aktualizacja 

Zbigniew Ziobro zapowiada. Nowe surowe kary w polskim prawie

197

Wiadomo, nad jakimi zmianami pracuje teraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Zaostrzenie kar za szpiegostwo i rozszerzenie definicji działalności wywiadowczej to tylko niektóre z planowanych zmian w Kodeksie karnym.

Zbigniew Ziobro zapowiada. Nowe surowe kary w polskim prawie
Zbigniew Ziobro zapowiada nowe kary. Możliwe nawet dożywocie (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Zbigniew Ziobro rozpoczął walkę z agentami obcych wywiadów. Przypomnijmy, że w ubiegłą środę rosyjscy dyplomaci dostali polecenie opuszczenia terytorium RP w ciągu pięciu dni.

Chodziło o 45 osób, które prowadziły działalność wywiadowczą w Polsce. Pod rożnymi przykrywkami mieli działać w Polsce i werbować agentów oraz wysyłać do Moskwy informacje.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz jego zastępca Marcin Warchoł zaprezentowali we wtorek nowe pomysły na walkę z agentami. Kluczową kwestią będzie tutaj zdecydowane zaostrzenie przepisów.

Kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi obecnie od roku do 10 lat więzienia. Po zmianach opracowywanych przez MS ma to być od 5 do 25 lat więzienia. Z kolei za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia.

To jest propozycja robocza, czas biegnie teraz bardzo szybko. Ona podlegała będzie jeszcze dalszym dyskusjom, ale chcemy, by została możliwie szybko wprowadzona - powiedział Ziobro, cytowany przez PAP.

Będą nowe kary

W nowych przepisach pojawić ma się także przestępstwo nieumyślnej postaci szpiegostwa. Ma ono być zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Jak tłumaczył Marcin Warchoł, często przestępcy tłumaczą się tym, że nie mieli świadomości, że rozmawiają z agentem obcych służb i działają na szkodę własnego państwa. Tak jak mamy nieumyślne paserstwo, tak powinniśmy wprowadzić takie rozwiązanie w przypadku tak poważnego przestępstwa jak szpiegostwo, mogące narazić na utratę życia milionów ludzi.

Zobacz także: Putin odchodzi od swoich propagandowych haseł? Rosja zmienia taktykę
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić