Zaporoże jak Chersoń. Rosjanie planują pseudo-referendum

Okupowane przez Rosję miasto Zaporoże ogłosiło "referendum" w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej. Powołany gubernator regionu Jewgienij Balicki podpisał rozkaz o przygotowaniach do "głosowania".

Zaporoże jak Chersoń. Rosjanie planują pseudo-referendum
Zaporoże jak Chersoń. Rosjanie planują referendum (PAP)

Urzędnicy umieszczeni przez Rosjan w częściowo kontrolowanym obwodzie zaporoskim dążą do przeprowadzenia we wrześniu referendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Co ciekawe, region będzie naciskał na przeprowadzenie referendum, nawet jeśli Rosji nie uda się przejąć kontroli nad całym obszarem administracyjnym.

Rozmawiając z tymi ludźmi, zdaliśmy sobie sprawę, że chcemy stać się jednostką terytorialną należącą do Rosji, obwodem zaporoskim - mówił gubernator regionu z rosyjskiego nadania Jewgienij Balicki.

Warto zaznaczyć, że obwód zaporoski nie leży w rejonie Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja twierdzi, że walczy o wsparcie samozwańczych "republik ludowych" Doniecka i Ługańska, separatystycznych regionów uznawanych tylko przez Rosję, Syrię i Koreę Północną.

Zaporoże to nie wszystko. Rosyjscy wysłannicy w okupowanym obwodzie chersońskim również planują referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji jeszcze w tym roku.

Co ciekawe, ukraińskie wojska wyzwoliły już 53 miejscowości w obwodzie chersońskim. - Ich mieszkańcy powinni wstrzymać się jednak z powrotem do domów ze względu na ciągłe ostrzały wroga - powiadomił wcześniej we wtorek p.o. szefa władz Chersońszczyzny Dmytro Butrij. W połowie lipca gubernator informował, że okupanci kontrolują w tym regionie około 650 osiedli.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Referendum ws. przyłączenia do Rosji. Putin wydał dekret

25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.

Przypomnijmy, że w 2014 roku w wyniku przeprowadzonego tak zwanego referendum Rosja dokonała aneksji Krymu. Plebiscyt był nielegalny i nie został uznany zarówno przez władze w Kijowie jak i wspólnotę międzynarodową.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić