Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Zamach w Wiedniu. "Niewybaczalny błąd". Austria zamyka meczet

314

Austria zamknęła meczet, do którego uczęszczał sprawca zamachu w Wiedniu. Rozwiązano także muzułmańskie stowarzyszenie, do którego należał. Austriacki wywiad, który miał zamachowca na radarze od jakiegoś czasu, przyznał się do popełnienia w tej sprawie "niewybaczalnego błędu".

Zamach w Wiedniu. "Niewybaczalny błąd". Austria zamyka meczet
Na miejscu zamachu w Wiedniu mają miejsce modlitwy w intencji ofiar zamachu (PAP, EPA, Alexander Becher)

Austriackie władze zdecydowały się zamknąć dwie islamskie instytucje, których członkiem był 20-letni Kujtim Fejzulai. Miały one zainspirować go do przeprowadzenia ataku terrorystycznego. O sprawie poinformowała minister ds. integracji Susanne Raab.

Te dwie organizacje przyczyniły się do radykalizacji zamachowca – powiedziała Raab.

"Niewybaczalny błąd". Austriacki wywiad przyznaje się do porażki

Sprawca ataku był od pewnego czasu na radarze służb wywiadowczych. Już wcześniej ustalono, że Kujtim Fejzulai to jeden z około 90 austriackich islamistów, którzy chcieli wyemigrować do Syrii, by walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego. Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer stwierdził, że popełniono w tej sprawie "niewybaczalny błąd".

Szef krajowej agencji wywiadowczej w Wiedniu ustąpił ze stanowiska na czas trwania śledztwa – poinformował Nehammer.

Zamach w Wiedniu. Zginęło w nim 5 osób

W strzelaninie w Wiedniu zginęło w sumie 5 osób – czterech przypadkowych przechodniów oraz 20-letni napastnik. Co najmniej 17 osób zostało rannych. 7 z nich jest w stanie ciężkim.

Pierwsze strzały w stolicy Austrii padły w poniedziałek około godziny 20, na ulicy Seitenstettengasse, w pobliżu synagogi i centrum kultury żydowskiej. Jak oświadczyła rzeczniczka policji, na razie nie udowodniono, że zdarzenie miało związek ze zlokalizowaną w pobliżu świątynią. Nie potwierdziły się też pogłoski o wzięciu zakładników.

Ogień z broni palnej wznawiano potem jeszcze w pięciu innych miejscach, co wskazuje, że napastników było co najmniej kilku. Teraz policja zatrzymała 14 podejrzanych. Sprawdzane są ich powiązania z zastrzelonym napastnikiem.

Obejrzyj także: Atak terrorystyczny w Wiedniu. Dramatyczna relacja Polaka

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić