Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Mars. NASA publikuje mapę odkryć. Pod powierzchnią jest tego pełno

41
Podziel się:

Planetolodzy opublikowali nową mapę Marsa, identyfikując prawdopodobne położenie znaczących złóż lodu pod jego powierzchnią. Czy dzięki temu podróże na Marsa staną się rzeczywistością?

Mars. NASA publikuje mapę odkryć. Pod powierzchnią jest tego pełno
MARS badania 2021 (NASA)

Dziś Czerwona Planeta jest lodowatą, suchą pustynią, ale dawno temu planeta była pokryta wodą. Część tej wody nadal istnieje pod powierzchnią.

Dostępność wody na Marsie ma kluczowe znaczenie w kontekście eksploracji planety przez człowieka.

Nowoczesne badania dają nadzieję na podróże kosmiczne na Marsa

Najnowsze badania Nature Astronomy łączą różne zbiory danych, które zostały ponownie przetworzone przy użyciu nowych technik obliczeniowych. Dzięki temu powstała mapa, pokazująca rozległe złoża lodu sięgające nawet 30 stopni szerokości geograficznej.

Lód jest surowcem krytycznym, który ma wiele zastosowań, takich jak wytwarzanie wody do spożycia przez ludzi, uprawa roślin na potrzeby żywności oraz wytwarzanie paliwa metanowego i powietrza do oddychania - powiedział w oświadczeniu naczelny autor, dr Gareth Morgan z Planetary Science Institute

Najważniejsze jednak jest wytworzenie z lodu paliwa na podróż powrotną do domu na Ziemię, ponieważ pobranie całego paliwa potrzebnego na podróż w obie strony jest w zasadzie niewykonalne.

Zapewniamy półkulistą perspektywę rozkładu lodu, aby wspierać wstępne badania miejsca lądowania i umożliwić społeczności zbadanie zakresu marsjańskich terenów, na których występuje lód- powiedział dr Morgan

Dodaje również, że zdefiniowanie wymagań dotyczących miejsca wykracza poza zakres projektu. Stąd też wszystkie plany misji ludzi na Marsa są wciąż na etapie koncepcyjnym.

Zobacz także: Mars ma swój hymn. Posłuchaj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Marsjanin
2 lata temu
Jeszcze trochę i ziemia będzie wyglądać tak samo jak marsa ;) więc po jaką cholere tam lecieć ? Nie lepiej inwestować w podróże np. na Keplera 1649c ? Planeta wygląda prawie jak ziemia i z pewnością dałoby się tam żyć, wiem że przy obecnym napędzie leciało by się tam prawie tysiąc lat, ale już wymyślili nowy silnik który lot na marsa skróci z 7 miesięcy do 3 tygodni ;)
Marek
2 lata temu
Badania obszerne konieczne. Czym jest wnętrze ziemi Jakie powłoki kryje.. Czy z wodą nie zajdzie w reakacje chemiczna. Skoro tak szybkie tempo narzucone w życie na Marsie.. Duża wyrządzona krzywda na ziemi, szybkie tempo ucieczki osób winnych, postronnych. 🤔
Ziemianin
2 lata temu
ale tam na Marsie nie ma nic ciekawego sterty gruzu i piachu
Oskar
2 lata temu
Polska powinna włączyć się w program podbicia marsa a dlatego, że ma najwięcej chętnych w podróż w jedną stronę tak jak kaczkę Sasina carycę
pat
2 lata temu
ile za metr, chetnie ze 3 hektary bym kupil
Luzak
2 lata temu
Zasoby na ziemi pomalutku sie kurczą wiec chcą się wziąść za marsa... Gdyby nie tak skomplikowany dostep, czerwony olbrzym byłby juz dawno nieźle ograbiony..
Ricardo
2 lata temu
Chyba ludzkość potrzebuje nowego miejsca do zaśmiecenia 😁
dobra wiadomo...
2 lata temu
Rząd PiS planuje w najbliższym czasie wysłanie na Marsa dużego statku bezzałogowego, którego automaty zbiorą złoto, platynę i diamenty z powierzchni Marsa. Najpóźniej za dwa start tej rakiety.
Cygan J
2 lata temu
Czyli przyczyną śmierci jest tajemnicą..
Dagoo
2 lata temu
Najpierw bogacze wysysali ziemię potem połączyli siły i nazwali to korporacją a teraz jak planeta choruje to chcą z niej uciec-a ja wam mówię nikt z tąd żaden bogacz nie spier...-los dinozaurów i bogaty i biedny.
.....
2 lata temu
dawno dawno temu....
Kulawikowa
2 lata temu
To, to jeszcze nic, ale publiczna namowa do prostytucji i to w mediach społecznościowych na stronie o2? Ooooo! To jest dopiero coś!!!
Ftatu
2 lata temu
Jest McDonalds-jest życie!
Racjonalista
2 lata temu
"Lód jest surowcem krytycznym, który ma wiele zastosowań, takich jak wytwarzanie wody do spożycia przez ludzi, uprawa roślin na potrzeby żywności oraz wytwarzanie paliwa metanowego i powietrza do oddychania - powiedział w oświadczeniu naczelny autor, dr Gareth Morgan" - w Hameryce dowiadują się o tym, dopiero ludzie z doktoratami a u nas zupełne ciemnogrodzie bo wiedzą już o tym przedszkolaki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić