Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Zasiłek opiekuńczy. Rząd wydał rozporządzenie wydłużające zasiłek

17

Rodzice, którzy nie zechcą posłać swoich dzieci do szkoły, będą nadal mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Rząd wydał rozporządzenie wydłużające prawo do skorzystania z zapomogi aż do połowy czerwca.

Zasiłek opiekuńczy. Rząd wydał rozporządzenie wydłużające zasiłek
Zasiłek opiekuńczy. Rząd wydał rozporządzenie wydłużające zasiłek (Pixabay)

Od 25 maja wchodzą w życie kolejne zmiany i znoszenie restrykcji. W trzeciej fazie łagodzenia obostrzeń zostaną otwarte szkoły dla uczniów z klas 1-3. Ostateczną decyzję o posłaniu dzieci na lekcję podejmą rodzice.

Rodzice, którzy zdecydują się zatrzymać dzieci w domu wciąż będą mogli pobierać zasiłek. W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie. Wydłuża prawo do pobierania dodatkowej zapomogi opiekuńczego do 14 czerwca.

Wcześniejsze przepisy dawały prawo do zasiłku do 24 maja. Minister Edukacji zapowiedział, że szkoły pozostaną zamknięte co najmniej do 7 czerwca. Jednak dzieci z klas 1-3 mogą powoli wracać na zajęcia od 25 maja. Od 6 maja otwierane są żłobki i przedszkola.

Zobacz także: Nowe podatki, szukanie oszczędności. "To jest nieuniknione"

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres zamknięcia wszystkich szkół i placówek opiekuńczych. Przysługuje również wtedy gdy opieki nad dziećmi nie mogą sprawować opiekunki lub w gdy działanie takiej placówki jest utrudnione.

Z zasiłku może skorzystać każdy rodzic, nawet ten korzystający z ubezpieczeń rolnych. Zgodnie z ustawy, dodatkowy zasiłek przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19 nad dziećmi do lat 8.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić