Zapytali Beatę Szydło o Polexit. Stanowcza deklaracja

12

1 maja 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Była premier Beata Szydło zapewnia, że nic się nie zmieniło, a miejsce Polski nadal jest w UE. — Ci, którzy myślą o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej, powinni dostać w tych wyborach czerwoną kartkę — powiedziała Beata Szydło w rozmowie z "Faktem".

Zapytali Beatę Szydło o Polexit. Stanowcza deklaracja
Beata Szydło o Polexicie. Stanowcza wypowiedź byłej premier (ONS)

Za rządów PiS często pojawiały się głosy, że partia Jarosława Kaczyńskiego planuje wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Już w 2017 r. premier Beata Szydło próbowała zakończyć wszelkie spekulacje, mówiąc, że "nie ma mowy o Polexicie".

Choć od tego czasu wiele się zmieniło, Beata Szydło - była premier i eurodeputowana PiS, w najnowszej rozmowie z "Faktem" powtórzyła tę deklarację i podkreśliła, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej.

W naszym przekonaniu miejsce Polski w Unii Europejskiej i bycie w Unii Europejskiej jest dla nas sprawą, która będzie gwarantowała bezpieczeństwo i rozwój na przyszłość. Tutaj nie ma żadnej dyskusji na ten temat. Więc ci, którzy myślą o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej, powinni dostać w tych wyborach czerwoną kartkę — oświadczyła była premier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielki powrót do polityki. Ekspertka ocenia szanse

Beata Szydło o Polexicie

Jednocześnie eurodeputowana PiS zaznaczyła, że Unia wymaga wdrożenia zmian i przeprowadzenia reform, a "funkcjonowanie w taki sposób, jak do tej pory, powoduje szereg kryzysów i problemów".

Unia też nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości, które powinna przekładać na wsparcie, coraz lepsze wsparcie dla państw członkowskich i dla Europejczyków. To trzeba zmienić. Natomiast jeżeli ktoś myśli o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej, to powinien tak, jak powiedziałam, otrzymać czerwoną kartkę od wyborców, bo w naszym interesie, naszą racją stanu jest bycie członkiem Unii Europejskiej — powiedziała "Faktowi" była premier.

Z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadzonego jesienią 2023 r. wynikało, że aż 54 procent Polaków było zdania, iż działania rządu PiS zmierzają do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić