Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Znaleźli tajemniczy gen w koronawirusie. Ważne odkrycie naukowców

21
Podziel się:

Naukowcy znaleźli ukryty gen w kodzie genetycznym koronawirusa SARS-CoV-2. Wcześniej go nie zauważono. Gen wywołuje silną reakcję u zakażonych.

Znaleźli tajemniczy gen w koronawirusie. Ważne odkrycie naukowców
Tajemniczy gen. Znaleziono go w koronawirusie (National Institute of Allergy and Infectious Diseases)

"Sekretny" gen koronawirusa to ORF3d. Jest przykładem "genu w genie" lub "genu nakładającego się", co oznacza, że różne geny zakodowane są na tym samym odcinku nici kwasu nukleinowego. To znacznie utrudnia naukowcom ich wykrycie.

Pod względem wielkości genomu SARS-CoV-2 i tego typu patogeny mają jedne z najdłuższych RNA - tłumaczy Chase Nelson z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, główny autor badania.

Geny nakładające się mogą stanowić "broń" koronawirusów. Patogeny ewoluują w celu szybkiej i skutecznej replikacji, przezwyciężenia bariery immunologicznej nosiciela lub ułatwienia transmisji. Na razie nie wiadomo, jaką funkcję spełnia ORF3d. Pełne wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym eLife.

Świadomość istnienia takich genów i odkrycie ich funkcji może otworzyć nowe ścieżki walki z tymi patogenami, np. poprzez nowe typy leków - podkreśla Chase Nelson.

Tajemniczy gen. Znaleziono go w koronawirusie

Co wiemy o ORF3d? Na razie niewiele. Ponowna analiza wcześniejszych badań krwi pacjentów z COVID-19 wykazała, że ORF3d wywołuje w organizmie nosiciela silną odpowiedź przeciwciał.

Naukowcy stwierdzili też, że gen ORF3d został wcześniej zidentyfikowany w wariancie koronawirusa, który atakuje łuskowce w Chinach. Był również błędnie sklasyfikowany jako gen niepowiązany - ORF3b - który jest obecny w innych koronawirusach. Tymczasem ORF3d i ORF3b to dwa różne geny.

Zobacz także: Zobacz też: Marek Posobkiewicz odpowiada na spiskowe teorie Edyty Górniak. Były szef GIS walczy z COVID-19 (WIDEO)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Fnk
2 lata temu
Nie
Lemon
2 lata temu
Nie będziemy nosić maseczek, bo nakaz jest bezprawny. Nie będziecie nam niczego narzucać. Kobietom też.
Ves
2 lata temu
Skoro patent na leczenie koronawirusa został złożony w roku 2015 przez hrabiego Rothschilda i w tym roku uzyskał wyłączność, to znaczy, że mieli wystarczająco dużo czasu aby taki wirus zbudować i przetestować. Dla niedowiarków nr patentu: US2020279585
Lolo
2 lata temu
Ciekawe co tam jeszcze Chińczycy upchali.
Dość ściemy
2 lata temu
Ludzie ludziom zgotowali ten los. Dla władzy po trupach do celu
KASIA
2 lata temu
Nie wieże naukowcom kłamią jak najęci żeby zapewnić sobie alibi dot wimigania się z pandemii ta nazwa i te malutki to próba nieudolnejmanipulacji
1111
2 lata temu
Głupich nie sieją .Powiecie mi jak to się stało że latem COVID zniknął-wyjechał na wczasy tak i raptem jesienią gdy choroby grypy są na porządku dziennym się pojawił a na dodatek jest wyleczalny lekiem na grypę Amantadyną
Ciolik123
2 lata temu
Moim zdaniem to zwykła broń biologiczna,aby ulokować swój dwumiliardowy naród Chińczycy muszą zrobić miejsce gdzie indziej, najlepiej naturą wyczyścić płac dla swoich.
klamra
2 lata temu
No to sobie Chińczycy POpracowali. A tak na marginesie: ile w dniu dzisiejszym wykryto nowych zakażeń w Chinach - kilka, czy kilkanaście osób, bo coś świat milczy na ten temat?
klamra
2 lata temu
No to sobie Chińczycy POpracowali. A tak na marginesie: ile w dniu dzisiejszym wykryto nowych zakażeń w Chinach - kilka, czy kilkanaście osób, bo coś świat milczy na ten temat?
assd
2 lata temu
Pamiętam jak jeden wybitny młody naukowiec, profesor, pół roku temu opowiadał jak bardzo jest wybitny, jak bardzo odkrył coś wybitnego związanego z covidem, i jak nie zauważył aby covid 19 był ,,ręcznie podrasowany,, a przecież jest bardzo wybitny i by takie rzeczy zauważył.Czyżby wybitnie się mylił?
h,s
2 lata temu
Taka genetyczna enigma?
...
2 lata temu
czyli typowy odzwierzecy:)
gość
2 lata temu
Psychiatrzy bez kolejki .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić