Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Żyją w glebie i są niebezpieczne. Tak radzą sobie z nimi polscy leśnicy

28
Podziel się:

Lasy Państwowe wyjaśniają, że na przełomie lata i jesieni dochodzi do kontroli występowania owadów, które uszkadzają korzenie, szczególnie młodych drzew. Zrelacjonowano, jak przebiega ten proces i wyjaśniono, dlaczego jest bardzo ważny.

Żyją w glebie i są niebezpieczne. Tak radzą sobie z nimi polscy leśnicy
Lasy Państwowe pokazały, co skrywa gleba (Facebook, Lasy Państwowe)

Lasy Państwowe tłumaczą na Facebooku, że owady żerują na słabo rozwiniętych systemach korzeniowych i w ten sposób szybko doprowadzają do obumarcia sadzonki. "Aby ustrzec się przed stratami w uprawach, kontrolę wykonuje się przed posadzeniem nowego pokolenia, czyli na powierzchniach przeznaczonych do odnowień lub zalesień oraz na szkółkach leśnych" - wyjaśniono.

Kontrola potocznie nazywana jest badaniem "zapędraczenia gleby". Nie jest to łatwy proces. "Trzeba wykonać tzw. doły próbne o wymiarach 0,5 m x 1 m i głębokości minimum 50 cm oraz przeszukać wydobytą z niego glebę" - informują Lasy Państwowe.

W glebie będziemy szukać przede wszystkim postaci larwalnych owadów z rodziny chrabąszczy m.in.: chrabąszcza majowego, chrabąszcza kasztanowca, wałkarza lipczyka i guniaka czerwczyka. Larwy tych gatunków żyją w glebie kilka lata i w tym okresie uszkadzają coraz to grubsze korzenie - wyjaśniono w facebookowym wpisie.

Kontrole gleby. Co się dzieje z zebranymi owadami?

Przedstawiciele Lasów Państwowych zdradzili również, że wszystkie zebrane owady umieszcza się w pojemniczkach z nasyconym roztworem soli kuchennej. Zabezpiecza on je przed zepsuciem. Na pojemniczku umieszczana jest informacja o lokalizacji dołu, z którego wydobyte zostały owady.

Tak przygotowany materiał trafia do Zespołu Ochrony Lasu, gdzie pod mikroskopem specjaliści określają gatunek i wiek owada. Na podstawie otrzymanych danych przeprowadzają analizę zagrożenia poszczególnych powierzchni. Jeśli okaże się, że liczba i wiek zebranych owadów jest wyższa od wartości określonych w tabelach Instrukcji Ochrony Lasu, odstępujemy od sadzenia w następnym roku i czekamy, aż larwy przekształcą się w owady doskonałe i wylecą z gleby - podsumowano.
Zobacz także: NBP znów pomoże rządowi, kupując dług? "Mam jednoznacznie negatywną opinię"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
ktoś
1 tyg. temu
Oj będzie wysyp chrabąszcza majowego.Nie było go już parę lat. Rolnicy uważajcie. Dziki mają dobry węch. Pola będą zbuchtowane
Testerej
1 tyg. temu
Dzieci siedzą teraz w domach. Mają zakaz uczenia się odpowiedzialności za siebie. To robale grasują. Jak byłam dzieckiem, niejednego robala zjadłam. Tego typu była normalność.
Smakosz
1 tyg. temu
Wysłać tam Beara Gryllsa,od razu larwy skonsumowane
Jacek
1 tyg. temu
Może ekoterroryści będą wygrzebywać robale - tak kochają lasy a nie kochają leśników… A drzewa tylko sobie same rosną…
Ja
1 tyg. temu
Mój pies wczoraj sobie takiego wykopał i zjadł 😁
Wujek dobra r...
1 tyg. temu
A ciekawe czy jakby je tak posypać przyprawą do grilla polać oliwą i zgrilować to dobre by były?
dell
1 tyg. temu
Dawać tam kreta on zrobi porządek.
od tysięcy
1 tyg. temu
lat, wydłubywaniem larw z ziemi zajmowały się dziki, i to jest ich przysmak i generalnie główna działalność w lesie, a co się stało z dzikami?, poszły do miast do parków bo pisdzielce wycięły lasy, ten artykuł jest artykułem, bardzo mało edukacyjnym delikatnie powiedziawszy, a co jeżeli pędraków będzie dużo w ziemi ?, przestaną sadzić lasy?, czyli co roku będą rżnąć ale sadzić już nie?, czy może przesiewać tysiące h. ziemi ?, prawda że głupie, wycinajcie mniej lasów żeby dziki nie musiały w kukurydzy siedzieć i w parkach.
annaa
1 tyg. temu
Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, a nie dbają o lasy aby grzyby w nich rosły. Ludzie, czy już w waszych główkach sama pustka została ?
Obiektywny
1 tyg. temu
Mój boże, leśnicy straszą larwami co rzekomo niszczą lasy... A setki hektarów lasów co wycinaja każdego roku to się nie boją?
Nostalgia
1 tyg. temu
POMOC POTRZEBNA od zaraz ! poszukiwany ekspert od wniosków do niemieckich fundacji Friedricha Eberta, Friedricha Naumanna, Konrada Adenauera, w sprawie uzyskiwania grantów na: 1. temat konferencji "Konieczność odsunięcia PIS-u od władzy w kontekście występowania pędraków w glebie lasu"; 2. publikacja pracy naukowej w postaci książki pt."101 powodów aby wybrać Donalda i zmienić nazwę zarządzających lasami w -ten kraju- na bardziej europejską np. Staatliche Wälder"; 3. wykonanie ekspertyzy wyjaśniającej przyczyny mniejszego zadrzewienia lasów i smutku zwierząt leśnych w czasie rządów PIS-u w porównaniu do poprzedniego "Złotego Okresu, tzw. Zielonej Wyspy"
jaa
1 tyg. temu
pewnie teraz zamiast miski ryżu każą nam wykopywać larwy spod drzew?
fan_TVN
1 tyg. temu
wreszcie w komentarzach zaczęła się wypowiadać nasza sześciokolorowa armia lewicowo-liberalnych ekspertów wiedząca wszystko na temat gospodarki leśnej i dobrostanu drzew... wniosek jest jeden: Donald MUSI wrócić do władzy, żeby ratować lasy w -ten kraju- przed pisowcami, władza w Lasach Państwowych musi zostać przejęta przez naszych ekspertów od wszystkiego, na Prezeskę proponuję - Margot
Najpierw wybi...
1 tyg. temu
dziki ,potem wycieli lasy a, teraz sie boją że robaki im się dobiorą do dudy .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić