Zaskoczeni? Ksiądz powiedział, za co nie daje rozgrzeszenia

2491

Ksiądz Rafał Główczyński, popularny youtuber i zarazem duchowny Kościoła katolickiego, otrzymał od widzów pytanie o grzechy. Nie o "zwykłe" grzechy, tylko te, po wyznaniu których nie możemy liczyć na otrzymanie rozgrzeszenia, a przynajmniej nie od razu.

Zaskoczeni? Ksiądz powiedział, za co nie daje rozgrzeszenia
Ksiądz powiedział, za co nie daje rozgrzeszenia (Getty Images)

Jako pierwszy z grzechów, za które nie otrzymamy rozgrzeszenia, ks. Rafał Główczyński, znany w sieci jako "Ksiądz z osiedla", wymienił życie w konkubinacie. Podkreśla, że mieszkanie z osobą, z którą nie łączą nas więzy małżeńskie, jest sprzeczne z Biblią i dlatego spowiednik, nawet przy dobrych chęciach, nie może odpuścić winy.

Pan Jezus powiedział wprost – nie mieszkamy ze sobą przed ślubem i dlatego żaden ksiądz, który usłyszy, że "mieszkamy razem przed ślubem", nie udzieli wam rozgrzeszenia, bo po prostu nie może – podkreśla ks. Rafał Główczyński na filmie.

Kolejnym grzechem wskazanym przez księdza jest życie z mężatką lub żonatym mężczyzną. Jak podkreśla duchowny, winę ponosimy także w sytuacji, jeśli wzięliśmy ślub cywilny, jednak nasz partner lub partnerka ma za sobą ślub przed księdzem. O ile nie udało się wystarać o rozwód kościelny, nie mamy co liczyć na odpuszczenie win.

Przysięga małżeńska obowiązuje aż do śmierci – zaznaczył ks. Rafał Główczyński na YouTube.
Zobacz także: Zobacz też: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje

Na otrzymanie rozgrzeszenia nie może liczyć apostata, który teraz pragnie wrócić na łono Kościoła katolickiego. Jak wytłumaczył ks. Rafał Główczyński, taka osoba może ponownie stać się członkiem wspólnoty, jednak wcześniej musi skontaktować się z biskupem i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Wtedy ksiądz powie: "no super, świetnie, że wracasz, Jezus się z tego mega, mega, mega cieszy, ale ponieważ dokonałeś tego formalnego aktu apostazji, to teraz trzeba będzie trochę więcej wysiłku, żeby to poodkręcać" – tłumaczył ks. Rafał Główczyński na YouTube.

Ks. Główczyński wyjaśnił, że istnieją również grzechy, które może odpuścić tylko biskup lub ktoś wyższy rangą. Na liście wskazał pobicie lub zabójstwo biskupa, szczególnie motywowane nienawiścią do Kościoła katolickiego, a także atak lub morderstwo papieża. Podobnie jest w przypadku znieważenia najświętszego sakramentu.

Ksiądz podkreślił, że grzechy nie zostaną odpuszczone także osobie, która wypełnia obowiązki księdza, jednocześnie nim nie będąc. Przypomniał, że właśnie taka sytuacja miała miejsce w głośnym filmie "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy. Problemy napotkają także osoby duchowne – księża, zakonnicy lub zakonnice – którzy mimo wstąpienia do stanu duchownego wzięli ślub cywilny.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić