aktualizacja 

Śnieżyce w Polsce. Już nie tylko Tatry. Czegoś takiego nie było od lat

195

W górach pojawiło się naprawdę sporo śniegu. Takie obrazki we wrześniu można uznać za dość nietypowe, tym bardziej że w tym okresie podobnej ilości białego puchu nie obserwowaliśmy w naszych górach od kilkunastu lat!

Śnieżyce w Polsce. Już nie tylko Tatry. Czegoś takiego nie było od lat
Góry zasypane śniegiem (Getty Images, Twitter)

Serwis twojapogoda.pl spostrzega, że pierwszy w tym roku śnieg spadł nie tylko po polskiej stronie Tatr. Pojawił się również na najwyższych szczytach Karkonoszy i Beskidów. Momentami mieliśmy do czynienia ze śnieżycami, jakich we wrześniu nie widziano od dawna!

Na Kasprowym Wierchu w Tatrach śniegu leży już 30 cm, czyli najwięcej we wrześniu od 12 lat, kiedy spadło go 45 cm. Czy to duże ilości? Okazuje się, że na tle ostatnich 10 lat średnia pokrywa śnieżna we wrześniu wynosiła 10 cm, a więc jest obecnie aż trzykrotnie wyższa - donosi wspomniany portal.

Oczywiście turyści, którzy wybierali się na Kasprowy Wierch, byli przygotowani na śnieg. Nie spodziewali się jednak, że zobaczą go aż w takich ilościach. W niektórych miejscach utworzyły się zaspy sięgające kolan! Taki widok o tej porze roku jest bardzo nietypowy.

TOPR reaguje na opady śniegu

Śniegu jest na tyle dużo, że TOPR-owcy nadzwyczaj wcześnie ogłosili zagrożenie lawinowe. Póki co obowiązuje pierwszy, a więc najniższy stopień. Turyści powinni zachowywać ostrożność, bowiem na szlakach jest już bardzo ślisko.

Warto odnotować, że delikatnie zabieliły się również szczyty Beskidów. Poza tym zimowa sceneria opanowała Babią Górę. Zimowe widoki można podziwiać też na Śnieżce. Pojawiły się tam 4 cm śniegu - najwięcej we wrześniu od 14 lat.

Zima tym razem nie zjawiła się tylko na chwilę, ponieważ sypać będzie aż do czwartkowego (22.09) popołudnia. Następnie nadejdzie ocieplenie i biały puch zacznie się roztapiać, ale bardzo powoli. Białe krajobrazy nie znikną przynajmniej do końca tygodnia - wyjaśnia twojapogoda.pl.

Skąd tyle śniegu w górach już we wrześniu? Okazuje się, że za wszystkim stoi napływ powietrza znad Arktyki.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić