Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Zmiany w ABW. Zastępca szefa odwołany

68
Podziel się:

Roszady w kierownictwie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ze stanowiska odchodzi, po opinii Komisji Służb Specjalnych, dotychczasowy zastępca szefa największej polskiej służby specjalnej, płk Norbert Loba. Na jego miejsce przyjdzie dwóch oficerów.

Zmiany w ABW. Zastępca szefa odwołany
Zmiany w ABW (ABW)

Płk Norbert Loba był wiceszefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od 2015 r. Odpowiadał za kwestie operacyjne. Jeden z naszych rozmówców przypomina, że Loba nie był "człowiekiem Pogonowskiego" tylko ministra-koordynatora, Mariusza Kamińskiego. Po odejściu Pogonowskiego nie ułożył sobie też dobrych stosunków z nowym szefem, płk Krzysztofem Wacławkiem. Na stanowisku jednak przetrwał pomimo zmiany szefa w 2020 r., gdy ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Pogonowski.

Komisja służb jednogłośnie zaopiniowała decyzję premiera. Loba miał rozstać się ze służbą na własne życzenie. Niebawem odbędzie się opiniowanie przez Komisję Służb Specjalnych jego następców. Mają to być płk Krzysztof Zieliński i płk Lech Wojciechowski. Pierwszy z nich, płk Zieliński, to oficer z dużym doświadczeniem.

Z Olsztyna. Sensowny chłop, kiedyś dyrektor techniki operacyjnej. W Firmie jeszcze od czasów Urzędu Ochrony Państwa - mówi o2.pl były oficer ABW.

Dodaje, że Agencja będzie chciała, jego rękami, wzmocnić zdolności sektora cybernetycznego. Płk Zieliński uchodzi za specjalistę na tym polu. Od 2016 r. kierował Departamentem I, odpowiadającym za bezpieczeństwo teleinformatyczne służby.

Drugi to płk Lech Wojciechowski. Pracę w służbach specjalnych zaczynał w Służbie Wywiadu Wojskowego, w czasach, gdy SWW kierował gen. Witold Marczuk. Kierował Departamentem VIII czyli departamentem Informacji, Analiz i Prognoz.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że żaden z nich nie pracował operacyjnie. A z ABW odchodzi właśnie oficer, który za działania operacyjne odpowiadał. Wciąż nie jest też jasny los innego zastępcy szefa - pułkownika Bernarda Bogusławskiego. Niedawno, w kuluarach mówiło się, że to on rozstanie się z ABW i przejdzie do Agencji Wywiadu.

Odwołanie Loby to kolejna zmiana w służbach wywiadowczych. Na początku stycznia zmieniła się też szefowa Departamentu Operacyjnego w Agencji Wywiadu. Pisaliśmy przy tej okazji, że ze stanowiska zastępcy szefa AW ma niebawem odejść Dominik Duda, który ma zająć fotel oficera łącznikowego w USA. To jego następcą mógłby być wspomniany wyżej płk Bogusławski.

Zobacz także: "Agent KGB" na forum w Karpaczu? Tomasz Siemoniak: to kompromitacja służb
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
gajowy
4 miesiące temu
"Niebawem odbędzie się opiniowanie przez Komisję Służb Specjalnych jego następców. Mają to być płk Krzysztof Zieliński i płk Lech Wojciechowski " Jeden umie czytać a drugi pisać? Może jednak było zostawić na stanowisku tego co umiał równocześnie czytać i pisać, przynajmniej mniej by nas to kosztowało.
HMS krzesło
4 miesiące temu
Co tam, emerytura 15 tys. mc. Spoko
Obietnica PiS...
4 miesiące temu
A odprawy rujnuje budżet, już zadłużenie na 900 mld .Kiedy upadek . OBIECALI ruinę i doprowadzili do niej .
Biedna Polska...
4 miesiące temu
Niech kolejne służby dewastują tak jak Antek zniszczył polskie Wojsko , gdzie sprzęt, helikoptery, okręty?? DYWERSJA Putin to wykorzysta??
sprawiedliwa
4 miesiące temu
zaczynają zwalniać i chować sprawców Pegasusa.
bnm
4 miesiące temu
to ci byli pewnie politycznie umoczenie w Pegazusa
gag
4 miesiące temu
Niedługo zaczną sypać.
Były
4 miesiące temu
A 'dopuszczenia' chociaż mają?
&Y.
4 miesiące temu
Teraz taka moda - na stanowiskach kierowniczych zasiadają fachowcy, którzy nigdy w życiu nie prowadzili, a czsem nawet nie widzieli, żadnej sprawy.
Rozdwojenie
4 miesiące temu
jaźni?? Nie, to galopada w sposobie zatuszowania afer i jeden drugiego musi pilnować. Jeszcze tylko każdemu w łapę nagana 9mm i kula w łeb za opieszałość
tylko Polski ...
4 miesiące temu
Tak naprawdę to przechodzenie w sumie młodych ludzi na sute emerytury to rujnowanie Polski. Biurkowi nie powinni mieć przywilejów. Przywileje kosztują 60 mld zł rocznie czyli 160 mln zł dziennie
esbek
4 miesiące temu
W służbach zawsze było ważne pod kogo jesteś podwieszony
ghoes
4 miesiące temu
dno, dna... służby na miarę "emerytowanego zbawcy narodu"
Jan
4 miesiące temu
Co to znaczy " czlowiek" pogonowskiego czy Kamińskiego....to jak w mafii!!!!! człowiek : od don Corleone"...w pisim państwie szaleńca jest tak....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić