Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Zaskakująca pochwała z ust ambasadora Ukrainy. "Ma wpływ na Putina"

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar pochwalił Recepa Erdogana za to, jaki ma wpływ na Władimira Putina. Podkreślił także, że Turcja i Ukraina pozostaną w dobrych stosunkach.

Zaskakująca pochwała z ust ambasadora Ukrainy. "Ma wpływ na Putina"
Prezydent Turcji spotkał się z Władimirem Putinem. (PAP)

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar udzielił wywiadu w RBC-Ukraina. Pochwalił w nim poczynania prezydenta Turcji i powiedział, że dzięki jego kontaktom z Władimirem Putinem udało się rozwiązać niektóre problemy m.in. kwestię dostaw zboża.

Prezydent Turcji na wpływ na Putina

Ambasador stwierdził, że Erdogan ma wpływ na Putina i dokonał to, czego nie dokonał żaden z innych polityków. Zaznaczył jednak, że prezydent Turcji ma w tym swój interes i nie poświęca się dla Ukrainy.

W pewnym sensie Erdogan ma wpływ na Putina i ma siłę nacisku. Nie powiem, że go zmusza, ale zachęca go do wypełniania pewnych porozumień… Jeśli spojrzy się na te wszystkie mediacje, żaden z europejskich przywódców nie osiągnął tego, co osiągnął Erdogan – powiedział Bodnar.

Według Bodnara Turcja była i pozostaje strategicznym partnerem Ukrainy. Turcja ma jednak własne interesy i nie zniknęły one w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Jeszcze przed rozpoczęciem wojny doskonale rozumieliśmy, że Turcja ma własne interesy, a te interesy nigdzie nie poszły w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Oczywiście usługi mediacyjne, zamykanie cieśnin przez Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów wojennych, humanitaryzm, wsparcie polityczne to rzeczy pozytywne. Ale są też rzeczy, których nie lubimy i nie lubiliśmy, rozmawialiśmy o tym przed wojną w bardziej otwartym formacie– powiedział dyplomata.

Bodnar stwierdził, że Turcja jest krajem, który przede wszystkim broni swoich interesów i realizuje je na swój sposób. Prezydenci Turcji i Rosji spotkali się w Soczi 5 sierpnia. Erdogan potwierdził, że za rosyjski gaz Turcja zapłaci częściowo w rublach. Wcześniej Erdogan zaproponował Putinowi spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz także: Zimą zabraknie węgla? "Sytuacja jest stabilna"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić