Zakopane. Odmawiają modlitwę przed każdą sesją Rady Miasta. Odrzucono petycję
Radni Zakopanego postanowili, że modlitwa będzie nadal obecna na początku sesji. Decyzja ta zapadła jednogłośnie, pomimo złożonej petycji o jej zniesienie.
Najważniejsze informacje
- Radni Zakopanego zdecydowali o utrzymaniu modlitwy na początku sesji.
- Petycja o rezygnację z tego zwyczaju została jednogłośnie odrzucona.
- Modlitwa ma charakter dobrowolny i symboliczny.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zakopane radni zdecydowali o utrzymaniu tradycji modlitwy za ojczyznę księdza Piotra Skargi na rozpoczęcie obrad. Jak podaje "Tygodnik Podhalański", decyzja była jednogłośna, a propozycja złożona w petycji została odrzucona. Modlitwa nie jest elementem formalnym ani obowiązkowym, co podkreślił przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Paweł Bachleda-Curuś.
Tysiące chasydów zjechały do polskiego miasta
Petycja z dnia 31 lipca 2025 r. miała na celu zmianę dotychczasowej praktyki. Wnioskodawcy sugerowali rezygnację z odmawiania wspólnej modlitwy przed rozpoczęciem sesji. Bachleda-Curuś wyjaśnił, że uczestnictwo w modlitwie jest dobrowolne - radni mogą, ale nie muszą, brać w niej udział.
Radny Paweł Bachleda-Curuś zaznaczył, że modlitwa nie stanowi formalnej części obrad ani nie jest obowiązkowym punktem porządku. Każdy obecny ma prawo wyboru w kwestii uczestnictwa, zgodnie ze swoimi przekonaniami. Jak podkreślił, nie ma konieczności uczestniczenia w modlitwie, a jej odmawianie ma charakter symboliczny.
Przewodniczący Bachleda-Curuś podkreślił, że po przeanalizowaniu petycji i obowiązujących przepisów komisja uznała, iż brak jest podstaw do jej uwzględnienia. Takie postanowienie wspiera dotychczasowa praktyka, która pozwala na swobodę wyboru.