Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Sprawował mszę w Zakopanem. Kard. Dziwisz grzmiał do górali

1067
Podziel się:

Kard. Stanisław Dziwisz sprawował mszę św. w kościele św. Krzyża w Zakopanem, gdzie 25 lat temu, w drodze pod Wielką Krokiew, św. Jan Paweł II spotkał się z chorymi i osobami starszymi. - Dlaczego pozwalamy, aby w teatrach drwiono z Jana Pawła II, znieważano jego pomniki, w mediach insynuowano jego niegodziwość i hipokryzję – pytał wiernych wieloletni papieski sekretarz.

Sprawował mszę w Zakopanem. Kard. Dziwisz grzmiał do górali
Kard. Stanisław Dziwisz (PAP, Łukasz Gągulski)

Kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy przekazał parafii rękopis homilii, którą Ojciec Święty miał wygłosić w tym miejscu w 1991 r. Był to moment, kiedy wszystko wskazywało, na to, że Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Polski dotrze do Zakopanego i odwiedzi także kościół św. Krzyża. Niestety z różnych przyczyn nie było to możliwe. Kardynał powiedział, że Ojciec Święty przygotował się do tego spotkania pisząc krótką homilię, która zachowała się w rękopisie.

Dobrze, że tutaj, u stóp Tatr, powstała parafia pod wezwaniem Krzyża Chrystusowego. Podejmuje ona to samo przesłanie, co krzyż na Giewoncie – i czyni je treścią życia oraz apostolstwa Waszej wspólnoty: "w krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka". Tak. Miłości – napisał w swojej niewygłoszonej homilii Ojciec Święty.

Kardynał przywołał też hołd górali złożony Ojcu Świętemu w Zakopanem. – Trzeba zapytać się, co dziś z tych obietnic sprzed 25 laty pozostało. A może już nic nie pozostało, skoro ten naród i ten kraj podnosi rękę na pamięć i próbuje podważyć autorytet i świętość Jana Pawła II? Czy już zapomnieliśmy, z czego jeszcze tak nie dawno byliśmy bardzo dumni? A jeśli nie zapomnieliśmy, to dlaczego nie bronimy albo słabo bronimy pamięci św. Jana Pawła II? - pytał zgromadzonych na mszy wieloletni papieski sekretarz.

Dlaczego pozwalamy, aby w teatrach drwiono z jego osoby, znieważano jego pomniki, w mediach insynuowano jego niegodziwość i hipokryzję, oskarżając go o tuszowanie grzechu i nieprawości. Bracia i Siostry, co dziś z tamtego wiekopomnego hołdu pozostało? Czy św. Jan Paweł II może na nas – góralach dalej polegać? – mówił kard. Dziwisz były przyznając, że choć są to trudne i bolesne pytania, to należy je zadać i znaleźć na nie odpowiedź.

Kard. Stanisław Dziwisz podziękował każdemu, "kto broni czci i świętości Jana Pawła II oraz żyje według jego wskazań".

Zobacz także: Ukraina nie powinna być dozbrajana? Posłanka ostro o Watykanie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1067)
Wiktor
6 miesięcy temu
Najlepiej bedzie, jak Dziwisz odlaczy Podkarpacie od Polski. Juz kiedys byly proby stworzenia Goralenvolk, Dziwisz powinien znac, jak sie skonczyly. Zanim zacznie podburzac gorali sfalszowana homilia JPII
Pan Jezus
6 miesięcy temu
przyszedł na ziemię dla grzeszników, swoją śmiercią na krzyżu dał im dowód miłości, a zmartwychwstaniem - obietnicę wieczności w niebie. A grzesznicy piszący komentarze pod artykułem tego nie rozumieją. Im czarniejsze sumienie, tym większa nienawiść do Kościoła Jan Paweł II modli się za błądzących i zagubionych, by uratować ich przed wiecznym piekłem, więc nie pozwólcie szargać jego świętości. My Polacy mamy z kogo być dumni, bo ON Z NASZEGO NARODU !
Ryba
6 miesięcy temu
Kościelny kombinator,przedsiębiorca
El Cardinallo...
6 miesięcy temu
Zagrzmiał tak, że aż mu się sukienka uniosła. A smród... przez wiele dni, nawet nie tylko w internecie.
Hercia
6 miesięcy temu
Kardynale wiesz jakie macie orzeszki na sumieniu
Kenaj
6 miesięcy temu
Ależ się spadł, gdy był przy naszym papieżu to raczej normalne wyglądał.
Olka.
6 miesięcy temu
Tak upaść, to się można tylko na krzywdzie ludzkiej, cudzym kosztem.
Smok
6 miesięcy temu
Szkoda ze tylko jeden już nie żyje.
Krkrapattack
6 miesięcy temu
Gdybyś nie ukrywał przed papieżem tych zbrodni na dzieciach, dziś nasz Jan Paweł nie byłby oczerniany na całym świecie, ty jesteś winny tej sytuacji i jak jesteś mężczyzna powinieneś odpowiedzieć za swoje winy...juz o tym jaki bur..l zrobiłeś na Wawelu nie wspomnę
Tajemnica
6 miesięcy temu
Zbawienie przyszło przez śmierć, o gromna to..
Kristi
6 miesięcy temu
Coś mu się przytyło.
Han
6 miesięcy temu
Dziwisz akurat Ty nie jesteś żadnym autorytetem więc może lepiej się nie wychylać?
:):):)
6 miesięcy temu
Na wp.pl ukazał się artykuł pt. Rabin oskarżony o gwałty i oszustwa. Twierdził, że "oczyszcza z grzechów". Oczywiście komentarze obiektywnie zostały wyłączone.
OIO
6 miesięcy temu
Diabolo Stanislavo...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić