Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Znaleźli szczątki ichtiozaura. Sęk w tym, że było z nim coś jeszcze

184

Szczątki 21-metrowego podwodnego dinozaura znaleziono na szczycie jednej z gór w Alpach Szwajcarskich. Naukowcy stwierdzili, że żył około 205 mln lat temu i był jednym z największych drapieżników na Ziemi.

Znaleźli szczątki ichtiozaura. Sęk w tym, że było z nim coś jeszcze
Ichtiozaury osiągały wielkość nawet 20 metrów!

W Alpach Szwajcarskich na wysokości 2743 m n.p.m znaleziono szczątki podwodnego dinozaura. Dr Heinz Furrer z Uniwersytetu w Zurychu powiedział, że był to jeden z największych drapieżników, jakie kiedykolwiek istniały na Ziemi.

Niezwykłe odkrycie w Alpach

Odnaleziony ichtiozaur miał 21 metrów długości i 30 ostrych jak brzytwa zębów. Eksperci uważają, że nie miałby problemu z polowaniem na aligatora lub rekina.

Ichtiozaury były bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj mierzyły od 2 do 4 metrów długości, ale niektóre gatunki sięgały nawet 20 metrów. W 1991 roku w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie odnaleziono ichtiozaura mierzącego aż 23 metry długości.

Podwodne rekiny pływały wyjątkowo szybko. Prawdopodobnie osiągały prędkość nawet 40 km/h. Polowały na mniejsze zwierzęta podwodne, a czasami nawet na innych przedstawicieli swojego gatunku. Wyginęły około 27 mln lat przed wielkim wymieraniem kredowym.

Niestety polowanie na dużą zdobycz jest bardzo trudne i wyczerpujące, i to prawdopodobnie przyczyniło się do ich wyginięcia - stwierdził badacz.

Dinozaur ze Szwajcarii jest niezwykle cenny dla paleontologów. Zazwyczaj, kiedy badacze odkrywają szczątki ichtiozaurów, nie natrafiają na zęby. Tym razem udało się kilka odnaleźć, co z pewnością przyczyni się do postępu w badaniach. Odkrycie opublikowano w Journal of Vertebrate Paleontology.

Zobacz także: Tysiące ogromnych baniek pod lodem na jeziorze. Zaskakujący widok w Chinach
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić