aktualizacja 

"Medycyna antyradiacyjna". Zełenski apeluje do świata, by był gotowy

W sobotę Wołodymyr Zełenski wydał ostrzeżenie za pośrednictwem ukraińskich mediów. - "Świat powinien przygotować się na ewentualne użycie przez Rosję broni jądrowej", powiedział prezydent Ukrainy. Swoje obawy potwierdził też w wywiadzie dla CNN.

"Medycyna antyradiacyjna". Zełenski apeluje do świata, by był gotowy
Zełenski ostrzega przez możliwymi planami Putina (Twitter)
Nie powinniśmy czekać na moment, w którym Rosja może zdecydować się na użycie broni jądrowej. Musimy się na to przygotować, powiedział Wołodymyr Zełenski w rozmowie z ukraińskimi dziennikarzami. Jego wypowiedź w sobotę obiegła ukraińskie media, opublikowano ją także na kanale prezydenta w aplikacji Telegram.

"Istnieje taka możliwość"

Prezydent nie otrzymał żadnych potwierdzonych informacji o szykowanym przez Rosję ataku jądrowym, ale uważa, że świat powinien być przygotowany na każdą ewentualność.

Rosjanie mogliby użyć każdej broni. Musimy się na to przygotować. Potrzebne byłyby medycyna antyradiacyjna i schrony przeciwlotnicze - stwierdził.

Te same słowa Zełenski powtórzył w wywiadzie przeprowadzonym w piątek przez dziennikarza CNN Jake’a Tappera. Ukraińska głowa państwa stwierdziła, że "wszystkie kraje świata" powinny być przygotowane na możliwość użycia przez prezydenta Rosji Władimira Putina taktycznej broni jądrowej w wojnie z Ukrainą.

Zełenski nawiązał do komentarzy dyrektora CIA Williama Burnsa, który w czwartek oświadczył, że niepowodzenia Rosji na polu bitwy zwiększają ryzyko, że prezydent Władimir Putin może rozmieścić taktyczną lub niskowydajną broń nuklearną.

Kreml informował, że postawił rosyjskie siły nuklearne w stan gotowości wkrótce po rozpoczęciu ataku 24 lutego, ale Stany Zjednoczone twierdzą, że nie zauważyły ​​żadnych oznak nietypowych ruchów nuklearnych. Moskwa zapowiedziała, że ​​użyje broni nuklearnej na Ukrainie w przypadku "egzystencjalnego zagrożenia" wobec Rosji - powiedział wcześniej CNN rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Zobacz także: Czy Putin odpowie na zatopienie "Moskwy"? Zaskakujące słowa w rosyjskiej TV
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić