Karolina Woźniak| 

Zmiany w 500 plus? Wielu emerytów i rencistów może stracić pieniądze

6

Dodatkowe 500 złotych dla emerytów i rencistów, czyli tzw. świadczenia uzupełniające, pobiera w Polsce ponad pół miliona osób. Maksymalnie może ono wynosić 500 złotych miesięcznie.

Zmiany w 500 plus? Wielu emerytów i rencistów może stracić pieniądze
Emeryci mogą stracić dodatkowe świadczenia? (Pixabay)

Takie świadczenia dostają jednak osoby, których dochody nie przekraczają 1025 złotych na rękę. Im wyższa emerytura, wypłacana jest mniejsza kwota dodatku. Jeśli emerytura lub renta przekraczają 1433 złote na rękę, świadczenie nie jest wypłacane.

Emeryci i renciści stracą 500+? Jaki jest plan rządu?

Od marca 2021 roku emerytury i renty mają zostać podniesione, a owy próg dochodowy wpisano już do ustawy. Jeśli rząd nie zmieni kryterium, większość seniorów może stracić 500+.

W rozmowie z "Faktem" Marlena Maląg z resortu zdrowia i rodziny przyznała, że "od marca z kwoty 1600 zł nastąpił wzrost progu dochodowego do 1700 zł, jako łączna kwota świadczenia uzupełniającego i świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych".

Minister rodziny w ubiegłym roku tłumaczyła w ubiegłym roku, że "zaproponowane przez nas rozwiązanie ma charakter systemowy, a nie jednorazowy. Celem jest poprawa sytuacji osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w perspektywie długofalowej". Ustawa o przyznaniu świadczenia 500+ weszła w życie 1 października 2019 roku.

Zobacz także: Zobacz także: 500+ na każde dziecko w formie bonu? Włodzimierz Czarzasty: To świadczenie może pomóc rodzinom
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić