Zaszczepiła się AstrąZenecą. "Teraz moje dziecko się mnie boi"

10

41-letnia Brytyjka skarży się na swędzącą i "płonącą" czerwoną wysypkę po zaszczepieniu się przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneci. Brytyjska agencja leków mówi, że wysypka to znana reakcja alergiczna na szczepionkę AstraZeneca, ale takie przypadki są rzadkie.

Zaszczepiła się AstrąZenecą. "Teraz moje dziecko się mnie boi"
41-letnia kobieta została zaszczepiona 2 tygodnie temu (Twitter, Daily Mail)

41-letnia mieszkanka North Lanarkshire w Szkocji została zaszczepiona pierwszą dawką dwa tygodnie temu. Później, jak mówi kobieta, twarz, ramiona, klatka piersiowa, plecy i nogi stały się jedną wielką bolesną czerwoną wysypkę. Skóra poczerwieniała niemal natychmiast po otrzymaniu szczepionki i nadal boli. „Moja skóra była bardzo boląca i ciągle gorąca - powiedziała. - Nigdy nie czułam takiego bólu".

41-letniej fryzjerce zaproponowano szczepienie w grupie priorytetowej, ponieważ jest jedyną opiekunką syna ze stwiedzonym autyzmem, 13-letniego Aidana. Leigh King powiedziała, że od tego czasu nie może nim się opiekować z powodu jej "płonącej wysypki". Dodaje, że trzykrotnie zwracała się do lekarzy po pomoc, ale medycy nie chcieli jej pomóc, mimo że "ból bardzo silny i nie mogła ruszyć się z miejsca".

Brytyjska agencja ds. leków potwierdza, że wysypki to możliwy efekt uboczny po zaszczepieniu się preparatem AstraZeneca. Dodaje jednak, że jest to rzadki przypadek - może to mieć maksymalnie 1 osoba na 100 przypadków. Do tej pory odnotowano 3795 takich objawów. Nie wiadomo na razie, czy kobieta miała alergię na szczepionkę, czy też była to normalna reakcja układu odpornościowego na preparat.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Jestem zdrowa i nie biorę żadnych leków ani niczego w tym stylu. Nie należę też do żadnych grup ryzyka - powiedziała 41-letnia fryzjerka.

Kobieta powiedziała, że czekała 48 godzin, zanim zwróciła się o pomoc lekarską. Takie zalecenia otrzymała od lekarza, ale za każdym razem nie chcieli jej udzielić pomocy. Teraz czeka na badanie przez dermatologa. Dodaje też że czerwona skóra wpłynęła też na jej rodzinę. Matka powiedziała, że 13-letni syn boi się podejść do niej z powodu czerwonej skóry i "stara się zrozumieć, co się dzieje".

Do tej pory w Wielkiej Brytanii wykonano ponad 34 miliony szczepionek, z których większość dostarczyła firma AstraZeneca. Brytyjscy dermatolodzy stwierdzili, że wysypki kobiety mogły być wywołane „wieloma innymi przyczynami, a nie samą szczepionką”. Może to też być wywołanę np. alergią pokarmową.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić