Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Zmiany w ABW. Zastępca szefa odwołany

85

Roszady w kierownictwie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ze stanowiska odchodzi, po opinii Komisji Służb Specjalnych, dotychczasowy zastępca szefa największej polskiej służby specjalnej, płk Norbert Loba. Na jego miejsce przyjdzie dwóch oficerów.

Zmiany w ABW. Zastępca szefa odwołany
Zmiany w ABW (ABW)

Płk Norbert Loba był wiceszefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od 2015 r. Odpowiadał za kwestie operacyjne. Jeden z naszych rozmówców przypomina, że Loba nie był "człowiekiem Pogonowskiego" tylko ministra-koordynatora, Mariusza Kamińskiego. Po odejściu Pogonowskiego nie ułożył sobie też dobrych stosunków z nowym szefem, płk Krzysztofem Wacławkiem. Na stanowisku jednak przetrwał pomimo zmiany szefa w 2020 r., gdy ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Pogonowski.

Komisja służb jednogłośnie zaopiniowała decyzję premiera. Loba miał rozstać się ze służbą na własne życzenie. Niebawem odbędzie się opiniowanie przez Komisję Służb Specjalnych jego następców. Mają to być płk Krzysztof Zieliński i płk Lech Wojciechowski. Pierwszy z nich, płk Zieliński, to oficer z dużym doświadczeniem.

Z Olsztyna. Sensowny chłop, kiedyś dyrektor techniki operacyjnej. W Firmie jeszcze od czasów Urzędu Ochrony Państwa - mówi o2.pl były oficer ABW.

Dodaje, że Agencja będzie chciała, jego rękami, wzmocnić zdolności sektora cybernetycznego. Płk Zieliński uchodzi za specjalistę na tym polu. Od 2016 r. kierował Departamentem I, odpowiadającym za bezpieczeństwo teleinformatyczne służby.

Drugi to płk Lech Wojciechowski. Pracę w służbach specjalnych zaczynał w Służbie Wywiadu Wojskowego, w czasach, gdy SWW kierował gen. Witold Marczuk. Kierował Departamentem VIII czyli departamentem Informacji, Analiz i Prognoz.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że żaden z nich nie pracował operacyjnie. A z ABW odchodzi właśnie oficer, który za działania operacyjne odpowiadał. Wciąż nie jest też jasny los innego zastępcy szefa - pułkownika Bernarda Bogusławskiego. Niedawno, w kuluarach mówiło się, że to on rozstanie się z ABW i przejdzie do Agencji Wywiadu.

Odwołanie Loby to kolejna zmiana w służbach wywiadowczych. Na początku stycznia zmieniła się też szefowa Departamentu Operacyjnego w Agencji Wywiadu. Pisaliśmy przy tej okazji, że ze stanowiska zastępcy szefa AW ma niebawem odejść Dominik Duda, który ma zająć fotel oficera łącznikowego w USA. To jego następcą mógłby być wspomniany wyżej płk Bogusławski.

Zobacz także: "Agent KGB" na forum w Karpaczu? Tomasz Siemoniak: to kompromitacja służb
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić