1,4 mld lat świetlnych od Ziemi. Zdjęcie ESA, w którym można się zatracić

15

Europejska Agencja Kosmiczna upubliczniła zdjęcie, które powstało dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble'a. Mimo że współcześnie regularnie oglądamy fotografie zjawisk, które dzieją się poza naszą planetą, ta szczególnie zachwyciło internautów.

1,4 mld lat świetlnych od Ziemi. Zdjęcie ESA, w którym można się zatracić
To tylko fragment zdjęcia przedstawiającego gromadę galaktyk, a i tak wywiera ogromne wrażenie (ESA, Hubble i NASA, R. Massey)

Jak informuje Science Alert, na zdjęciu zarejestrowano gromadę galaktyk Abell 3827. Znajduje się ona aż około 1,4 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

Zdjęcie z kosmosu zachwyciło internautów. Przedstawia gromadę galaktyk

Galaktyki Abell 3827 posiadają różne kształty oraz rozmiary. Dzięki użyciu specjalistycznego teleskop Hubble'a astronautom udało się pokazać te odmienności na fotografii. Składa się on bowiem zarówno z zaawansowanej kamery do badań, jak i wersji szerokątnej.

Patrząc na tę gromadę galaktyk, trudno uwierzyć, że jeszcze niespełna sto lat temu wielu astronomów wierzyło, że Droga Mleczna jest jedyną galaktyką we wszechświecie – komentuje rzecznik zespołu Europejskiej Agencji Kosmicznej (Science Alert).

Abell 3827 od dawna intryguje astronomów. Przypuszczają oni, że gromada galaktyk zawiera ciemną materię, czyli niewidzialną i nieuchwytną masę, która może stanowić nawet 85 proc. całej istniejącej materii.

Zobacz także: Zobacz też: Burza polarna na Jowiszu. Planeta była niczym ogromna latarnia ultrafioletowa
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić