Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Zmiany w wywiadzie. Kobieta na czele ważnego departamentu

122
Podziel się:

Duża zmiana szykuje się w Agencji Wywiadu. Pierwszego stycznia Departament Operacyjny obejmie, według naszych ustaleń, nowa szefowa - Danuta G. To znana w Agencji osoba, z przeszłością w wywiadzie wojskowym.

Zmiany w wywiadzie. Kobieta na czele ważnego departamentu
Logotyp polskiego wywiadu cywilnego (fot. aw.gov.pl)

Nowe stanowisko uczyni ją jedną z najważniejszych osób w Agencji. Departament operacyjny, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za działania operacyjne Agencji poza granicami państwa. Także za prowadzenie źródeł osobowych. Jej poprzednik, jak słyszymy, ma "iść do biznesu".

Danuta G. nie jest osobą wywodzącą się z Agencji Wywiadu. Jej korzeni należy szukać w Służbie Wywiadu Wojskowego a być może nawet w poprzedniczce SWW, czyli Wojskowych Służbach Informacyjnych.

Kobieta kierowała m.in. wydziałem w biurze wschodnim - również bardzo istotnym w działaniach Agencji. Z punktu widzenia działania służby - być może nawet najważniejszego. Jak mówią nam jednak nasi rozmówcy, wysocy rangą oficerowie, nie miała najlepszej opinii.

Nie sprawdziła się, nie miała dobrych notowań. Jeszcze niedawno myślała o odejściu. A miałaby awansować? Ale nie takie rzeczy widziałem... - mówi pierwszy z nich.

Drugi zaś dodaje, że przybyła do AW pomiędzy 2010 a 2011 r. Danuta G. szybko awansowała w strukturze Agencji i jako szefowa biura wschodniego zaliczyła dużą, poważną wpadkę na podległym sobie kierunku. Szczegóły muszą jednak pozostać niejawne. Nasz informator wskazuje, że choćby z tego powodu można mieć bardzo poważne zastrzeżenia do osoby, która niebawem pokieruje działaniami operacyjnymi służby.

Na korytarzach słyszało się o niej dużo, bo karierę robiła nad wyraz szybko. Za szybko. W SWW też jakiejś znaczącej roli nie pełniła, raczej pracowała przy szefostwie - dodaje.
Zobacz także: Ewakuacja z Afganistanu. "Sytuacja jest dramatyczna"

Ruchy kadrowy

To niejedyne zmiany, jakie dotknęły - lub dotkną - Agencję w ciągu kilku miesięcy. Latem, ze stanowiskiem rozstała się główna księgowa służby, Aneta W. To żona innego byłego oficera wywiadu.

Ze stanowiskiem zastępcy szefa do spraw informacyjnych miałby rozstać się zaś Dominik Duda. Uchodzący za dobrego, bardzo sprawnego analityka Duda miałby, jak słyszymy, otrzymać ważne, eksponowane stanowisko. Chodzi o funkcję oficera łącznikowego. I to w jednym z  najważniejszych z punktu widzenia interesów Polski krajów - w USA.

Jego następcą mógłby zostać z kolei Paweł J. Pracował w tym pionie, kilka lat temu również pełnił funkcję oficera łącznikowego w USA. Uchodził, według naszych rozmówców, za ambitnego, dobrego i fachowego funkcjonariusza, z dobrymi umiejętnościami analitycznymi.

Niepodważalna jest za to, jak słyszymy, pozycja płk Anetty Maciejewskiej. To zastępczyni szefa Agencji, Piotra Krawczyka. Związana z wywiadem od połowy lat 90. płk Maciejewska jest zastępczynią szefa ds. operacyjnych.

Istniejąca od 2002 r. Agencja Wywiadu powstała w wyniku podziału Urzędu Ochrony Państwa. Zajmuje się pozyskiwaniem niejawnym, pozadyplomatycznym informacji dla najważniejszych kręgów politycznych w kraju. Agencja odpowiada też za ochronę kontrwywiadowczą polskich placówek dyplomatycznych. Działa również w przypadku porwań i innych zagrożeń życia i zdrowia polskich obywateli poza granicami kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(122)
Molihz
6 miesięcy temu
Czy w końcu napiszecie o tej chorej sytuacji że szefem wywiadu wojskowego i kontrwywiadu są cywile po jakiś agencjach bez przygotowania wojskowego, bez szkół oficerskich.
Staszek
6 miesięcy temu
INFORMACJA SUPER !!! Powiem coś, ale niewiele wiem !!! Tak można ocenić cały tekst. Ośmieszanie się do kwadratu !!!
007
6 miesięcy temu
Będzie wykonywać polecenia z Nowogrodzkiej, bo potrzebny jest ktoś mierny ale posłuszny.....
aka
6 miesięcy temu
jedno jest pewne, to jest dobre dla pisu, nie dla polski, interes partii pomylony z interesem kraju.
Myślący
6 miesięcy temu
Gdybym nie pracował w służbach specjalnych pewnie bym uwierzył że Polska ma wywiad i kontrwywiad
Rebacz
6 miesięcy temu
Ważne nie kompeencje a bmw i co się ma między udami
ada
6 miesięcy temu
Tiaaaa, nie ma to jak pełna transparentność i bezgraniczne zaufanie do innych. To wynika z praktycznego stosowania harcerskich zasad w wywiadzie i kontrwywiadzie.
Gosc
6 miesięcy temu
Danuta G jako materac robiła szybko karierę. Na wschodnim odcinku się nie sprawdziła bo ja ruscy porobili. Teraz znów awansuje… ludzie ja już miałem 2 szefowe w życiu. Obie głupsze od moich butów!!! Jeśli tylko Wam ktoś babę szefa wciśnie, rozglądajcie się na wszelkimi wypadek za czymś innym. One się nie nadają, te wieczne emocjonalne ruchy i histerie, może są dobre w domu ale nie w pracy!
Z..
6 miesięcy temu
Czy pani G. jest osobą przeciwko krórej toczy się postępowanie? Czy może wstyd jest jesj firmować ABW własnym nazwiskiem? Szkoda, że naszym prezysentem nie jest Andrzej D. Byłoby weselej.
krótka smycz!
6 miesięcy temu
"Nie sprawdziła się, nie miała dobrych notowań.-- jako szefowa biura wschodniego zaliczyła dużą, poważną wpadkę na podległym sobie kierunku." -------- czyli .... idealna kandydatka dla ośmiu gwiazdek ! Haków na nią od metra na dziń_dybry !!!
Jurij
6 miesięcy temu
same nie kompetentne baby to nie wrozy nic dobrego dla Polski
xxx
6 miesięcy temu
to Polska ma jakiś wywiad ???? przeciez pis z maciarewiczem wszystko zaorali.
Olaf
6 miesięcy temu
Może wywiad niech zacznie coś robić w sprawie Białorusi i jej udziału w prowokacjach na granicy.
alla
6 miesięcy temu
Miała złą opinię i awansowała. Tak jak pani oficerka, twarz i tuba Macierewicza awansowała jak burza. Nie ważne jak się zaczyna, ale jak się kończy, pani oficerka grzeje ławę oskarżonych w sądzie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić