aktualizacja 

Zdjęcie z Bieszczadów. Znak na drzewie. To oznacza jedno

173

Na profilu Nadleśnictwa Baligród pojawiło się zdjęcie drzewa, na którym widnieje charakterystyczny znak. Leśnicy tłumaczą, co on oznacza i skąd się wziął. Idąc na spacer do lasu koniecznie zwróćcie uwagę!

Zdjęcie z Bieszczadów. Znak na drzewie. To oznacza jedno
Znaki na drzewach w lesie. To oznacza jedno (Facebook, Pixabay, Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe)

Zimą niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, podczas którego obniża się ich temperatura ciała, zmniejsza się częstotliwość oddechów i tętno. Zimują one w tzw. gawrach, którymi mogą być wypróchniałe pnie drzew.

Po czym poznać, że nadchodzą zimowe miesiące? Choćby po drzewach. Jak podkreśla Nadleśnictwo Baligród, tam, gdzie bytują niedźwiedzie możemy znaleźć znaki na drzewach. Na przełomie wiosny i lata, żeby dostać się do słodkiego łyka jodeł odrywają zębami i pazurami fragmenty kory.

Po jakimś czasie miejsce to zasiedlają grzyby i owady. Bywa, że "rana" z czasem zarośnie, albo w jej miejscu powstanie dziupla, która stanie się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, może nawet dla samych niedźwiedzi.

Leśnicy pokazali zdjęcie takiego znaku na drzewie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Wiadomo, że lepiej byłoby uniknąć spotkania z niedźwiedziem. Co jednak zrobić, gdy "miś" stanie na naszej drodze?

Nie krzycz ani nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, które mogą miśka rozjuszyć. Nie patrz mu w oczy i nie odwracaj się do niego plecami. Powolnym krokiem wycofuj się, zwiększając odległość od niedźwiedzia. Staraj się przy tym przemawiać do niego spokojnym, ale stanowczym głosem - daj się rozpoznać jako człowiek - podkreślał portal skalnik.pl.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić