Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Diecezja miała zapłacić ofierze księdza. Zamiast tego napisała to

86
Podziel się:

Diecezja kaliska decyzją sądu ma zapłacić odszkodowanie ofiarom księdza pedofila Arkadiusza H., którego sprawę nagłośniono w filmie dokumentalnym braci Sekielskich. Biskupstwo jednak nie zamierza tego robić. W sprawie wydano zaskakujący komunikat.

Diecezja miała zapłacić ofierze księdza. Zamiast tego napisała to
Ks. Arkadiusz H. był jednym z bohaterów filmu dokumentalnego braci Sekielskich (Kadr z filmu)

O księdzu Arkadiuszu H. zrobiło się głośno za sprawą filmu "Zabawa w chowanego" w reżyserii braci Sekielskich, który swoją premierę miał w 2020 roku. Ujawniono w nim przypadki pedofilii, której duchowny dopuszczał się przed laty.

Wśród pokrzywdzonych byli ministranci z parafii, w których w przeszłości pracował 53-letni obecnie ksiądz. Po premierze produkcji do prokuratury zaczęły się zgłaszać kolejne ofiary pedofila. Ostatecznie prokurator oskarżył Arkadiusza H. za molestowanie jednej osoby, Arkadiusza Pankowiaka, gdyż według ustaleń śledczych tylko ten czyn się nie przedawnił.

Sąd pierwszej instancji skazał kapłana na trzy lata pozbawienia wolności. Organ odwoławczy natomiast uznał, że zarzuty karne się przedawniły i sprawa została prawomocnie umorzona, mimo że ks. Arkadiusz H. do molestowania się przyznał.

Osobno toczył się proces cywilny o zadośćuczynienie dla pokrzywdzonego, przeciwko diecezji kaliskiej jako pracodawcy duchownego. Na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z 23 maja tego roku jednostka musi zapłacić poszkodowanemu 300 tys. zł.

Diecezja nie zamierza płacić

Diecezja jednak nie poczuwa się do odpowiedzialności i nie zamierza zapłacić tych pieniędzy. W poniedziałek na oficjalnej stronie kaliskiej diecezji opublikowano zaskakujące oświadczenie. Zapowiedziano w nim, że władze biskupstwa odwołają się od decyzji sądu.

Diecezja stoi na stanowisku, że odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca. Równocześnie, korzystając z prawa do apelacji, deklaruje, że będzie respektowała i stosowała ostateczne wyroki niezależnego sądu - napisano w komunikacie.

W oświadczeniu podkreślono równocześnie, że działanie diecezji nie ma celu podważenia krzywdy, którą ksiądz wyrządził swoim ofiarom. "Krzywda ta została jednoznacznie uznana i potępiona przez decyzję sądu kościelnego skazującego sprawcę na karę wydalenia ze stanu duchownego" - dodał rzecznik kaliskiej diecezji w oświadczeniu.

Zobacz także: Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
Belzebub
miesiąc temu
Nie lękajcie się,Szatan jest już w kościele.
Gryzlak
miesiąc temu
odpowiedzialność za czyny ponosi sam sprawca Niech więc mi kler wytłumaczy jak to się ma do grzechu pierworodnego?
Jaco
miesiąc temu
Z pod czerwonej okupacji wpadlismy w czarną
hubert
miesiąc temu
Rząd i księża to ta sama zgraja jedni chcą ruchać ministrantów a drudzy naród każdy wie co się robi z takimi
Wierzący nie ...
miesiąc temu
"CZŁOWIEK WSZYSTKO CO ROBI, ROBI Z POWOŁANIA LUB Z KARIERY" Tak mówiła moja śp. babcia, "niech jej ziemia lekką będzie. Amen" P.S. wiecie że to nie jest wyświechtany frazes, kto pracował na cmentarzu ten wie, co ziemia potrafi z człowiekiem zrobić?
Baba
miesiąc temu
Księdzem jako swoim przedstawicielem na ziemi kieruje Bóg, więc jak ksiądz bzyka no to chyba za akceptacją Boga, no bo jak inaczej. Bóg nie widzi, wolne ma? to chyba logicz ne. A jak to sprawy boskie, to co ma do tego świecki sąd, który nie obejmuje Boga, nieba i wszystkich tych spraw. Pozdrawiam wiernych.
😎😎😎
miesiąc temu
Gdyby mnie ktoś kiedyś molestował a byłem tez ministrantem 10 lat to bym go zabił to jest chyba oczywiste.
złośnica
miesiąc temu
Ależ Kuria ma rację. Koniec z sutanną i do roboty (łopata lub na kasę). Kościół też jest z naszych podatków czyli to tak jakbyśmy my mieli płacić za jego zbrodnie.
M162
miesiąc temu
Dla Rydzyka zowu 3 mln 😄😄😄
M162
miesiąc temu
Zawinni lekarz płaci.szpital a ksiądz decezja lub parafia w której.służył no i koniec
dziadek
miesiąc temu
Kościół to żadna wiara w Boga, to wiara księży w mamonę. Za kasę mogą ci załatwić wieczne zbawienie chociaż sami w te bajki nie wierzą. Kościół chyli się ku upadkowi i upadnie jak tylko fanatycy religijni przejrzą na oczy.
Anna idea
miesiąc temu
Uważam że Kościół czyli firma której pracownik czyli ksiądz dopuścił się przestępstwa, powinien zapłacić zadośćuczynienie ofierze kościelnego pracownika-pedofila a sam dochodzić zwrotu tego odszkodowania od swojego pracownika-księdza. Wtedy kościół byłby postrzegany jako transparentny organ kościelny , który chce pomóc ofiarom swojego pracownika pozdrawiam
Ala
miesiąc temu
Księżulki to jednak wyrachowane na kasę
Ann
miesiąc temu
Dlaczego z naszych podatków państwo nasze daje kościołowi tyle kasy. Nie ma dla dzieci, dla chorych ludzi. Nie ma na nic. A im dają kasę, ziemię za darmo. Ogłaszają zbiórkę dla dziecka, brak jest 700 tysięcy, żeby dziecko żyło, bo ktoś dopisał podatek od zbiórek pieniężnych. Ten nasz kraj i co rządzą są chorzy i bardzo chciwi.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić