Zaskakująca deklaracja Władimira Putina. Zgłosił się na ochotnika

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął w niedzielę trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. Przywódca kraju zaskoczył także niespodziewaną deklaracją. Zgłosił się bowiem na ochotnika do testowania nowych preparatów na koronawirusa.

Zaskakująca deklaracja Władimira Putina. Zgłosił się na ochotnika
Władimir Putin przyjął trzecią dawkę szczepionki na COVID-19 (PAP, EPA)

Władimir Putin pierwszą dawkę Sputnika V przyjął w marcu, a drugą w kwietniu. W niedzielę skorzystał z uproszczonej, jednodawkowej wersji szczepionki znanej jako Sputnik Light. Dwie godziny po szczepieniu prezydent stwierdził, że czuje się dobrze i nie odczuwa żadnych skutków ubocznych.

Putin przyjął trzecią dawkę. Niespodziewana deklaracja

Rosyjski przywódca spotkał się także z wiceszefem Instytutu Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii im. N. Gamalei, który opracował preparat. W rozmowie z Denisem Logunowem prezydent pochwalił szczepionkę, która ma być jego zdaniem "równie niezawodna jak AK-47".

Władimir Putin zdobył się także na zaskakującą deklarację. Zgłosił się na ochotnika do testowania donosowej szczepionki na COVID-19. Nowy preparat ma być podawany w formie sprayu. Rosyjski prezydent zapowiedział podpisanie orzeczenia niezbędnego do wzięcia udziału w badaniach.

Naukowcy oceniają, że opracowanie skutecznej donosowej szczepionki mogłoby przynieść wiele korzyści. Taki preparat – w przeciwieństwie do zastrzyku – może powodować szybką odpowiedź komórek odpornościowych zlokalizowanych w śluzówce, która stanowi pierwszy front walki z COVID-19.

COVID-19 w Rosji. Sytuacja jest bardzo trudna

Obecnie w Rosji na koronawirusa w pełni zaszczepiło się zaledwie 36 proc. mieszkańców. Jednocześnie w ostatnich tygodniach w kraju notowano rekordowe wskaźniki zakażeń COVID-19. Od połowy października z tego powodu umiera ponad tysiąc osób dziennie.

Obejrzyj także: Sputnik V w Polsce? Dr Cessak ujawnia, co ze szczepionką z Rosji

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić