Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Zmiany w Kancelarii Prezydenta? Człowiek Andrzeja Dudy chce odejść

183
Podziel się:

Szykują się poważne zmiany w Kancelarii Prezydenta. Po tym, jak w styczniu Krzysztof Szczerski przestał być szefem gabinetu prezydenta, teraz ma się szykować do odejścia z Kancelarii. O2 dowiedziało się, jaki plan na siebie ma prezydencki minister.

Zmiany w Kancelarii Prezydenta? Człowiek Andrzeja Dudy chce odejść
Krzysztof Szczerski (pierwszej po lewej ręce prezydenta) szykuje się do opuszczenia Kancelarii Prezydenta - dowiedziało się o2.pl. (PAP)

Jak mówią nasi rozmówcy z otoczenia Pałacu Prezydenckiego, Szczerski na poważnie szykuje się do odejścia. Od początku stycznia, od momentu odejścia z funkcji szefa gabinetu, pełni funkcję pełnomocnika prezydenta ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ale ma swoje ambicje polityczne.

Jak słyszymy, Szczerski chciałby zostać ambasadorem Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obecnie stałym przedstawicielem RP przy ONZ (bo tak brzmi pełny tytuł) jest Joanna Wronecka.

Chce odejść w czerwcu. Faktycznie celuje w placówkę i miałaby to być placówka w Nowym Jorku - mówi o2 osoba z otoczenia prezydenta.
Zobacz także: Kinga Duda w kancelarii ojca. Beata Szydło wprost o pojawiającym się dylemacie

Suwerenna decyzja

Inny dodaje, że Szczerski faktycznie postanowił reprezentować głowę państwa na forum międzynarodowym i jest to suwerenna decyzja byłego szefa gabinetu prezydenta. Suwerenna, bo, jak twierdzi nasz rozmówca, Szczerski nie jest na siłę "wypychany" z Kancelarii.

Walczą w nim dwie osoby: jedna, która chce jeszcze ugrać coś, powalczyć w Kancelarii, i druga, którą coś pcha do działania szerzej. On lubi dyplomację w starym stylu, a Nowy Jork to miejsce, gdzie można spotkać bardzo ciekawe osoby - dodaje nasz rozmówca.

Zaznacza, że przedstawicielstwo przy ONZ to placówka, gdzie prezydent bywa raz w roku, na Zgromadzeniu Ogólnym. Dlaczego jednak Szczerski chce odejść z Kancelarii?

Nie chodzi o zarobki

To specyficzne miejsce, człowiek się tam "zapada". A on jest wciąż młody, ma 48 lat. Jeszcze się nie "zapadł", jeszcze chciałby coś zrobić. Może mu się tam udać to, co nie zawsze udawało się wcześniej - realizacja wszystkich jego planów i zamierzeń. I nie chodzi o pieniądze, bo czasy, gdy w dyplomacji dobrze się zarabiało, skończyły się dawno temu - przekonuje nasz informator.

Inni zaś dodają, że Szczerski nie cieszy się już tak dużym zaufaniem prezydenta jak kiedyś. Wcześniej Szczerski należał do kręgu osób najbliższych prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Byłoby to jednak kolejne osłabienie Kancelarii. W październiku Andrzej Duda odwołał z funkcji szefowej Kancelarii Halinę Szymańską. Dwa miesiące później z Pałacem pożegnał się dyrektor Biura Prasowego Marcin Kędryna, a w styczniu odszedł Paweł Mucha, który z funkcji zastępcy szefa Kancelarii trafił do NBP.

Do chwili publikacji artykułu nie udało nam się skontaktować z ministrem Szczerskim.

Kolejne podejście

Będzie to kolejne podejście Szczerskiego do stanowiska gwarantującego większy wpływ na realną politykę międzynarodową. W 2019 r. nie wszedł do składu rządu Mateusza Morawieckiego, choć był przymierzany do funkcji szefa MSZ. Kiedy to się nie udało, postanowił kandydować na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. To również się nie udało. Wtedy rząd ogłosił, że prezydencki minister będzie kandydatem na unijnego komisarza. Z tego pomysłu wycofał się jednak sam Krzysztof Szczerski.

Zrezygnowałem z kandydowania na komisarza UE po tym, jak otrzymałem propozycję objęcia teki ds. rolnictwa - mówił wtedy polityk.

Czy tym razem się uda? Przekonamy się latem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(183)
jamci
rok temu
Boże oni przebierają w stanowiskach ja w ulęgałkach czyli zawód dyrektor jak za czasów przeszłych
ADA
rok temu
nie lubie prezydenta chodz na niego glosowalem za 4 grzechy 1to weta saduw 2 nie zdegradowanie dwuch bandytuw WJ i KISZCZ 3 za MACIEREWICZ 4 ZA KRESY
awizo
rok temu
Szczerski tragiczna persona. Nigdzie go nie chcą, wszędzie się pcha. W NATO mu dali kopa, w UE to samo... Po angielsku ani meeee, ani beeeee... Podobno Szydło z Kępą go uczą... SĘK JU! GUT BAJ!
QQQQQ
rok temu
Jan Pietrzak może go zastąpić .Będzie pasował do tego kabaretu
@złośliwa
rok temu
Cała ta ekipa amatorów i pisowskich funkcjonariuszy partyjnych z Pisdentem na czele od 2015 roku umniejsza powadze Rzeczypospolitej.
pzt
rok temu
pewnie , nie chcieli wydawać paszportów jego pomysłu ze zbiorem modlitw
Becia
rok temu
Ma na pewno już nowe głębsze koryto , przecież jemu to się należy . Jak spadać to na cztery łapy.
Idź z Bogiem!
rok temu
Czy to nie ten, który chciał z paszportów zrobić modlitewniki???
Plan na siebi...
rok temu
to może mieć zwykły Polak. Pan jesteś z nowej elyty, więc plan jest na ciebie. Np. dyrektor generalny ds. prasy w orlenie. Ale na to jesteś chyba za krótki.
jojek
rok temu
podział tortu trwa, musi starczyć dla wszystkich, rodziny na swoim cd
mac
rok temu
kiedy przedterminowe wybory ? bo czas kończyc ten cyrk kukiełkowy i parlamentarny zarazem...?
mac
rok temu
maskotki odchodza od maskotki głównej ... ha ha
a jak
rok temu
szczerski, taki ''mądry'', jaka duda, pchał się już do nato i ue i nic z tego nie wyszło, po się, na nim poznali!
Dociekliwy
rok temu
Jarosław już nie jest w stanie utrzymać tej swojej trzódki w kupie. Będą przechodzić do Hołowni, bo on jest teraz pompowany. Najwięksi gorliwcy zostaną kozłami ofiarnymi i tak to się skończy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić