Najnowsze komentarze (49)
Styl
5 miesięcy temu
Wysłać im Antoniego, on to ugasi.
Sabat
5 miesięcy temu
O rety jakie to smutne :( Ujęło mnie za serce :)
Olela
5 miesięcy temu
Jeśli rozliczyć historię to Polacy nie są święci... człowiek lubiący siebie i do innych ma szacunek... Niemiec, Ukrainiec, Anglik, Czech nie odpowiada za przodków-mordów, liczy się jakim ty jesteś, po co potegowac nienawiść?
alf
5 miesięcy temu
dziwne że jeszcze SBU nie "ustaliło" że to wina Putina
dcb
5 miesięcy temu
kto tak ich aż tak żałuje, nie ma czego
Marek
5 miesięcy temu
5000 tyś hektarów to obszar 5km na 10km, takich lasków to tam jest na pęczki, więc z tym GigantycznyM pożarem to spora przesada, tym bardziej, że las szybko odrasta. Szkoda ludzi i mienia, które samo nie odrośnie. Jednak mieszkając w środku lasu trzeba się liczyć z takimi konsekwencjami, tak samo jak mieszkając w obszarze zalewowym trzeba się liczyć z (nieraz nagłą) powodzią. Edukacja się kłania....
jola
5 miesięcy temu
Ile nienawiści jest w tych komentarzach... aż żal czytać :( przykro mi że urodziłam się i wychwytywałam w kraju, w którym tak bardzo nienawidzi się innych ludzi, narodowości... bo niestety czy to Ukrainiec,Rosjanin,Niemiec... i tak obelgi dostanie od Polaków... dobrze, Nam POLAKOM można pojechać wszędzie, pracować wszędzie... i mało tego wszędzie mają nas traktować jak królów bo my POLACY.... żałosne to wszystko jest... artykuł o pożarze... a komentarze o...
STRAŻAK
5 miesięcy temu
PRZYRODA ATAKUJE
bDopIAhn
STRAZAK
5 miesięcy temu
HAHAHA, POŻAR POD KONTROLĄ !
Arcan82
5 miesięcy temu
Ale Wy dbajcie o te ziemie bo kiedyś się o nie upomnimy
Polak
5 miesięcy temu
Gdyby tam rządziło PO z PSL, to Rostowski rozłożyłby ręce i Powiedział, że "piniedzy" na gaszenie nie ma. Dlatego nie głosuję na PO. PiS opanował w Polsce pandemię, za PO leżelibyśmy pod płotem. Tam jest jak u nas za PO.
gość
5 miesięcy temu
Jaka Ukraina? Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon w 2014r. wygłosił oszałamiające oświadczenie, że w ONZ nie zostały przedstawione i zarejestrowane granice Ukrainy jako suwerennego państwa, terytorium Ukrainy jest okręgiem administracyjnym ZSRR.
Kowal
5 miesięcy temu
Tragedia to była na WOŁYNIU, kiedy siekiery, kosy i piły tańcowały.
humorek
5 miesięcy temu
u nas ochotniczo Szyszko wycinał piekne lasy i co ?pochowali go z honorami
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić