Koniec szczepionki AstraZeneci? Firma zmienia nazwę preparatu

206

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca zmienił nazwę wyprodukowanego przez siebie preparatu na koronawirusa. Niektórzy zarzucają firmie, że działanie to ma na celu przykrycie licznych doniesień o niepożądanych skutkach ubocznych po szczepionce. Wniosek w tej sprawie został jednak złożony dużo wcześniej.

Koniec szczepionki AstraZeneci? Firma zmienia nazwę preparatu
AstraZeneca zmienia nazwę swojej szczepionki na koronawirusa (Getty Images)

Preparat na koronawirusa znany dotychczas jako "szczepionka AstraZeneci na COVID-19" od teraz funkcjonować będzie w Europie pod nazwą handlową Vaxzevria. W oficjalnym komunikacie prasowym firma stwierdziła, że modyfikacja nazwy nie wiąże się z żadnymi zmianami w składzie szczepionki.

Szczepionka AstraZeneci zmieni nazwę handlową

O zmianach mają zostać poinformowani lekarze oraz pracownicy medyczni. Od teraz na etykietach i opakowaniach szczepionki widoczna ma być wyłącznie nowa nazwa.

Na rebranding szczepionki zgodę wyraziła w ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA). Wniosek w o zarejestrowanie znaku towarowego został złożony w grudniu. W Indiach preparat nie zmieni nazwy i funkcjonować będzie, tak jak obecnie, pod nazwą Covishield.

Kolejne kraje zawieszają szczepienia AstraZenecą. Szczepionce ufa coraz mniej osób

AstraZeneca musi w ostatnim czasie odpierać doniesienia na temat niepożądanych skutków ubocznych wywoływanych przez swój preparat na COVID-19. Wiele europejskich krajów zawiesiło tymczasowo szczepienia, po tym gdy okazało się, że szczepionka może wywoływać zakrzepy krwi. Unijni urzędnicy wspólnie z przedstawicielami firmy zapewniają, że preparat jest całkowicie bezpieczny.

W poniedziałek do krajów wstrzymujących szczepienia AstraZenecą dołączyła Kanada. Władze kraju zapowiedziały, że preparat nie będzie podawany osobom poniżej 55. roku życia.

Amerykańskie organy regulacyjne ogłosiły jakiś czas temu, że wyniki badań użyte do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneci mogły być nieaktualne. Koncern pracuje nad przygotowaniem nowych danych. W tej chwili szczepionka nie została jednak zatwierdzona do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo licznych zapewnień ze strony unijnych organów oraz rządów swoich krajów, Europejczycy wydają się coraz bardziej nieufni wobec preparatu AstraZeneci. Sondaż opublikowany w zeszłym tygodniu przez brytyjską pracownię YouGov wykazał, że zaledwie 23 proc. Francuzów i 32 proc. Niemców uważa szczepionkę za bezpieczną.

Obejrzyj także: AstraZeneca prześwietlona. Szczepić się? Zdecydowana odpowiedź

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić