Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Filip Buliński
|

Żandarmeria Wojskowa jak policja podczas kontroli drogowej. Jest projekt

13
Podziel się:

Do tej pory Żandarmeria Wojskowa mogła co prawda zatrzymywać kierowców, jednak prawo nie pozwalało na samodzielne przeprowadzenie np. kontroli drogowej. Na rządowej stronie pojawił się projekt rozporządzenia, zakładający zmianę dotychczasowych przepisów. ŻW będzie mogła m.in. sprawdzić stan techniczny pojazdu czy skontrolować trzeźwość. Ale to nie koniec zmian.

Żandarmeria Wojskowa jak policja podczas kontroli drogowej. Jest projekt

Uprawnienia Żandarmerii Wojskowej względem kierowców były do tej pory stosunkowo niewielkie. Z tego powodu na drodze często można było spotkać patrole mieszane z funkcjonariuszami policji. Niedługo może się to zmienić, ponieważ Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło projekt ustawy, zakładający rozszerzenie kompetencji żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz żołnierzy wojskowych organów porządkowych.

Ustawa zakłada nałożenie na żołnierzy ŻW niemal takich samych praw, jakimi dysponuje policja. Oznacza to, że będą oni mogli zatrzymywać kierowców do kontroli oraz wydawać im polecenia dotyczące pozostania w pojeździe czy trzymania rąk na kierownicy. Uprawnienia zostaną także rozszerzone o badanie alkomatem oraz odczyt wskazań drogomierza podczas kontroli, nie tylko zatrzymanego pojazdu, ale też pojazdu holowanego.

Co więcej, żandarm będzie mógł również skontrolować stan techniczny zatrzymanego auta oraz kierować nim samodzielnie w celu sprawdzenia poszczególnych parametrów, a w razie stwierdzenia usterek, zatrzymać dowód rejestracyjny. To jednak nie wszystko. Ustawa zakłada także możliwość zatrzymania przez ŻW uprawnień do kierowania pojazdami.

Zobacz także: Rosja pręży muskuły. Wojsko na paradzie Dnia Zwycięstwa

Możemy się spodziewać, że jeśli poszczególne organy nie będą miały do projektu zastrzeżeń, wejdzie on w życie w ekspresowym tempie. Rozporządzenie wjedzie bowiem w życie dzień po jego ogłoszeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Moto
KOMENTARZE
(13)
Obywatel
2 lata temu
Nie całe 2000 może 3000 tys z czego na ulice w ruchu sluzy z 500 szt. Ale tak dyktatura !!! Konstytucja !!!!! To mnie przekonało pa panie Duda :))))) Gratuluje myślenia :) Ale jak zatrzymają pijaka jest Ok jak zastępowali policję to było Ok. Przecież to PO najczęściej wprowadzało ptk23 ust. o policji dające ŻW uprawnienia policyjne. Jeszcze raz gratuluje wiedzy!!! A bym zapomniał precz z dyktaturą pisu :!!!!! :)
Daro
2 lata temu
Przeciez na zachodzie europy, tej cywilizowanej, demokratycznej oprocz Policji istniej Zandarmeria, Karabinierzy i nikt nie robi lamentu. Ale jak Policja w Pl poszla na L4 to wtedy ZW byla potrzebna, kochana i niezastapiona. Takze to luzu drodzy Panstwo
Andrzej 982
2 lata temu
Żandarmeria dysponuje tymi uprawnieniami od 2001 roku kwestia nowelizacji ustawy o ruchu drogowym i dostosowania do potrzeb formacji.
Pol
2 lata temu
Dajcie jeszcze takie uprawnienia do karania i kontroli Kominiarzom
Królik
2 lata temu
Wojsko zawsze było z dała od policji podobnie jak straż pożarna jeśli zrobicie z nich policjantów to nie będzie ani wojska ani policji.
Viking
2 lata temu
Nie no to trochę przesada ,niech sobie kontrolują żołnierzy A nie normalnych ludzi od tego jest policja A oni byli są i mają być nadal od gnebienia żołnierzy
Jorg
2 lata temu
Może takie uprawnienia nadać proboszczom, ministrantom oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich (przepraszam panie za ten przykład - panie to zrozumią, a do "władców" to nie dotrze).
Anarchia
2 lata temu
Brawo wyborcy PiSu!!! Dajcie im więcej władzy!
tyl-syl
2 lata temu
To jeszcze trzeba dać takie uprawnienia leśniczy i gazowym i będzie chyba komplet
Kicia de Lodz
2 lata temu
Zatrzymać tę pelłzającą dyktaturę! Ale na prawdę wielu starym ludziom się to podoba, lubią "kiedy jest porządek" - taki trzymany twardą ręką i nieliczący się z wolnościami obywatelskimi, bo oni nie potrzebują nadmiaru wolności a "twardzielowatość" władzy im imponuje.
Emeryt
2 lata temu
Państwo dyktatury!Zmieńmy to puki jeszcze czas!
888
2 lata temu
Dodam tylko że nawet Rosjanie tak daleko nie posunęli się może czas na emigrację na wschód.
888
2 lata temu
Ten artykuł przekonał mnie i rodzinę dobrze że przed drugą turą baj baj panie Duda.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić