Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Koniec szczepionki AstraZeneci? Firma zmienia nazwę preparatu

110
Podziel się:

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca zmienił nazwę wyprodukowanego przez siebie preparatu na koronawirusa. Niektórzy zarzucają firmie, że działanie to ma na celu przykrycie licznych doniesień o niepożądanych skutkach ubocznych po szczepionce. Wniosek w tej sprawie został jednak złożony dużo wcześniej.

Koniec szczepionki AstraZeneci? Firma zmienia nazwę preparatu
AstraZeneca zmienia nazwę swojej szczepionki na koronawirusa (Getty Images)

Preparat na koronawirusa znany dotychczas jako "szczepionka AstraZeneci na COVID-19" od teraz funkcjonować będzie w Europie pod nazwą handlową Vaxzevria. W oficjalnym komunikacie prasowym firma stwierdziła, że modyfikacja nazwy nie wiąże się z żadnymi zmianami w składzie szczepionki.

Szczepionka AstraZeneci zmieni nazwę handlową

O zmianach mają zostać poinformowani lekarze oraz pracownicy medyczni. Od teraz na etykietach i opakowaniach szczepionki widoczna ma być wyłącznie nowa nazwa.

Na rebranding szczepionki zgodę wyraziła w ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA). Wniosek w o zarejestrowanie znaku towarowego został złożony w grudniu. W Indiach preparat nie zmieni nazwy i funkcjonować będzie, tak jak obecnie, pod nazwą Covishield.

Kolejne kraje zawieszają szczepienia AstraZenecą. Szczepionce ufa coraz mniej osób

AstraZeneca musi w ostatnim czasie odpierać doniesienia na temat niepożądanych skutków ubocznych wywoływanych przez swój preparat na COVID-19. Wiele europejskich krajów zawiesiło tymczasowo szczepienia, po tym gdy okazało się, że szczepionka może wywoływać zakrzepy krwi. Unijni urzędnicy wspólnie z przedstawicielami firmy zapewniają, że preparat jest całkowicie bezpieczny.

W poniedziałek do krajów wstrzymujących szczepienia AstraZenecą dołączyła Kanada. Władze kraju zapowiedziały, że preparat nie będzie podawany osobom poniżej 55. roku życia.

Amerykańskie organy regulacyjne ogłosiły jakiś czas temu, że wyniki badań użyte do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneci mogły być nieaktualne. Koncern pracuje nad przygotowaniem nowych danych. W tej chwili szczepionka nie została jednak zatwierdzona do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo licznych zapewnień ze strony unijnych organów oraz rządów swoich krajów, Europejczycy wydają się coraz bardziej nieufni wobec preparatu AstraZeneci. Sondaż opublikowany w zeszłym tygodniu przez brytyjską pracownię YouGov wykazał, że zaledwie 23 proc. Francuzów i 32 proc. Niemców uważa szczepionkę za bezpieczną.

Obejrzyj także: AstraZeneca prześwietlona. Szczepić się? Zdecydowana odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(110)
Adam N 1973
rok temu
Pamiętam jak PO ujadała na rząd że na początku roku zrezygnował z większych zamówień szczepionek AstraZeneci
WP61
rok temu
Dlaczego zmieniana jest nazwa a skład pozostaje ten sam czegoś się boja ?
Wojcieszek105
rok temu
Ile dostałeś za ten film
Zajc
rok temu
Nie " made in china" a made in prc - takie skojarzenie z astrą
mądrala
rok temu
Może po zmianie nazwy należałoby ponownie zatwierdzić lub nie zatwierdzać szczepionki do użytku w krajach min.UE. Chyba że szczepionka została już zatwierdzona pod nową nazwą ? Lek ten sam a nazwa jednak inna. Myślę że może to mieć znaczenie, choć przyznam że nie znam się na tym.
mądrala
rok temu
Być może po zmianie nazwy należałoby ponownie zatwierdzić lub nie zatwierdzić szczepionkę do użycia w krajach min.Unii Europejskiej. Aktualna zgoda jakby nie patrzył przecież dotyczyć będzie szczepionki o innej nazwie.To chyba nie do końca jest korekt, chyba że ja się na tym nie znam.
he, he
rok temu
Teraz Astra Zeneka będzie dobrze się kojarzyć z nową nazwą nie do wymówienia.
Tomek
rok temu
Żadej z tych trzech nie wezne poproszę sputnika
Adam
rok temu
Zero litości dla tego dziadostwa jeśli ktoś powinien się zaszczepić to tylko PISOWSKI RZĄD Razem z ich cudownymi Simonem Horała i ich przyjacielem Rydzykiem od pozostałych nie trzymajom się z daleka
oki
rok temu
Niestety ale po tej szczepionce dużo ludzi ma bardzo złe samopoczucie. U mnie w pracy po zaszczepieniu posypały się zwolnienia w dużej ilości. Wysoka temperatura, bóle mięśni, człowiek jest niezdolny do niczego. Rodzice byli szczepieni Moderną i poza kilkugodzinnym lekką tkliwością w miejscu szczepienia nic nie było.
WHITE TIGER
rok temu
Jak to jest? Wszyscy twierdzą, że szczepionka jest CAŁKOWICIE bezpieczna a na ulotce jest wiele możliwych skutków ubocznych z możliwością zgonu włącznie. To ja dziękuję za taką ,, bezpieczną ,, szczepionkę.
Pol
rok temu
No cóż z jadu zmieniono na zjadliwy
Dorcia
rok temu
Bo rzeczywiście po szczepionce ludzie bardziej zaczynali chorować na grypę - bo nie nazywam to Kowidem Życzę zdrowia wszystkim zaszczepionym.
dactyllo
rok temu
We Franci Italii, Canadzie nie szczepią astra Zeneca.Dlaczego nasi się uparli na to badziewie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić