Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Lublin: Znaleźli butelkę z listem z XIX wieku

13
Podziel się:

Podczas remontu kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Lublinie doszło do zaskakującego odkrycia. W jednym z wazonów znajdowała się szklana butelka po piwie, a w środku... stary list z pieczęcią z XIX wieku!

Lublin: Znaleźli butelkę z listem z XIX wieku
Butelka znajdowała się w wieży kościoła (Facebook, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie)

Niezwykła kapsuła czasu została umieszczona w jednym z wazonów zdobiących front kościoła. W szklanej butelce, najprawdopodobniej po angielskim piwie, znajdował się list. W piątek 3 czerwca nastąpiło komisyjne otwarcie butelki i wyciągnięcie dokumentu.

List w butelce z XIX wieku

Wewnątrz znajdował się złożony i zwinięty w rulon papierowy dokument. Przy pierwszych oględzinach udało się odczytać, iż został on spisany w 1878 roku i sygnowany pieczęcią parafii ewangelicko-augsburskiej – poinformował dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dodał, że dokument był zawilgocony i dlatego nie udało się od razu rozszyfrować zawartej w nim treści. Dopiero po powiększeniu można było odczytać część listu. Reszta musi zostać poddana zabiegom konserwatorskim.

Pierwsze słowa listu to: "W imię Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego". W dalszej części znajdują się podziękowania dla darczyńców za ich wkład w budowę kościoła i podpisy m.in. ks. proboszcza Karola Jonschera, superintendenta generalnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Karola Gustawa Manitiusa, ks. Rudolfa Gundlacha oraz nazwisko lubelskiego przemysłowca Alberta Plagego.

Kościół wybudowano w latach 1785-1788. Obecny proboszcz parafii ma nadzieję, że zabiegi konserwatorskie przyniosą oczekiwane skutki i dokument zostanie odczytany w całości. W przyszłości list będzie wyeksponowany w świątyni.

Kościół podczas II wojny światowej stracił wiele ze swoich zabytków i dokumentów, dlatego znalezisko ma dużą wagę historyczną – twierdzi ksiądz.
Zobacz także: Lil Masti komentuje bójkę pseudokibiców na High League
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
off
4 miesiące temu
no wielkie odkrycie, tak wiele wnoszące do naszej kultury jak rusyfikacja
Ropuch
4 miesiące temu
Burakiem znów pokonują kasę młody niech pracuje jak dawniej a nie czeka na pieniądze które zabiorą mnie
Rebeliant80
4 miesiące temu
No to lublin to polska byla czy niemcy.:-)Mnie uczyli ze Rzeczpospolita chociarz wtedy juz pod zaborem
Dany
4 miesiące temu
Ja tam bym się piwka napił co było a tej butelce.
Zyd
4 miesiące temu
Jantarna komnata tez jest dobrze ukryta. Po 100 latach bedzie nasza. Chyba ze rzad sprzeda nas ,,afryce,,badz bedzie ,,Polin,,. Bedziemy ograniczeni jak Palestynczycy zyjacy u siebie pod ,,OKUPACJA IZRAELA,,,
Tomek
4 miesiące temu
Ciekawe czy w liście się klechy pochwaliły ile dzieci zgwałcili. Chyba tyle co w czasach pontyfikatu Jana Pawła zwyrodniałego nie udało im się zgwałcić. Papież Polak jest liderem w tej dziedzinie. On lubił pedofilów i się tylko takimi otaczał.
Podlasie
4 miesiące temu
W 1878? I zostało to napisane w j. polskim? W Lublinie? Moja prababcia urodziła się w Puławach 10 lat później. Od 1903 roku uczyła j. polskiego, co nie było łatwe pod zaborem Moskali. W 1914 babcia przyszła na świat, też w Puławach. Pradziadek był Polakiem, jednak służył w Carskiej Armii. W 1916 roku, w stopniu kapitana zginoł bez wieści. A rozpisujecie się o kościołach, o mieniu bezspadkowym. To dla czego prababcia po kryjomu uczyła? Dla czego pradziadek nie służył w Polskiej armii? Gdzie wtedy były kościoły i ci, po których należy się spadek? To samo jest teraz.
Wieśka
4 miesiące temu
Ciekawe , co znajdą po stuleciach u Rydzyka ? Fury w płynie ?
Eleonora
4 miesiące temu
Jak to? Co to? Podziękowania dla darczyńców kościoła (m.in. przemysłowca etc.) w butelce z roku 1878. A potem info, że kościół zbudowano 100 lat wcześniej. Co za bzdury. Albo dziennikarskie niechlujstwo.
Neutralny
4 miesiące temu
Nie takie rzeczy są ukrywane po kościołach...
Twój nick
4 miesiące temu
Czemu mają służyć te rzewne artykuły na pierwszej stronie o kolejnym generale onucy odstrzelonym przez Ukraińców?🤔
maks
4 miesiące temu
Nasi tu byli
Jakim cudem
4 miesiące temu
umieścili go we współczesnej butelce ? Czy byli z przyszłości ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić