Jan Manicki
Jan Manicki| 

Złe wieści dla PiS. Nowy sondaż dobitnie to pokazuje

60

Prawo i Sprawiedliwość może stracić władzę? Według najnowszego sondażu parlamentarnego wybory nadal wygrałaby partia Jarosława Kaczyńskiego. Problemem dla PiS-u może być natomiast uzyskanie w Sejmie samodzielnej większości.

Złe wieści dla PiS. Nowy sondaż dobitnie to pokazuje
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki mogą mieć powody do niepokoju (PAP, Wojciech Olkuśnik)

To już kolejne badanie, którego wyniki wypadają nie po myśli rządzących. Nastroje społeczne są w stosunku do nich nie są bowiem zbyt przychylne. Okazuje się, Prawo i Sprawiedliwość może utracić samodzielną większość w Sejmie.

Nowy sondaż parlamentarny. Spore kłopoty PiS

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że PiS w kolejnych wyborach parlamentarnych mógłby liczyć na poparcie 38,4 proc. Polaków. Wcale nie jest to jednak dobra informacja dla prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. W stosunku do ostatniego badania Prawo i Sprawiedliwość straciło 1,2 pp.

Oznacza to, że PiS nie miałby większości w Sejmie. Do jej uzyskania potrzebne jest minimum 231 reprezentantów. W prognozowanym rozkładzie mandatów Zjednoczona Prawica uzyskałaby ich zaledwie 220.

Na drugim miejscu znalazła by się Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni oraz Inicjatywa Polska z wynikiem 21,8 proc głosów. To spadek od poprzedniego badania o 0,3 pp. Tym samym ugrupowanie mogłoby liczyć na 103 mandaty w Sejmie.

Ostatnie miejsce podium uzupełnia formacja Polska 2050 Szymona Hołowni z rezultatem 14,6 proc. głosów. W kolejnej kadencji formacja byłego prezentera telewizyjnego mogłaby liczyć na zdobycie 66 mandatów. Ostatnim ugrupowaniem, które cieszy się w sondażu Estymatora dwucyfrowym poparciem jest Lewica (SLD, Wiosna, Razem) – politycy tej koalicji mogą liczyć na 11,1 proc. głosów, co przekłada się na 44 mandaty.

W przyszłej kadencji Sejmu swoją pozycję poprawiłaby Konfederacja, której badanie daje 6,7 proc. głosów, co oznacza wprowadzenie do parlamentu 15 posłów. Stawkę zamyka Koalicja Polska PSL z poparciem na granicy progu wyborczego – na formację Władysława Kosiniaka-Kamysza głos oddałoby 5,2 proc. ankietowanych.

Nowy sondaż parlamentarny. Kolejne problemy Zjednoczonej Prawicy

Nie jest to pierwsze badanie, które przynosi złe wieści dla rządzących. Z ostatniego badania CBOS wynika bowiem, że rząd i premier Mateusz Morawiecki mają więcej przeciwników niż zwolenników. Radę Ministrów popiera zaledwie co trzeci ankietowany.

Działania Zjednoczonej Prawicy nie podobają się dwóm piątym badanych – 40 proc. osób. To jednak spadek niezadowolenia o 2 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca. Co piąty Polak w badaniu ma do rządu Mateusza Morawieckiego obojętny stosunek.

Obejrzyj także: Jarosław Kaczyński zachwala Daniela Obajtka. Szymon Hołownia komentuje

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić