Znalazł naczynie z pieniędzmi. Oddał skarb bez żalu

115

Początek tej historii przypomina baśniową opowieść. Mężczyzna w lesie natknął się na ukryty w ziemi skarb. Gdy zaczął kopać głębiej, odnalazł gliniane naczynia pełne pieniędzy. Okazało się, że wyjątkowe znalezisko ma prawie 700 lat i jest nie lada archeologicznym odkryciem.

Znalazł naczynie z pieniędzmi. Oddał skarb bez żalu
Skarb praskich groszy dostępny dla zwiedzających (Facebook, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, e-mail:studio@gdesz.com www.gdesz.pro tel.+48573974335)

Obecnie skarb groszy praskich z Boguszowa można oglądać na wystawie w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Po sześciu latach odkąd monety zostały wykopane z ziemi przez anonimowego darczyńcę, zostały sprawdzone, skatalogowane i oficjalnie uznano je za archeologiczne odkrycie.

Teraz skarby z Boguszowa mogą cieszyć oczy zwiedzających wałbrzyskie muzeum. Wystawa "PRZETRWAŁY UKRYTE W ZIEMI Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne" właśnie została udostępniona zwiedzającym.

Oprócz skarbów z Boguszowa zachwyca sama historia odkrycia tych skarbów.

W lutym 2016 roku 1385 srebrnych groszy praskich wraz z glinianymi naczyniami średniowiecznymi zostały znalezione przez anonimowego mieszkańca na trasie Sobięcin - Boguszów-Gorce. Przekazał on znalezisko do wałbrzyskiego ratusza. Dzisiaj, po siedmiu latach otwieramy wystawę, której jest ono częścią. Będzie ona już na stałe prezentowana na terenie Starej Kopalni - opowiada Marta Wróbel, zastępca dyrektora Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu cytowana Gazetę Wrocławską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złota moneta odkryta na polu w Anglii. Historyczny skarb sprzedany za fortunę

"Zarówno wielkość, jak i wartość skarbu sprawia że to wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę Polski. Dziś skarb ma ogromną wartość – wręcz bezcenną dla archeologów, ale również nominalnie już w średniowieczu tak duża ilość monet miała sporą wartość - dodają eksperci.

Tożsamość darczyńcy, który odnalazł skarb pozostaje nieznana. Wiadomo jedynie jak podaje Gazeta Wrocławska, że znalazcą skarbu jest pan Sylwester. Mężczyzna chce jednak zachować anonimowość.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić