aktualizacja 

Zgotował kobietom piekło. Jezuita robił to przy całej grupie

554

Charyzmatyczny Jezuita spod Krakowa przez lata wykorzystywał seksualnie młode kobiety i dziewczęta. "Był w stanie molestować mnie pod kocem przy całej rekolekcyjnej grupie" opisuje jedna z ofiar. Gdy od przełożonych zakonu dostał dwuletni zakaz pracy z młodzieżą, urządził imprezę dla współbraci z wódką i gitarami.

Zgotował kobietom piekło. Jezuita robił to przy całej grupie
ksiądz kościół koloratka (Pixabay, Quidec Pacheco)

Wstrząsający materiał opublikował katolicki kwartalnik "Więzi". W dwuodcinkowym reportażu śledczym Paulina Guzik opisuje krzywdy psychiczne, duchowe i seksualne wyrządzone młodym dziewczynom przez charyzmatycznego duszpasterza młodzieży.

Autorka reportażu jest dziennikarką Redakcji Katolickiej TVP, wykłada także na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W tekście przeprowadza śledztwo obnażające indolencje oraz całkowitą bezradność kolejnych prowincjałów zakonu wobec nadużyć jakich dopuszczał się Jezuita.

Sprawa krakowskiego jezuity nigdy jednak nie doczekała się pełnego procesu kanonicznego, skończyła się jedynie na dochodzeniu wstępnym, i to przeprowadzonym wiele lat po nabyciu wiedzy przez przełożonych. Jest w tej historii wiele wątków, które aż za dobrze znamy z innych podobnych kościelnych przypadków – przeniesienia z miejsca na miejsce; kara, która de facto nie była karą; bezradność przełożonych; niespecjalne przejęcie się sprawą przez Stolicę Apostolską - komentuje Paulina Guzik.

Autorka reportażu wysnuwa tezę, że opieszałość zakonnych pryncypałów wobec poczynań Jezuity wiązała się z faktem, że dopuszczał się on wykorzystywania młodych kobiet tuż po osiągnięciu przez nie pełnoletniości. I dodaje, że znalezienie ofiary małoletniej zajęło jej kilkanaście minut.

Ten tekst jest więc dowodem, że ojciec Maciej skrzywdził także osobę małoletnią i że jezuici – choć o tym fakcie wiedzieli – nie poczynili banalnie prostych kroków, aby ją odnaleźć; w konsekwencji zaś, bez walki poddała się także Stolica Apostolska - pisze Guzik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Brak współpracy Episkopatu? „Biskupi się boją”

"Ojciec miał taką filozofię, że jak się otworzę fizycznie, to otworzę się też duchowo" – wspomina jedna z ofiar w rozmowie z reporterką. Cały materiał w dwóch odcinkach dostępny jest na stronach kwartalnika "Więzi".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić